25. prosince 2008 11:05, aktualizováno 26. 12 12:26 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Exploze v domě na Krymu zabila přes 27 lidí

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 7Diskuse
Exploze v domě na Krymu zabila přes 20 lidí | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Exploze v domě na Krymu zabila přes 20 lidí | foto: AFP

KYJEV Počet mrtvých po středeční explozi v obytném domě ve městě Jevpatorija na Krymu stoupl na 27. Podle mluvčího ukrajinského ministerstva pro mimořádné situace se 21 lidí záchranářům podařilo z trosek vyprostit. Je možné, že počet obětí ještě stoupne. Podle informací vyšetřovatelů mohly výbuch způsobit zásobníky kyslíku nebo acetylenu, které byly prý nelegálně uchovávány v domě.

Agentura ITAR-TASS ale dnes s odvoláním na nejmenovaný zdroj ministerstva uvedla, že se verze o explozi kyslíkových zásobníků zatím plně nepotvrzuje. Záchranáři pronikli do sklepa zničené budovy a v sutinách našli "celý, nevybuchlý zásobník", uvedl zdroj. Kolik jich bylo celkem, zatím není přesně známo. Vyšetřovatelé už dříve zavrhli možnost, že by explozi způsobil únik plynu.

Na místo neštěstí přijeli ve čtvrtek vedle ministra pro mimořádné situace Volodymyra Šandry i premiérka Julija Tymošenková a prezident Viktor Juščenko.

Šandra ukrajinské televizní stanici Channel 5 ve čtvrtek řekl, že by pod troskami mohlo být 40 až 80 lidí. Výbuch, při němž mohla být doma většina z 62 přihlášených obyvatel zničené části domu, zdevastoval 35 bytů. Dnešek byl na Ukrajině vyhlášen dnem smutku. Vláda vyčlenila na překonání následků neštěstí 70 milionů hřiven (asi 169 milionů korun). Premiérka Tymošenková přislíbila, že všechny rodiny dostanou za každou oběť na životě státní pomoc ve výši 100.000 hřiven (asi 243.000 korun). Kromě toho podle ní bude všem, kteří přišli o příbytek, do Nového roku zajištěno nové
bydlení.

Exploze plynu v bytech v republikách bývalého Sovětského svazu nejsou neobvyklé zejména v zimním období, kdy si obyvatelé přitápějí. Loni v říjnu v Dněpropetrovsku při podobné explozi zahynulo 15 lidí.

Lidovky.cz, ČTK
  • 7Diskuse
HUBNUTÍ: Dvojnásobná maminka zhubla 20 kilogramů
HUBNUTÍ: Dvojnásobná maminka zhubla 20 kilogramů

Maminka pod přezdívkou Adenka84 dokazuje, že opravdu lze omládnout! Během pár měsíců zhubla dvacet kilogramů – se dvěma dětmi, při návratu do práce a potížích se štítnou žlázou.