Sobota 20. dubna 2024, svátek má Marcela
130 let

Lidovky.cz

Extremistu Bartoše znovu zadržela policie. Proběhly domovní prohlídky

Česko

  18:48aktualizováno  20:53
PRAHA - Šéf politické strany Národní demokracie Adam B. Bartoš znovu skončil na policii. Strážci zákona ho zadrželi ve čtvrtek dopoledne. Podle Bartošovy blízké spolupracovnice proběhly domovní prohlídky nejen u Bartoše, ale i v kanceláři strany. Policie informaci nepotvrzuje.

Předseda Národní demokracie Adam B. Bartoš při pochodu proti islamizaci. foto: ČTK

„Probíhají domovní prohlídky a prohlídky kanceláří, u několika našich lidí. Sedíme s několika vlastenci na Vinohradské a čekáme, jak se situace vyvine. Jsme připraveni jít na podporu. Stupňující se útoky ze strany systému na vlastence začínají být neúnosné a hodné reakce,“ napsala na Facebook Bartošova spolupracovnice Lucie Hašková.

„K této věci se nebudeme nijak vyjadřovat,“ řekl serveru Lidovky.cz mluvčí pražské policie Jan Daněk. Bartoše podle jeho spolustraníků ho strážci zákona večer nejspíše převezou na Prahu 2, kde v cele stráví noc na pátek.

Proč byl Bartoš zadržen?

Zatím není jasné, proč měl být Bartoš zadržen. V jeho bytě ani kanceláři totiž nezasahovali policisté z protiextremistického oddělení. „Dnes jsme nezasahovali vůbec nikde,“ řekl serveru Lidovky.cz Pavel Hanták z ÚOOZ, pod které odbor extremismu spadá. U Bartoše nezasahovala ani protikorupční policie.

Z Bartošova bytu policisté podle právníka Národní demokracie Miroslava Timury policisté odváželi knihy, dokumenty, datové nosiče a elektroniku a později také dokumenty z kanceláře strany. Právní zástupce řekl, že ještě přesně neví, kvůli čemu byl Bartoš zadržen, a k případu se více nechtěl vyjadřovat.

Národní demokracie pak večer vydala prohlášení, v němž zatčení svého předsedy odsoudila. „Adam B. Bartoš byl zadržen bezmála deseti policisty v civilu v momentě, kdy se ze svého automobilu, kam si odešel pro věci, vracel zpět do bytu. Krátce po zadržení byl předseda Národní demokracie převezen na služebnu policie na Zbraslavi, kde byl vyslýchán v souvislosti se svou publikační a politickou činností,“ stojí v prohlášení, které podepsal mítopředseda strany Luke Belson.

Deset policistů v civilu

V reakci je také popsáno, jak Bartošovo zadržení proběhlo: asi deset policistů v civilu si pro něj údajně přišlo, když si ve čtvrtek dopoledne ze svého bytu vyšel pro osobní věci do auta. Následně měly začít domovní prohlídky, které byly přítomny i Bartošovy děti a manželka.

Podle reportéra serveru Lidovky.cz byl před osmou hodinou před Bartošovým domem ve Zbraslavi klid - žádná policejní auta tam už nejsou. „V jeho bytě někdo byl - po zazvonění na domovní zvonek se ozval ženský hlas. Když jsem se představil jako reportér, žena řekla, že nikoho nezvala a okamžitě zavěsila,“ uvedl redaktor serveru Lidovky.cz.

Poštovní schránka zbraslavského bytu Adama B. Bartoše.

„Policisté na místě neměli nezúčastněnou osobu, bez které domovní prohlídku nelze v zákonném rámci provést. Policisté namísto bezprostředního provedení úkonu okupovali chodbu bytu a odmítli výzvu paní Bartošové a následně i právního zástupce strany Mgr. Timury, aby ihned prostor opustili, čímž se dopustili dalšího porušení zákona. Po několika hodinách začali situaci eskalovat a okolo 12:40 hodin paní Bartošovou spolu s malými plačícími dětmi vykázali z bytu na ulici,“ je uvedeno v prohlášení.

Adama B. Bartoše odvádí policie
Demonstranti se na pochodu za Českou republiku vyvolali potyčku s policií

Činy Bartoše a Národní demokracie již policie vyšetřovala několikrát. V poslední době prověřuje například plakáty strany s hesly k současné uprchlické krizi. Strana na nich třeba vyzývá ke „střelbě do černého“. Bartoš je také pravděpodobně vyšetřován kvůli podněcování k nenávisti vůči skupině obyvatel na březnové demonstraci proti islámu.

Bartoš i bývalý místopředseda Národní demokracie Ladislav Zemánek také byli v březnu u soudu nepravomocně potrestáni roční podmínkou za jejich loňské počínání u pomníčku Anežky Hrůzové, zavražděné v roce 1899. U hrobu Bartoš se Zemánkem zanechali ceduli, na niž mimo jiné napsali: „Židovská otázka nebyla dosud uspokojivě vyřešena.“ Z vraždy Hrůzové byl obviněn a poté odsouzen Žid Leopold Hilsner. Proti následné vlně antisemitismu, známé jako „hilsneriáda“, bojoval i Tomáš Garrigue Masaryk.

Na zatčení šéfa Národní demokracie jako první upozornil server Svobodné fórum.

Autoři: , ,

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!