Úterý 16. dubna 2024, svátek má Irena
130 let

Lidovky.cz

Diskuze

Kolikrát se ještě posune malá ručička? Odpovědi na 7 nejožehavějších otázek ke konci střídání času

Europoslanci v úterý odhlasovali, že celoevropské střídání času zmizí v dějinném propadlišti. Podpořili, ať je to v roce 2021 a aby každá země mohla projevit svou svobodnou vůli, jestli má radši delší světlo, nebo tmu. Ale současně aby na konci vyplynul jednotný konsenzus a Evropa s jedním časem. Úkol je to nelehký a spolehnout se dá v zásadě na jediné: až se v noci na neděli druhá hodina změní ve třetí, nebude to naposledy. Kolem tématu se směšují přání a realita do těžko rozlišitelné skvrny, pročež LN shrnují fakta (nebo jejich nedostatek).
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

30. 3. 2019 11:06

Vůbec nejde o nějakou úsporu energie.Letní čas je velmi příznivý na prodloužení pobytu v přírodě za působení příznivého ,přirozeného světla, což působí velmi pozitivně na fysiologické prožití životního stylu .(Viz Nobelova cena v loňském roce-na téma Chronobiologie)

0 0
možnosti

30. 3. 2019 10:59

Střídání času je blbost.

Mít všude astronomický čas je prakticky neproveditelné, v rámci jakéhokoliv většího celku, i jen Česka.

Zbytek je věcí dohody obyvatel, jaké "naštelování" jim vyhovuje či nejméně vadí.

Víc z toho fakt vyvrbit, přes všechny přirozené a nepřirozené kecy a fyziologii.

Že mně více vyhovuje "letní" čas, to je pouze otázka mých preferencí, jak nejlépe využít těch 24 hodin. Stejně jako u toho, komu lépe vyhovuje čas "zimní". Pokud nemáme mimořádnou kliku, stejně nebudeme mít doma na slunečních hodinách v poledne stín nejkratší.

0 0
možnosti

30. 3. 2019 9:29

Osobne si myslím,že v roku 2021 po 2 rokoch zbytočného mlátenia prázdnej slamy o tom, ktorý čas je lepšie nechať natrvalo,ľudia (a možno aj politici) pochopia jedno: že zo všetkých 3 zlých riešení (trvalý letný čas, trvalý zimný čas a striedanie času) je najmenej problematický systém striedania času.

Nie kvôli ekonomickým úsporám,ale kvôli bežnému životu.V zime asi nebude moc vhodné, ak ešte o deviatej či pol desiatej ráno bude - napr. v Nemecku tma.To v prípade trvalého letného času.A naopak pri trvalom zimnom čase v lete zase nebude vhodné, zvlášť v turistických destináciách, aby slnko zapadalo (podľa ručičiek hodín) o hodinu skôr ako boli ľudia predtým roky zvyknutí.Každá hodina slnečného svitu menej totiž znamená menej turistov v obchodoch,reštauráciách, a tým aj menšie príjmy z turistického ruchu.

Tieto problémy elegantne rieši zmena času, ktorá robí niektorým ľuďom problémy len jeden týždeň v roku.Keď sa zimný čas mení na letný.Na oplátku ale neguje nevýhody oboch trvalých časov.

0 0
možnosti

30. 3. 2019 10:13

Souhlasím s vámi na 100%.

0 0
možnosti

30. 3. 2019 5:20

Takže není v podstatě co řešit. Budeme mít "věčný letní čas" a to je moc a moc dobře. Jsem rád, že Němci mají rozum a nám nezbude nic jiného, než se tím jejich rozumem zase řídit.

0 0
možnosti

30. 3. 2019 6:53

Asi to tak dopadne. Ale nevím, jak moc bude příjemné mít v zimě v 9 ráno ještě tmu jak v Rusku.

Podle mého názoru je střídání času optimální. O něco lepší by byla změna z pátku na sobotu, tak aby většina lidí měla k přizpůsobení 2 volné dny.

Co je složitého na změně jízdních a letových řádů netuším. Přece může zůstat pořád stejný, ten platící před změnou času.

0 0
možnosti