Sobota 20. dubna 2024, svátek má Marcela
130 let

Lidovky.cz

Fakulta vznikne. S podmínkami

Česko

V Ostravě se budou učit lékaři, akreditační komise však dala přísná pravidla

OSTRAVA/PRAHA Vytoužená lékařská fakulta v Ostravě se stane skutečností. Po letech diskusí v úterý akreditační komise schválila Ostravské univerzitě žádost o výuku oboru všeobecné lékařství. Přestože se její členové netají mnoha výhradami a podmínkami ke struktuře vyučujících. A nastavili přísné podmínky.

Předsedkyně akreditační komise Vladimíra Dvořáková LN včera potvrdila, že stanovili přísné kontrolní podmínky. „Například musí škola ještě v červnu předložit rozvrh prvního ročníku s jmenovitě uvedenými vyučujícími a cvičícími a současně návrh zabezpečení výuky druhého ročníku,“ řekla.

Škola je připravena to udělat. „Je to pro nás obrovské zadostiučinění, protože o možnost připravovat lékaře usilovala Ostrava bezmála padesát let,“ uvedl rektor Ostravské univerzity Jiří Močkoř.

Obor se na podzim vydělí ze současné fakulty zdravotnických studí a podle mluvčí univerzity Evy Kijonkové by ještě v červnu měli vyhlásit výběrové řízení, v němž by přijali asi osm desítek studentů. „Termín vypíšeme v souladu s vysokoškolským zákonem, to znamená nejdříve jeden měsíc po písemném obdržení akreditace z ministerstva,“ upřesnil Močkoř.

Dvořáková dodala, že akreditaci dali zatím na čtyři roky. „Každoročně budeme žádat podrobnou zprávu s informacemi o výuce i rozvoji vědy,“ dodala.

Bezmála půl století trvající iniciativy o zřízení ostravské lékařské fakulty urychlila diskuse kolem záměru bývalého ministra zdravotnictví Tomáše Julínka změnit fakultní nemocnice na univerzitní. Tehdy zazněly obavy, jaký status by do budoucna ostravská nemocnice měla, protože v Ostravě se dosud učí jen nelékařské obory.

Ještě na jaře akreditační komise do Ostravy vážně pohrozila: kritizovala předložené seznamy učitelů budoucích lékařů. Podle ní byli často příliš staří, nerozvíjející vědeckou činnost nebo nepřipadalo v úvahu, aby vedli výuku v Ostravě a současně řídili špičková pracoviště v Praze. „Proto jsme umožnili akreditaci, aby se do června lidé mohli rozhodnout, zda do Ostravy přejdou,“ dodala Dvořáková. Za těžko představitelný označili komisaři například plán, aby mezi vyučujícími byli přednostové klinik z Prahy, protože vzdálenost 400 kilometrů je příliš velká na to, aby zvládali obě práce dobře.

Nyní vedení univerzity ujišťuje, že vše je připraveno. Budovy škole převedlo město, klíčové dohody uzavřela univerzita například s Fakultní nemocnicí Ostrava a dalšími zařízeními v kraji. Z jedenácti tuzemských nemocnic honosících se označením fakultní je ta ostravská jediná, která nemá přímo ve svém městě univerzitu vzdělávající budoucí lékaře. Vzdělávají se v ní medici z Olomouce.

Fakulta bude sídlit v části areálu bývalé Fakultní nemocnice OstravaZábřeh, kterou postupně získá. Radnice i kraj škole pravidelně posílají dotace, i Dvořáková přiznává, že materiální zabezpečení a veškerá podpora oboru je na solidní úrovni.

Ostatní fakulty upozorňují: je nutné upřesnit způsob financování mediků - zda nová fakulta „ubere“ studenty ostatním, či zda se navýší celkové počty.

Nynější fakulty Kde se učí lékaři * Univerzita Karlova: 1., 2. a 3. lékařská fakulta UK v Praze, Lékařská fakulta UK v Plzni, Lékařská fakulta UK v Hradci Králové * Masarykova univerzita: Lékařská fakulta v Brně * Univerzita Palackého: Lékařská fakulta v Olomouci * Univerzita obrany: Fakulta vojenského zdravotnictví v Hradci Králové (vojenské studium) Další vysoké školy mají zdravotnické fakulty, které ale obor lékařství nevyučují.

Vydání| Tato zpráva vyšla v prvním vydání

Regionální mutace| Lidové noviny - Morava

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!