Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Expertka: Věda je na pouliční bomby v Iráku krátká. Kyberválka tu skutečnou nenahradí

Svět

  6:00
WASHINGTON/PRAHA - Nedílnou součástí válečné mašinerie a rozvoje armád je po celém světě i vědecký vývoj a posunování technologického pokroku na hranice nemožného. Tím, jak ovlivňuje věda armádu i společnost v USA, se zabývá i americká novinářka Sharon Weinbergerová. „Kyberválka tu skutečnou nenahradí, jen ji doplní. Válka je lidstvu vlastní,“ říká v rozhovoru pro Lidovky.cz Weinbergerová, která se ve své poslední knize věnovala agentuře amerického ministerstva obrany, jež vyvinula předchůdce internetu, stála u zrodu dronů či v jejích laboratořích vznikl neslavný plyn Agent Orange.

Armáda USA v Iráku (ilustrační foto) foto: Reuters

Lidovky.cz: Název vaší nejnovější knihy zní Zapomenutý příběh DARPA, agentury Pentagonu, která změnila svět. Jakým způsobem se jí to povedlo?
DARPA skutečně pomohla změnit svět. Jsou technologické pokroky, které by bez DARPA vůbec nebyly a trvalo desítky let, než se skutečně dobraly konečného výsledku. Kmotrovi internetu J.C.R. Lickliderovi (stál u projektu DARPA zvaného Arpanet, jenž je předchůdcem dnešního internetu – Pozn. red.) jsou jeho zásluhy poctivě přiznávány. V DARPA byl na začátku šedesátých let, ale jeho verze internetu nebyla něčím, co by používalo mnoho lidí. Internet, jak jej známe, svět změnil v podstatě až koncem devadesátých let minulého století. Dalším příkladem jsou drony, jak ve vojenském, tak civilním provedení. DARPA se přičinila, aby se vyvíjely jako létající stroje. První výzkum na toto téma se datuje také do začátku šedesátých let.

KDO JE SHARON WEINBERGEROVÁ

Americká novinářka a spisovatelka, která se nejčastěji zaměřuje na vývoj vědy a technologií používaných ve válce. Řeší, jak národní bezpečnostní agentury ovlivňují vědu a technologie a směr, kterým se jejich rozvoj ubírá. Například co robotika a umělá inteligence znamenají pro armádu, nebo pro to, jakým způsobem válku vedeme. Na druhou stranu řeší také, co to znamená pro společnost, která je následně často ovlivněna technologickým pokrokem a sama jej využívá.

Je pravidelnou přispěvatelkou AOL News a blogu o národní bezpečnosti Danger Room. Zakládala měsíčník Defense Technology International. Před kariérou žurnalistky pracovala jako analytička obrany pro System Planning Corporation, výzkumnou organizaci zaměřenou na národní bezpečnost.

Napsala také tři knihy: Imaginary Weapons: A Journey Through the Pentagon's Scientific Underworld (Imaginární zbraně: Cesta vědeckým podzemím Pentagonu), A Nuclear Family Vacation: Travels in the World of Atomic Weaponry (Jaderná rodinná dovolená: Cestování ve světě atomového arzenálu) a nejnověji letos The Imagineers of War: The Untold Story of DARPA, the Pentagon Agency that Changed the World (Budovatelé války: Zapomenutý příběh DARPA, agentury Pentagonu, která změnila svět).

Právě o knize věnované příběhu DARPA a agentuře samotné bude Sharon Weinbergerová hovořit na mezinárodním fóru Meltingpot pořádaném společně s multižánrovým festivalem Colours of Ostrava. Fórum je pojato jako moderní platforma pro diskusi a výměnu myšlenek v oblastech současné politiky, ekonomiky, vědy, umění, designu a filozofie.

Lidovky.cz: Z vyznění vaší knihy vyplývá, že už je těm dnům konec. Že má ten podtitul o měnění světa trochu hořkou pachuť. Mění svět i nadále?
Pokládám si ale otázku o významu agentury v současnosti. Zlatý věk, tedy doba, kdy pracovala na skutečně ambiciózních projektech, byla v šedesátých a sedmdesátých letech, možná ještě o desetiletí později. Následně se však začal význam zmenšovat. Meze, ve kterých se mohla a může pohybovat, se postupně zužovaly. Na počátku se v DARPA přemýšlelo nad velkými problémy. Jak zabráníme nukleární zkáze? Jak proměnit způsob, jakým na sebe vzájemně působí lidé a stroje? Byly to věci, které měly ambice měnit svět. V dnešních tiskových zprávách agentury najdete, jak vyvinout lepší raketu. Říkám jí „agentura pro gadgety“ (vychytávky – Pozn. red.), spíše než pro zásadní, fundamentální problémy.

