Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Farmářku podpoří město i lidé na webu

Česko

Verdikt o vyvlastnění statkářky Ludmily Havránkové vyburcoval její podporovatele. Do sporu se hodlá vložit primátor Hradce Králové Otakar Divíšek a na webu vznikla petice na podporu zemědělkyně.

PRAHA/HRADEC KRÁLOVÉ Šestnáct let byla Ludmila Havránková v boji proti státu sama. Až po pondělním vládním verdiktu o vyvlastnění jejích pozemků pod dálnicí D11 se začínají objevovat její příznivci. Tím nejvýznamnějším je primátor Hradce Králové Otakar Divíšek, který rozhodnutí vlády odsoudil. „Já jsem se těch posledních jednání účastnil a mohu odpřísáhnout, že paní Havránková se o dohodu snažila. Působí to na mě tak, že se stát prostě dohodnout nechtěl,“ řekl LN primátor. Podle něj Havránková opakovaně upozorňovala státní úředníky na pozemek, který spoluvlastní se svou sestrou. „Říkala jim, že musí sestru kontaktovat a dohodnout se s ní,“ dodal.

Státní úředníci neškodí podle Divíška jen Havránkové, ale i jeho městu. Svým pondělním rozhodnutím se totiž zasadili o to, že se dálnici do Hradce Králové zřejmě nikdy nepodaří dostavět. „Nevěřím tomu, že by paní Havránkovou vyvlastnili. To by museli napsat speciální zákon jen proti této paní,“ dodal Divíšek. Primátor tak tlačí na to, aby se posledně nabízená dohoda opět objevila na jednacím stole. „Pokusím se v tom něco dělat. Nejdříve se setkám s Davidem Štrosem, tedy synem sestry paní Havránkové. Domluvíme se, jak bych jim mohl pomoci a pak oslovím radu města s konkrétními kroky. S několika lidmi z vedení Hradce jsem to už předjednal,“ upřesňuje Divíšek.

Návrat k dohodě není vyloučený ani podle vládního zmocněnce pro dostavbu dálnice D11 Ivo Tomana. „V tomto sporu je možné úplně všechno. Myslím si, že pokud by se změnil postoj paní Štrosové, a ta souhlasila s nabídnutou cenou, je velmi pravděpodobné, že by se dohoda opět dostala na vládu, kde by určitě prošla,“ tvrdí Toman. Ten totiž odmítá, že by státní úředníci od začátku usilovali o vyvlastnění, jak tvrdí Havránková, „Vládní vyjednavači se snažili o dohodu. Ani ministři o nic jiného neusilovali. Každý chtěl tu věc po letech rozetnout,“ říká Toman.

Na podporu Ludmily Havránkové už vznikla i petice. V elektronické podobě ji sepsali lidé na sociální síti Facebook. Podpisy zatím přibývají poměrně pomalu. Za Havránkovou se dosud postavila jen asi padesátka lidí. Ti o případu zmíněné farmářky živě diskutují ve facebookové skupině nazvané Petice proti vyvlastnění Ludmily Havránkové a ostatních. „Paní Havránková je malá ryba a nemá za sebou ani známé ani kapitál – tak jí prostě stát její pozemky ukradne - to je správný výraz,“ napsal například fanda východočeské statkářky Jaroslav Zeman.

Autor: