Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

‚Není pochyb o ruském zásahu do voleb.‘ Exšéf FBI Comey obvinil Trumpa z ‚čistých lží‘

Svět

  16:28aktualizováno  18:42
WASHINGTON - Exředitel FBI James Comey v Senátu řekl, že nemá pochybnosti o zasahování Ruska do voleb v USA. Jestli byl pod jeho vlivem prezident Donald Trump, však odmítl veřejně prozradit. Zároveň uvedl, že Trump mu nenařídil přímo, aby zastavil vyšetřování napojení jeho exporadce generála Michaela Flynna na Rusko. „Doufám, že to necháte být,“ měl mu však říct prezident a Comey pochopil, že Trump zjevně podmiňoval jeho setrvání ve funkci loajalitou vůči své osobě.

Exšéf FBI James Comey před začátkem slyšení senátní komise kvůli nátlaku prezidenta Trumpa. foto: Reuters

„Zdravý rozum mi říkal, že Trump něco chce výměnou za to, že mě ponechá v čele FBI,“ prohlásil Comey při slyšení senátního výboru pro dohled nad tajnými službami. Žádosti o konci vyšetřování Flynna jej prý šokovaly. „FBI je upřímná, FBI je silná. Je a vždycky bude nezávislá,“ vysvětlil svůj postoj Comey.

Exšéf FBI tvrdí, že po něm Trump žádal ukončit vyšetřování Flynna

Jestli prezident v rozhovorech s exšéfem FBI nějakým způsobem porušoval zákony, není podle Comeyho názoru na jeho uvážení. „Považoval jsem ty konverzace ale za velmi znepokojující,“ dodal jedním dechem.

Bývalý ředitel FBI litoval toho, že se po jeho odvolání prezident a lidé z jeho administrativy uchylovali k očerňování jeho práce. „Ačkoliv zákon nevyžaduje žádné odůvodnění vyhazovu šéfa FBI, administrativa se přesto rozhodla pomlouvat mě a hlavně celou FBI komentáři o tom, že úřad ztratil důvěru ve svého ředitele,“ řekl Comey s tím, že šlo jednoduše o čisté lži.

Záznam Comeyho slyšení můžete sledovat zde:

Měnící se odůvodnění jeho odvolání ho mátlo a znepokojovalo, protože Trump mu prý dříve opakovaně říkal, že svou práci dělá dobře. Proto byl překvapen, že se objevily informace tvrdící, že opakovaně naléhal na prezidenta, aby se spolu potkali. „Ani jednou jsem setkání s prezidentem neinicioval,“ popsal svůj pohled na věc exředitel FBI.

Zopakoval přitom svoji domněnku, že pravým důvodem jeho odvolání bylo právě vyšetřování ruského problému. „Věřím, že jsem byl vyhozen kvůli tomu, jakým směrem se ubíralo vyšetřování ruských zásahů,“ řekl Comey komisi s tím, že něco na vyšetřování tlačilo Trumpa a dráždilo jej.

O ruském vměšování do voleb Comey nepochybuje. FBI podle něj o zásazích ruských hackerů do americké politiky věděl už od léta 2015. „Je to jejich dlouhodobá strategie, která se zintenzivnila před loňskými volbami,“ řekl Comey. Dodal, že se Rusové určitě vrátí ke kybernetickým útokům. „Putin není ani republikán ani demokrat,“ vysvětlil.

V souvislosti s ruským vyšetřováním Comey také zhodnotil práci amerických médií. „Mnoho článků a zpráv o práci na vyšetřování ruského vlivu na volby jsou naprosto mimo,“ uvedl.

Jako Super Bowl

Média ve čtvrtek ovládly právní analýzy, do jaké míry může skandál přivést Trumpa do potíží a otřást celou vládou. Nechybějí ani spekulace o možném trestním stíhání nebo ústavní žalobě.

Na slyšení se dlouho dopředu intenzivně připravovali nejen američtí novináři, politologové a poslanci, ale i majitelé restaurací a barů, kteří v 16:00 SELČ ve svých podnicích očekávali nával hostů jako při „Super Bowlu“.