Lidovky.cz: Jak se do takové situace dostala?
Částečně je to kvůli vývoji celého aparátu pro národní bezpečnost. V minulosti byl třetí nejdůležitější osobou v Pentagonu nějaký vědec, nebo vynálezce. Dokonce i někteří minulí ministři obrany byli vědci. Carterův ministr Harold Brown byl fyzik, Clintonův Bill Perry také. Od osmdesátých let ale měla věda čím dál menší roli ve vyšších kruzích Pentagonu. A dokonce i v Bílém domě měl za studené války poradce pro vědu mnohem větší roli než dnes. Druhý důvod je, že právě studená válka byly do velké míry technologické a zbrojní závody, fyzici a inženýři byli velmi důležití. USA v současnosti nemají konkurenta na stejné úrovni. Už nedochází technologické bitvě jako proti Sovětskému svazu.

Lidovky.cz: Co to znamená pro americkou armádu a její vliv v zahraničí? Omezuje ji to nějak?
Myslím, že ano. Ze dvou důvodů. Zaprvé bylo mnoho velkých vojenských projektů, které stály miliardy dolarů, ale chyběl jim od začátku lepší vědecký background.

Lidovky.cz: Co myslíte konkrétně?
Americká armáda měla velký projekt na začátku 21. století, který byl nazván Future Combat Systems (Bojové systémy budoucnosti – Pozn. red.), jehož úkolem bylo vybavit novou výzbrojí všechny složky armády. Mělo to „zdigitalizovat“ a propojit sítěmi bitevní pole. V plánu měli drony komunikující s roboty na zemi. Ve skutečnosti však šlo prostě o to, aby měli vojáci lehčí výzbroj. Chtěli vyměnit těžké brnění za hbitost. Irák ale ukázal, že je to nesmysl. Ukázalo se, že je výzbroj prostě potřeba. Můžete sice mýt dokonale zmapované bitevní pole, ale proti improvizovaným bombovým zařízením je vám to k ničemu. Z hlediska vědy a technologií to byl strašně naivní přístup.

Americká novinářka a spisovatelka Sharon Weinbergerová.

Navíc je potřeba přemýšlet o vědě jako takové a ne jen o technologiích. Ten argument, že proti nám nestojí konkurent, který podobným způsobem vyvíjí technologie, není vždy platný. USA jsou ve válce 16 let v kuse, vědecká expertíza není ve vývoji nových zbraní, ale možná ve společenských a politických vědách. Vědecký přístup se mění podle toho, proti čemu stojíte.

Lidovky.cz: Hlavním cílem agentury při jejím založení bylo učinit válku zastaralou. Myslíte, že je něco takového vůbec možné?
Ne. Válka je podle mě lidstvu bohužel vlastní. Vůbec představa vědy a technologie jako prostředků k zastarání války je mylná. Můžete ji minimalizovat a učinit méně destruktivní, ale nemyslím, že je možné se jí úplně zbavit.

Lidovky.cz: Je součástí snížení destruktivity přesun války do internetového prostoru?
Nejsou žádné důkazy, že by kyberválka měla nahradit tu skutečnou. Bude spíše součástí toho, jakým způsobem země válku povedou. Zbraně budou „digitalizovány“, ale nebudou nahrazeny. Rusko efektivně používá kyberválky, ale zároveň vede i reálnou válku v Sýrii, na Ukrajině i jinde.

Blíží se chvíle, kdy Trump pošle Číňany k čertu, říká expert USA na východ Asie

Lidovky.cz: Ve své knize píšete, že to byla válka ve Vietnamu, která posunovala DARPA tak dopředu, protože dávala možnosti zkoušet nové věci. Proč v současnosti neměla podobný vliv angažmá v Afghánistánu či Iráku?
I na to má vliv to, jakým způsobem se na agenturu pohlíží. William Godel (na počátku DARPA měl na starosti výzkumné projekty ve Vietnamu - Pozn. red.) byl velmi vlivný muž. Pomohlo mu třeba i to, že měl osobní vztah s prezidenty Dwightem Eisenhowerem i Johnem F. Kennedym. V současném vedení není nikdo, kdo by měl takové kontakty, rozhodně ne s prezidentem, ale ani v samotném aparátu Bílého domu. Agentura byla založena v roce 1958 poté, co start ruského Sputniku vyvolal paniku podobnou tomu, co se dělo po 11. září. DARPA je dnes tak oddělena od těch pro USA nejzásadnějších událostí, že si nedokážu představit propojení s Bílým domem nebo s lidmi na vedoucích pozicích v Pentagonu. Změnit se to může jen tak, že do DARPA nastoupí někdo s podobnými kontakty a bude vidět její potenciál v pomoci řešení problémů národní bezpečnosti.

Autor: