20. listopadu 2008 12:03 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Farmáři z EU dostanou méně peněz

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 5Diskuse

BRUSEL Ministři zemědělství Evropské unie se dohodli na největších změnách ve společné zemědělské politice za posledních pět let. Patří mezi ně i krácení dotací pro velké farmy. Češi i některé další členské státy včetně Slovenska ale závěrečnou podobu návrhu nepodpořili.

"Tento návrh prošel bez naší podpory," řekl ministr zemědělství Petr Gandalovič. Připustil ale, že výsledek je výrazným posunem proti původním návrhům.

Podle konečného kompromisu jsou zemědělcům, kteří získají přes 5000 eur (asi 125.000 Kč) na přímých podporách, tyto platby sníženy o pět procent a peníze se přesouvají do rozpočtu státu na rozvoj venkova. Do roku 2012 by se přitom měl tento podíl postupně zvýšit až na deset procent.

O další peníze ovšem mají přijít také farmy, které dostávají dotace vyšší než 300.000 eur ročně (asi 7,5 milionu korun). Těm by unie měla zkrátit přímé platby o čtyři procenta. Podle ČR se to týká zhruba 850 farem.

V původním návrhu se ale seškrtání plateb mělo týkat i farem, které mají víc než 100.000 eur ročně (asi 2,5 milionu korun) a 200.000 eur ročně (asi pět milionů korun). V konečném kompromisu ovšem zůstaly jen nejbohatší zemědělské podniky a dvě "nižší" kategorie farem škrtům uniknou.

"Myslím, že to v žádném případě nelze označit za výhru, ale rozhodně je to posun velmi pozitivním směrem," řekl Gandalovič, podle něhož se ČR nakonec v hlasování zdrželo. "Čeští zemědělci ještě dlouhodobě budou muset bojovat o rovnoprávnost mezi se svými konkurenty z původních členských zemí," dodal.

Peníze, které se získají ze zmiňovaných škrtů v dotacích, ale zůstanou v členských zemích. Půjdou do fondu na rozvoj venkova, přičemž stát pak vytvoří program, skrze nějž se farmy k těmto penězům budou moci dostat zpět.

Členská země se ale bude muset také finančně zapojit. Nakonec to bude deseti procenty, ač předchozí návrh předsednictví navrhoval 15 procent. Podle Gandaloviče tím Česko ušetří kolem 60 až 70 milionů korun.

Lidovky.cz
  • 5Diskuse