Americké hospody od časného rána lákaly hosty na přímý přenos, který hodlají prezentovat na velkých obrazovkách vyhrazených obvykle sportovním zápasům nebo udílení filmových cen. Hostů se podle AP dostaví požehnaně navzdory tomu, že na východním pobřeží USA bylo na počátku slyšení deset hodin dopoledne.

„Dejte si u nás dopolední pivo a proberte vývoj s kámoši,“ zval návštěvníky na svém facebookovém účtu houstonský hostinec Axelrad Beer Garden. V nabídce prý kromě panáků ruské vodky bude i speciální koktejl „impeachmint“, jehož název odkazuje na anglické výrazy pro ústavní žalobu (impeachment) a mátu (mint). Washingtonský bar Union Pub bude rozdávat drinky zdarma pokaždé, kdy se Trump ke Comeyho výrokům vysloví na svém oblíbeném Twitteru.

Trump Comeyho vyjádření nekomentoval

Prezident USA Donald Trump zatím nijak nekomentoval ve středu zveřejněné svědectví exšéfa kriminální ústředny FBI Jamese Comeyho a podle mluvčí Bílého domu Sarah Huckabeeové Sandersové není ani známo, zda dokument vůbec četl. Sedmistránkový Comeyho text zveřejnil senátní výbor pro kontrolu zpravodajských služeb. Obsahuje tvrzení, že Trump žádal po Comeym věrnost a chtěl, aby FBI ukončila vyšetřování bývalého bezpečnostního poradce Michaela Flynna kvůli jeho nejasným vztahům s Ruskem.

Trump během středy ignoroval dotazy novinářů ohledně blížícího se Comeyho výslechu. Ve čtvrtek se podle agentury Reuters jeho poradci pokusí zabránit prezidentovi, aby se k záležitosti vyjadřoval v televizi nebo na svém oblíbeném Twitteru. Není ale prý jisté, zda se jim to podaří. Viceprezident Mike Pence zrušil na čtvrtek plánovaný rozhovor pro rozhlasovou stanici PBS s odkazem na nabitý program.

Podle průzkumu Quinnipiacké univerzity klesla Trumpova popularita na 34 procent. S jeho fungováním v Bílém domě nesouhlasí 57 procent Američanů. Osmašedesát procent dotázaných se domnívá, že Donald Trump se ve funkci neprojevuje jako rozumný politik.

COMEYHO VYJÁDŘENÍ

Bývalý ředitel amerického Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI) James Comey ve středu poskytl Senátu dokument, jehož znění senátní výbor předem zveřejnil: „S prezidentem jsem povečeřel v pátek 27. ledna v 18:30 v Zelené pracovně Bílého domu... Ukázalo se, že budeme jen dva, usazeni u malého oválného stolu ve středu Zelené pracovny. Do místnosti vstupovali jen stevardi námořnictva, aby podávali jídlo a pití.

Prezident začal dotazem, zda chci dál být ředitelem FBI, což jsem považoval za podivné, protože už dvakrát v dřívějších rozhovorech vyjádřil naději, že zůstanu, a já jsem ho ujistil, že to mám v úmyslu. Řekl, že o mou práci stojí spousta lidí a že vzhledem k přehmatu, jehož jsem se loni dopustil, by pochopil, kdybych chtěl odejít...

Odpověděl jsem, že mám svou práci rád a chci zůstat a dokončit svůj desetiletý mandát ředitele. A pak, protože jsem se v situaci cítil nesvůj, jsem dodal, že nejsem ‚spolehlivý‘ ve smyslu, v jakém politici toto slovo používají, ale že se vždy může spolehnout, že mu budu říkat pravdu. Dodal jsem, že politicky nejsem na ničí straně a že se mnou v tradičně politickém smyslu nelze počítat, což je postoj, jak jsem řekl, v nejlepším prezidentově zájmu.

Po několika okamžicích prezident řekl ‚Potřebuji loajalitu, očekávám loajalitu.‘ Během trapného ticha, které nastalo, jsem se nepohnul, nepromluvil ani nezměnil výraz tváře. Prostě jsme se na sebe tiše dívali. Pak rozhovor pokračoval...

Ke konci večeře se prezident vrátil k tématu mé práce a řekl, že je velmi rád, že chci zůstat, a dodal, že o mně od (ministra obrany) Jima Mattise, (ministra spravedlnosti) Jeffa Sessionse a od mnoha dalších slyšel velké věci. Pak řekl: ‚Potřebuji loajalitu‘. Odpověděl jsem: ‚Vždy se můžete spolehnout na mou čestnost‘. Odmlčel se, a pak řekl: ‚To je to, co chci, čestnou loajalitu‘... Jak jsem si zapsal v poznámkách, které jsem si pořídil bezprostředně po večeři, je možné, že jsme chápali výraz ‚čestná loajalita‘ různě, ale rozhodl jsem se, že by nemělo smysl dál tlačit. Pojem - čestná loajalita - pomohl ukončit velmi trapný rozhovor a má vysvětlení objasnila, co by ode mě měl očekávat...

Čtrnáctého února jsem šel do Oválné pracovny na plánovaný briefing s prezidentem o boji s terorismem... Prezident naznačil ukončení briefingu tím, že přítomným poděkoval a řekl jim všem, že chce se mnou mluvit o samotě... Když se dveře u kyvadlových hodin zavřely, ocitli jsme se sami a prezident začal slovy ‚Chci hovořit o Miku Flynnovi‘. Flynn den předtím rezignoval. Prezident začal slovy, že Flynn schůzkami s Rusy nic špatného neudělal, ale obelhal viceprezidenta. Pak řekl: ‚Doufám, že najdete schůdnou cestu, jak to nechat být, jak Flynna nechat být. Je to dobrý chlap. Doufám, že to můžete nechat být.‘ Odpověděl jsem jen ‚je to dobrý chlap‘. Neřekl jsem, že to ‚nechám být‘.

Ráno 30. března mě prezident zavolal do FBI. Označil ruské vyšetřování za ‚mračno‘, které brzdí jeho možnost jednat jménem státu. Řekl, že s Ruskem nemá nic společného, že se s ruskými šlapkami nestýkal a že byl vždy přesvědčen, že je v Rusku odposloucháván. Tázal se, co můžeme udělat, abychom ‚mračno‘ zahnali. Odpověděl jsem, že záležitost vyšetřujeme, jak rychle je to možné, a že by velmi prospělo, kdybychom nic nenašli a odvedli dobrou práci. Souhlasil, ale znovu zdůraznil problémy, které mu to působí...

Prezident pokračoval, že existují-li nějací ‚poskoci‘ v jeho okolí, kteří udělali něco špatného, bylo by dobré to zjistit, ale že on sám nic špatného neudělal a doufá, že najdu příležitost, jak dát najevo, že ho nevyšetřujeme...

Skončil poukazem na ‚mračno‘, jež mu brání uzavírat dohody ve prospěch státu, a řekl, že doufá, že najdu způsob, jak dát najevo, že není vyšetřován. Řekl jsem mu, že uvidím, co mohu udělat, a že odvedeme svou práci dobře a co nejrychleji.

Ráno 11. dubna mi prezident zavolal a tázal se, co jsem udělal ohledně jeho žádosti ‚dostat ven‘, že není vyšetřovaná osoba. Odpověděl jsem, že jsem jeho žádost přeposlal úřadujícímu náměstku ministra spravedlnosti, ale reakci jsem neobdržel. Odpověděl, že ‚mračno‘ mu brání vykonávat úřad. Řekl, že na úřadujícího náměstka ministra spravedlnosti by se možná měli obrátit jeho lidé. Řekl jsem, že právě tak by se s jeho žádostí mělo zacházet. Řekl jsem, že pracovník Bílého domu by měl s žádostí kontaktovat vedení ministerstva spravedlnosti, což je tradiční kanál.

Řekl, že to udělá, a dodal: ‚Protože jsem vůči vám velmi loajální, velmi loajální; máme, jak víte, tu věc‘. Neodpověděl jsem, ani jsem se nezeptal, co míní ‚tou věcí‘. Řekl jsem jen, že způsob, jak s tím zacházet, je pověřit pracovníka Bílého domu kontaktem s úřadujícím náměstkem ministra spravedlnosti. Řekl, že to udělá, a rozhovor tím skončil.

To bylo naposledy, kdy jsem s prezidentem Trumpem mluvil.“

Autoři: ,

Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?
Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?

Díky své všestrannosti se rýže LAGRIS už dlouho stávají nedílnou součástí mnoha pokrmů z celého světa. Bez ohledu na to, zda se používají k...