Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Kdo hlasoval proti? Na Falklandech hledají zrádce Británie

Svět

  16:05
S nadsázkou lze říci, že na Falklandech se zná každý s každým. Žijí tam necelé tři tisícovky obyvatel a většina věcí se dlouho neutají. Místní však nyní jednu záhadu řeší. Před pár dny rozhodovali, zda chtějí zůstat zámořským územím Velké Británie. Podle očekávání skoro všichni řekli ano. Jenže, jen skoro všichni...

Pro Británii hlasovalo 98,8 procenta voličů. foto: Reuters

Z více než 1 500 hlasujících tři Falklanďané vhodili do uren lístek se zápornou odpovědí. V hlavním městě Stanley se proto po sečtení hlasů rozjely spekulace, hlásí zpravodaj listu Neil Tweedie. Kdo to byl? A to chtějí k Argentině, která si na nás neustále činí nároky?

Kdo jsou oni tři nevěrníci?

Právě proto se přece vůbec referendum konalo. Falklandy jsou zámořským územím Británie, ale Argentina neúnavně tlačí na to, aby je získala. A Falklanďané chtěli v referendu dát světu jasně najevo, co chtějí oni sami. A že mají právo o svém osudu rozhodovat. Teď tedy uvažují, kdo jsou oni tři nevěrníci.

"Najdou se lidé, kteří udělají vše proto, aby to zjistili," míní místní novinář John Fowler. Některé obyvatele dokonce trio rozezlilo. "Nevím, kdo to je, ale když se nechtějí postavit za ostrovy, tak by tady neměli být," čílila se Sybie Summersová.

ČTĚTE TAKÉ

Člen falklandského zákonodárného shromáždění Jan Cheek byl smířlivější a upozornil i na jisté pozitivum. "Ty tři hlasy dodaly referendu na důvěryhodnosti. Kdyby to bylo 100 procent, bylo by to velmi podezřelé," řekl.

Falklanďané o svém sebeurčení hlasovali už v roce 1986, i tehdy byla naprostá většina pro setrvání ve svazku s Británií. A i tehdy se našli odpadlíci, tři lidé hlasovali pro připojení k Argentině a 15 pro samostatnost. Tentokrát vybírat z vícero možností nemohli.

Argentina označila referendum za frašku

A byť britský premiér David Cameron vyzval Argentinu, aby respektovala výsledky hlasování, prezidentka Cristina Fernándezová-Kirchnerová referendum označila za frašku a Falklanďany za squatery. Referendum tak vytoužený klid do sporu mezi Londýnem a Buenos Aires opět nepřineslo.

Argentina se s Británií o strategicky umístěné Falklandy pře už od 19. století a na začátku 80. let 20. století se obě země ocitly dokonce v krátké válce, již nepřežilo 255 Britů a 649 Argentinců. Za nynějším sporem stojí spíše naleziště ropy objevené u ostrovů v 90. letech minulého století. Britské těžařské firmy by chtěly v oblasti těžit v roce 2017.

Autor:

Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?
Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?

Díky své všestrannosti se rýže LAGRIS už dlouho stávají nedílnou součástí mnoha pokrmů z celého světa. Bez ohledu na to, zda se používají k...