5. března 2010 13:35 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Exproděkan práv Kindl zažaloval šéfku komise, chce omluvu a peníze

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 8Diskuse
Milan Kindl | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Milan Kindl | foto: Lidové noviny

PLZEŇ Bývalý proděkan plzeňských práv a jeden z hlavních aktérů aféry Milan Kindl zažaloval šéfku akreditační komise Vladimíru Dvořákovou. Vedle bývalého předsedy akademického senátu a učitele fakulty Daniela Teleckého je tak druhou osobou spjatou s plzeňskou školou, která chce Dvořákovou dostat před soud.

Kindl žádá omluvu nejen jemu zaslanou, ale i uveřejněnou v celostátním deníku a dále 150 000 korun, Telecký omluvu a 100 000 Kč.

Více čtěte:

"Žaloby jsme obdržely, obě jsou na ochranu osobnosti. První pana Teleckého je nařízena na 25. března, žaloba pana Kindla zatím nařízena není," potvrdila mluvčí Městského soudu v Praze Martina Lhotáková.

Telecký podal na Dvořákovou také trestní oznámení. Už dříve řekl, že se mu nelíbily její výroky pronesené na adresu vedení fakulty. Byl totiž členem užšího vedení fakulty, a to v rámci kolegia děkana. Slíbil, že peníze získané jako zadostiučinění věnuje právnické fakultě.

Předsedkyně Akreditační komise ministerstva školství Vladimíra Dvořáková (vlevo) a ministryně školství Miroslava Kopicová.

Kindl žádá kromě částky 150.000 korun také omluvu adresovanou jemu a omluvu zveřejněnou v novinách. Jeho žaloba na ochranu osobnosti se údajně vztahuje k vyjádření Dvořákové, která v souvislosti s děním na právech za bývalého vedení naznačila možné klientské vazby a vytváření klientských sítí.

Uvedla, že problém v Plzni není jen dílčí a připustila, že by podle ní mohl být z hlediska bezpečnosti mnohem silnější.

"V momentě, kdy člověk hovoří o takto závažných věcech a hovoří o věcech, jež mohou naznačovat výrazné klientelistické sítě nebo mafiánské sítě, bývá běžná snaha znejistit integritu osoby, která o tom hovořila a dokázat, že o tom neměla právo hovořit," reagovala dnes Dvořáková.

Kauza práv v Plzni, která vypukla vloni v září, je vnímána jako největší skandál polistopadového českého vysokého školství. Po prvních odhaleních kolem rychlostudentů, opsaných pracích, přijímání lidí na odvolání a podobně rezignovalo bývalé vedení. Na ZČU následně vznikla komise, jež prověřila dokumentaci absolventů. Zjistila vážná pochybení u 14 ze 63 držitelů titulu Ph.D., devíti takzvaných rychlostudentů bakalářského, 44 rychlostudentů magisterského studia a ve 12 případech rigorózního řízení.

Připraveny už má materiály k odnětí titulu šesti držitelům Ph.D.

ČTK
  • 8Diskuse