18. ledna 2010 18:17 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Exploze v ukrajinské nemocnici si vyžádala nejméně sedm mrtvých

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
Policie evakuuje raněné po výbuchu v ukrajinské nemocnici | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Policie evakuuje raněné po výbuchu v ukrajinské nemocnici | foto: Reuters

KYJEV Nejméně sedm mrtvých si podle ruských agentur vyžádala exploze kyslíkové bomby, která nastala dnes ráno v nemocnici ve východoukrajinském Luhansku. Podle agentury ITAR-TASS byla výbuchem poškozena tři patra pětipodlažní budovy, část obvodového zdiva včetně nosných konstrukcí se zřítila. Ve fasádě zeje díra velikosti asi 10 metrů.

Zpod sutin byly vyproštěny tři osoby. Asi 22 lidí, 14 pacientů a osm zaměstnanců, se stále pohřešuje.

Na místo podle kyjevského rozhlasu odletěla ukrajinská premiérka Julija Tymošenková. Vláda jmenovala zvláštní komisi, která bude příčiny exploze vyšetřovat, a na odstranění důsledků havárie vyčlenila ze státního rozpočtu asi 2,5 milionu dolarů (asi 45 milionů korun).

Strana regionů vítěze nedělního kola prezidentských voleb Viktora Janukovyče dnes slíbila, že vyplatí v přepočtu asi 3100 dolarů (asi 56.000 korun) rodinám zemřelých a že menší finanční odškodnění obdrží také zraněné osoby. Janukovyčova strana prý zaplatí i nezbytné léčení všem postiženým.

V době neštěstí bylo v nemocnici přes 250 pacientů a víc než 50 lékařů.

Předpokládá se, že příčinou výbuchu bylo nedodržení bezpečnostních předpisů na resuscitačním oddělení nemocnice.

ČTK