Sobota 20. dubna 2024, svátek má Marcela
130 let

Lidovky.cz

Exmodelka válčila v Sýrii proti džihádistům. Mrtvoly mě neděsí, ale smrt jsem oplakala, říká

Blízký východ

  6:00
Od luxusního oblečení a blesků fotoaparátů k maskovací uniformě a krvavému syrskému bojišti. Kanaďanka Tiger Sun má za sebou kariéru úspěšné modelky, svůj pohodlný život se však rozhodla vyměnit za místo v přední linii bojů proti radikálům z Islámského státu. „Zažila jsem věci, které bych si nikdy neuměla představit. Ale mrtvá těla mě neděsí,“ popsala pro britský The Daily Mail.

Tiger Sun na syrském bojišti. foto: Reprofoto

Prvního března se 46letá exmodelka rozloučila se svou dcerou a na palubě linkového letadla zamířila z Kanady do Iráku. S pomocí místních pak překročila hranice do Sýrie, kde stanula po boku kurdských vojáků válčících s extremistickým hnutím Islámský stát. 

Obědvala jsem vedle mozků

V překotném víru syrského konfliktu se času na komplexní vojenský výcvik nedostávalo; muselo stačit, že Kanaďanka umí zacházet se střelnou zbraní. Nedlouho po svém příjezdu už pomáhala odstřelovačům z kurdských jednotek YPJ zaměřovat nepřítele.„Viděla jsem násilí? Viděla jsem, jak ISIS zabíjí nevinné lidi? Ano, bojovala jsem. Viděla jsem, jak se nás snaží zabít,“ líčí Tiger Sun v exkluzivním rozhovoru, jejž poskytla pro brtiský Dailymail.co.uk.

Někdejší modelka redaktorce serveru popsala, jak po útoku svých spolubojovníků pátrala po mrtvých tělech džihádistů. „Zažila jsem věci, které bych si nikdy neuměla představit. Jednou jsem šlápla na prst - byl zčernalý a zlomený. (Ale) tělo, ze kterého pocházel, nebylo nikde k nalezení,“ vzpomíná. 

Drastický pohled na lidské ostatky prý Kanaďankou neotřásl. „Nevadilo mi to. Upřímně: mrtvoly mě neděsí. Jednou jsem obědvala vedle hromady mozků. Zas o tolik nešlo,“ říká.

Nespravedlivá smrt

Zatímco nálezy nehybných těl snášela podle svých slov poměrně stoicky, smrt jako takovou na lehkou váhu rozhodně nebrala, tvrdí. „Když jsem viděla, jak moji přátelé umírají, plakala jsem. Bylo to neskutečně nespravedlivé. Jenže v těch podmínkách to byla realita a nezbyde vám, než se smířit s tím, že tohle se ve válce zkrátka stává. Všichni jsme o někoho přišli. Jezídi, Arabové, Kurdové. Mnozí bojují, aby pomstili (smrt svých blízkých).“

A stejně jako úmrtí svých spolubojovníků nezlehčuje ani to, když brali život oni. „Viděla jsem, co s člověkem udělá, když někoho zabije. Projde si celou škálou emocí, od euforie po pocit viny. Může si to vyčítat (...) po zbytek života.“

ON-LINE ROZHOVOR O ISLÁMSKÉM STÁTU:

Tiger Sun bojovala v Sýrii téměř čtyři měsíce. V červnu se spolu se svými druhy ve zbrani radovala z triumfu v severosyrském městě Tall Abjad, které kurdské jednotky vyrvaly z rukou Islámského státu. Mimochodem, o džihádistech nemá Kanaďanka valného mínění. „Jediné, co jsem viděla, byla horda mužíčků se šílenými vousy, kteří předstírají, že jsou někým, kým doopravdy nejsou. Používají taktiku strachu, aby lidi vyděsili, ale ve skutečnosti zas tak děsiví nejsou,“ říká.

Přesto syrské bojiště nedávno opustila. V náročných válečných podmínkách jí rychle ubývaly síly, až došly docela. A nechtěla být na obtíž, vysvětluje. Podobný osud podle ní potkává i další dobrovolné vojáky ze Západu. „Příliš jsem zeslábla. Když jsme bojovali o most do Tall Abjadu, skočila jsem ze skalní římsy a podlomily se mi nohy. Jedna ze (spolubojujících) dívek se mi snažila pomoct vstát, a v tu chvíli jsem si uvědomila, že se ze mě stala přítež. Nechtěla jsem, aby někdo přišel k úhoně kvůli tomu, že mi pomáhá.“

Sun je nyní zpět v Kanadě, kde se snaží zotavit - a doufá, že se do Sýrie bude moci vrátit. 

Zahraniční dobrovolníci

Do boje proti Islámskému státu se po boku Kurdů zapojily desítky zahraničních dobrovolníků, a to jak v Sýrii, tak v sousedním Iráku, připomíná britský The Telegraph. Někteří z nich už se z Blízkého východu nevrátí. Zahynul například Američan Keith Broomfiled, Australanané Reece Harding a Ashley Johnston či devatenáctiletá Němka Ivana Hoffman, jež zemřela v bitvě o město Tel Tamr. A jde jen o některá ze jmen, která známe, mnozí dobrovolníci totiž svou identitu z bezpečnostních důvodů tají a vystupují pod takzvaným nom de guerre (válečným seudonymem).

Od vášně k vulgárním výhrůžkám. Novinářka navázala vztah s nebezpečným velitelem Islámského státu

Navzdory tomu podporují cizinci Kurdy dál. Podle dalšího z dobrovolných rekrutů, Brita Macera Gifforda, chtějí pomáhat na místě a přímo. Gifford měl před sebou nabídku lukrativního zaměstnání v centru Londýna, přesto se rozhodl odmítnout. „Nejsem (v Sýrii) kvůli penězům nebo slávě - neplatí mi. (Doma) jsem seděl u stolu a sledoval to, co se děje, s pořád větším zděšením. Islámský stát je barbarská, odporná organizace. Chtěl jsem nějak pomoct a chvíli jsem uvažoval o spolupráci s charitou, ale tohle se mi zdálo nejlepší,“ popsal 28letý muž pro The Telegraph.

Gifford tvrdí, že bojuje za demokracii. „Chápat to jako konflikt křesťanů proti muslimům je naprosto špatně. Já sám jsem ateista, stejně jako hodně Kurdů, jsou tu křesťané, muslimové, jezídi... Svůj příchod sem jsme si dobře a dlouze rozmýšleli. Zvážíte rizika. (Moji rodiče) by byli radši, kdybych byl doma. Ale bojujeme za to, v co věříme.“

Autor: