1. srpna 2009 11:30, aktualizováno  15:35 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Extremisté byli u Romů, podle plakátu žádají deratizaci

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
Extremisté z Dělnické strany "monitorovali" tábořící Romy | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Extremisté z Dělnické strany "monitorovali" tábořící Romy | foto:  František Vlček, Lidové noviny

HUSINEC Třináct příslušníků extremistické Dělnické strany dorazilo v sobotu dopoledne k tábořišti rumunských Romů v Husinci u Prahy, kteří zde čekají na uzdravení svého příbuzného. Místo hlídá policie a k žádnému konfliktu zatím nedošlo. Jeden příslušník Dělnické strany byl zadržen, protože po něm bylo vyhlášeno celostátní pátrání. Soukromý pozemek k táboření jim nabídl k užívání jeho vlastník.

Návštěva extremistů v romském tábořišti se obešla bez konfliktů. Příslušníci Dělnické strany odění převážně v černém tábořiště jen obešli a někteří z nich se před Romy nechali vyfotit s plakátem s výrazným nápisem Chce to deratizaci. Na stejném plakátu bylo také menšími písmeny uvedeno: My revoluci neslavíme, protože ta pravá je teprve před námi.

Rumunští Romové nejprve nechápali, co se kolem nich děje, teprve později se dozvěděli, že je navštívili lidé, kteří mají blízko ke krajní pravici.

"Obhlídli jsme tábořiště a zjistili, že se zde porušuje zákon. Přímo u řeky se zde opravují auta. To je nepřípustné. Oznámili jsme to policii, ale ta řekla, že je to na soukromém pozemku a že se jí to netýká," řekl místopředseda Dělnické strany Petr Kotáb.

Extremisté se poté vydali do nedaleké obce, kde chtějí diskutovat s místními obyvateli.

Na místě je i policejní antikonfliktní tým, v záloze jsou i policejní těžkooděnci. Všechna auta přijíždějící k tábořišti také policisté kontrolují. Jeden muž z Dělnické strany byl policií zadržen , neboť se jednalo o celostátně hledanou osobu.

Romové polehávají na břehu řeky ve stínu vrhaného stromy a jedním z jejich aut, převráceného na bok zřejmě kvůli opravě. Podle Zatloukalové v provizorním tábořišti nejsou dostatečné hygienické podmínky. Mluvčí policie Prahy -východ Štěpánka Zatloukalová oznámila, že žádné problémy nenastaly.

Dostatek policistů je podle policejní mluvčí na místě již od pátku.

Dělnická strana u Romů v Husinci

Starostka Husince Marie Těthalová vyzvala majitele pozemku, na němž Romové táboří, aby jim dnes do 17 hodin zajistil mobilní toaletu. "Pokud ji do večera nezajistí, dáme ji sem my na náklady obce. Úhradu pak budeme požadovat po majiteli pozemku," řekla starostka.

Těthalová uvedla, že nechce situaci nijak vyhrocovat. "Nemám radost ani z Romů, ani z Dělnické strany. Nemá smysl ale problémy přesouvat někam jinam," řekla.

Spolupráci s policií Těthalová hodnotí jako zcela bezproblémovou; krajský úřad ani jiné státní orgány však obci zatím žádnou pomoc nenabídly. Podle starostky přitom Romové porušují dokonce několik zákonů.

"Ani nikdo od pana Kocába (ministra pro lidská práva a menšiny)  mě nekontaktoval, takže je vidět, že zájem pomoci asi není," dodala.

Dělnická strana patří k nejaktivnějším subjektům na krajní pravici a ostře vystupuje proti Romům. Své mítinky a pochody často pořádá v místech, kde žije romská komunita.

Romové se do Prahy sjeli před týdnem, aby podpořili sedmnáctiletého mladíka, který se téměř utopil při koupání ve Staré Boleslavi. Nyní leží ve vinohradské nemocnici. Jeho stav je stále vážný, i když částečně sám dýchá.

Diskuze pod článkem byla zrušena

Omlouváme se všem slušným čtenářům za to, že jsme zrušili diskusi pod článkem. Někteří jiní ji bohužel zneužívali k opakovaným rasistickým a vulgárním výpadům, které už nešlo mazat jednotlivě.

.


Hana Čápová, Lidovky.cz
Najdete na Lidovky.cz