Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Exministr Urban u soudu lhal, že nejednal o ceně za akcie důlní firmy OKD

Česko

  18:30
PRAHA - Dějiny mají minimálně jednu slavnou postavu, která opakovaně zapírala. Jako se apoštol Petr nechtěl znát k Ježíšovi, protože se to zrovna nehodilo, postavil se i exministr průmyslu Milan Urban (ČSSD) zády k někdejším majitelům firmy Karbon Invest, jíž vláda v roce 2004 prodala podíl v OKD.

Milan Urban na sjezdu ČSSD v březnu 2017. foto:  Petr Topič, MAFRA

Exministr Urban řekl soudu, že o ceně prodeje OKD nejednal

Politik před měsícem u soudu dvakrát popřel, že by kdy vyjednával o ceně za prodávané akcie. Jenomže nahrávka, která zachycuje slovo od slova, co padlo na jednání ministerského kabinetu 23 .března 2004, kdy se o prodeji hlasovalo, jej usvědčuje ze lži.

„V tom žádný rozpor není,“ sdělil LN Urban ke svým vyjádřením.

Záznam si vyžádala soudkyně Iva Fialová a pustila ho na přelíčení jako důkaz, což je samo o sobě v prostředí české justice ojedinělé. Kauzu řeší Obvodní soud pro Prahu 2. Rozhoduje, jestli soudní znalec a dva exmanažeři Fondu národního majetku připravili stát o 5,7 miliardy, když přichystali materiály, na jejichž základě vláda prodala akcie pod cenou.

Grafika LN.

Ústřední političtí aktéři, kteří v roce 2004 přinesli do vlády materiál o prodeji, doporučili ho a prosadili jeho schválení, docházejí k soudu jako svědci. Jsou to premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) a právě Urban.

Na otázku jednoho z advokátů, zda byl přítomen na nějakém jednání o ceně, za kterou se měl balík 46 procent akcií prodávat, Urban koncem října odpověděl: „Ne, na žádném takovém jednání jsem nebyl.“

Příběh uhlí

■ V červnu 1998 stát ztratil za dosud nevyjasněných okolností v OKD majoritu. Tu získala společnost Prosper Trading. A o tři měsíce později se největším vlastníkem stala společnost Karbon Invest podnikatelů Antonína Koláčka, Petra Otavy a Jana Przybyla.

■ V listopadu 2003 vláda Vladimíra Špidly (ČSSD) rozhodla o zahájení jednání o prodeji státního minoritního balíku akcií (45,88 procenta). Rozhodla současně, že tato jednání budou probíhat výhradně a exkluzivně s Karbon Investem.

■ V únoru 2004 vznikl posudek společnosti Vox Consult, který ocenil podíl státu v OKD na 2,08 miliardy. O měsíc později Špidlův kabinet, v němž byl ministrem financí Bohuslav Sobotka (ČSSD), rozhodl o prodeji akcií Karbon Investu za 2,25 miliardy korun.

■ V dubnu 2004 zastavil prodej antimonopolní úřad kvůli možné nedovolené podpoře státu a porušení pravidel Evropské unie. Státu doporučil, aby neprodával akcie za méně než 3,5 miliardy.

■ V září 2004 vláda Stanislava Grosse definitivně rozhodla prodat balík akcií společnosti Karbon Invest za 4,1 miliardy korun.

■ V listopadu 2004 se jako nový vlastník ohlašuje RPG Industries Zdeňka Bakaly. Ovšem Bakalova jiná společnost ,Charles Capital vyjednávala o prodeji akcií OKD s Karbon Investem už od května 2004.

■ V květnu 2006 se majitelem OKD stala NWR, registrovaná v Nizozemsku. Tu od loňska ovládají tři neprůhledné britské investiční společnosti.

■ V říjnu 2015 začalo líčení se třemi obžalovanými, jsou to soudní znalec Rudolf Doucha a dva exmanažeři Fondu národního majetku Pavel Kuta a Jan Škurek.

■ Podle žalobce státu vznikla při prodeji minoritního balíku akcií škoda 5,7 miliardy korun.

■ V květnu 2016 soud poslal důlní firmu OKD do úpadku. U soudu uplatnilo pohledávky přes 550 věřitelů, kteří dohromady chtěli od firmy více než 23 miliard korun. Pohledávky za více než 17 miliard insolvenční správce popřel.

■ V srpnu 2017 věřitelé schválili reorganizaci. Doly a provozní majetek budou vloženy do nové společnosti OKD Nástupnická, v níž by 100 procent akcií měla získat státem vlastněná společnost Prisko.

■ V OKD, v nichž i s dodavatelským řetězcem pracuje přibližně 9500 lidí, se i v současnosti dál těží uhlí. 

A zopakoval to během svědecké výpovědi znovu, když se ho jeden z bývalých manažerů Fondu národního majetku Jan Škurek zeptal na jednání, na kterém byl ministr Urban s tehdejším ministrem financí Bohuslavem Sobotkou (ČSSD) a zástupci společnosti Karbon Invest. Urban to znovu kategoricky popřel. „Ne. Na žádném jednání, kde by se dohadovala jakákoli cena, jsem nikdy nebyl,“ odvětil.

Co je nahráno, je dáno

Na záznamu z jednání z 23. března 2004 však samotný Urban na přesně taková jednání vzpomíná. Konkrétně s představiteli společnosti Karbon Invest, kterými tehdy byli Viktor Koláček a Petr Otava.

„Musím říci naprosto jasně. Já jsem se s panem Koláčkem setkal jednou jedinkrát v životě. A to na jednání, které nám uložila vláda, o exkluzivitě, tedy v té chvíli, kdy se společně s ministerstvem financí podařilo zvednout cenu z původní 1,2 miliardy na částku, která je teď navrhovaná,“ uvedl exministr průmyslu ve vládě, kde se rozhodlo o prodeji akcií Karbon Investu.

Urban se nyní přímé odpovědi na dotaz LN, zda stále trvá na tom, že s lidmi z Karbon Investu nejednal, vyhnul.„Pokud si to dobře pamatuji, výsledná cena byla 4,1 miliardy, byla to nejvyšší nabídka, antimonopolním úřadem a Evropskou komisí uznaná jako cena tržní. Na všechny otázky jsem, jak jistě víte, odpověděl jako svědek u soudu,“ sdělil pouze.

K osvětlení jeho slov je třeba dodat, že vláda Vladimíra Špidly (ČSSD) už na konci roku 2003 pověřila ministry Sobotku s Urbanem, aby o převodu akcií OKD jednali exkluzivně a výhradně s Karbon Investem. Zdůvodnili to tím, že firma už drží v důlní společnosti většinu a deklarovala zájem odkoupit i zbytek cenných papírů. Karbon Invest nejprve nabídl 1,2 miliardy, o měsíc později byl ochoten jít na 2,25 miliardy a vláda byla za tuto sumu ochotná prodat.

Mezitím se uskutečnila u soudu popřená schůzka. A ještě o něco později prodej za 2,25 miliardy zatrhl antimonopolní úřad s tím, že je to příliš málo a hrozí, že to Evropská unie vyhodnotí coby nedovolenou veřejnou podporu. Až pak nástupnická vláda Stanislava Grosse (ČSSD) zvýšila cenu za prodej akcií OKD na zmíněné 4,1 miliardy. Nicméně i tato suma se podle žalobce jeví jako silně podhodnocená.

Skutečnost, že Urban se Sobotkou jednali se zástupci Karbon Investu, zmiňuje i vládní materiál, který byl součástí navrhovaného usnesení ministerského kabinetu. Jeho kopii, i s podpisem Sobotky a Urbana, LN získaly.

Na třetí straně důvodové zprávy se píše: „Dne 11. března 2004 se uskutečnilo na ministerstvu financí další jednání zástupců společnosti Karbon Invest s místopředsedou vlády a ministrem financí a ministrem průmyslu a obchodu.“ O den později pak skutečně zástupci Karbon Investu zaslali dopis, že jsou svolní jít s nabídkou za menšinový podíl nahoru.

Křivé svědectví

Urbanovi by se mohlo zapření účasti na schůzce s jednateli Karbon Investu nevyplatit. Za křivou výpověď u soudu hrozí až tři roky, ve výjimečných případech dokonce deset let vězení. Dozorující žalobce ale zatím nechce a nemůže hodnotit, jestli z toho v tomto případě poplynou důsledky.

Milan Urban na sjezdu sociální demokracie v roce 2009.
V Toskánsku se tehdy rekreoval i bývalý ministr průmyslu a obchodu Milan Urban.

„Pokud se jedná o hodnocení důkazů provedených v hlavním líčení a skutečností z něj vyplývajících, toto bude státním zástupcem provedeno v rámci závěrečné řeči, k níž soud uděluje slovo až po skončení dokazování,“ napsal LN Tomáš Černý z Vrchního státního zastupitelství v Praze.

Podle něj by bylo vůči soudu nyní i nekorektní, „aby prostřednictvím sdělovacích prostředků aktuálně hodnotil jednotlivě některé již provedené důkazy“. Líčení v kauze OKD ještě budou pokračovat, další je na řadě příští pátek. S verdiktem by chtěla soudkyně přijít začátkem příštího roku.

Nahrávka: jak vláda prodávala OKD za méně, než mohla

Z nahrávky vládní schůze, na niž LN upozornily v úterý, plyne, že ministři měli tehdy na stole i nabídku od společnosti Penta, která za akcie nabízela o 850 milionů více než Karbon Invest. Část členů kabinetu, zvláště lidovci, tehdy žádala, aby se rozhodnutí ještě odložilo a zvážil se prodej cenných papírů cenově výhodnější nabídce. Expremiér Vladimír Špidla, Sobotka a Urban však před třinácti lety trvali na svém: minoritní balík přiklepnout OKD, aby se zamezilo destabilizaci severní Moravy.

Urban byl ministrem průmyslu v letech 2003 až 2006, býval i členem vlivného rozpočtového výboru sněmovny a místopředsedou ČSSD. V posledních letech vymizel z politického popředí, ale jeho jméno vybublalo letos v březnu, když si oranžoví volili v Brně vedení. Ke konci sjezdu se vynořila informace, kterou první uvedla MF DNES, že se má z Urbana stát nový ministr průmyslu po sesazeném Janu Mládkovi. Bouřlivá odmítavá reakce byla okamžitá.

Místopředseda ČSSD Milan Urban v Toskánsku.

Padaly připomínky toskánské aféry, v níž si Urban vysloužil nelichotivou přezdívku pizza boy. Šlo o dovolenou v letovisku Monte Argentario v roce 2009, kam tehdy zavítali manažeři státních firem, lobbisté a vlivní politici. Na jedné z fotografií z prázdnin, které pak unikly do médií, obstarává Urban hromadnou donášku pizzy do vily. V Monte Argentariu čerpali ve stejném čase dovolenou i třeba expremiér Mirek Topolánek, jeho někdejší pravá ruka Marek Dalík nebo lobbista Vladimír Johanes.

Vedle toho je Urban známý rovněž coby mistr v oboru přílepků k zákonům jdoucím ve prospěch velkých firem jako třeba ČEZ.

Autor: