4. dubna 2008 10:39 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Febiofest vyhrál snímek Magnus

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
Film Magnus zvítězil na Febiofestu 2008. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Film Magnus zvítězil na Febiofestu 2008. | foto: Reprofoto

PRAHA Hlavní cenu Febiofestu za nejlepší film letošního festivalu si odnese estonská režisérka Kadri Kousaarová za snímek Magnus. Příběh vypráví o chlapci, který vyrůstá bez většího zájmu okolí a hraje bizarní hry se smrtí. Později touží zemřít.

Hlavní cenu Febiofestu 2008 získá film Magnus estonské režisérky Kadri Kousaarové. Ocenění včetně finanční odměny 5000 eur (asi 125.000 korun) převezme dnes večer v Praze při slavnostním zakončení festivalu od čestného předsedy poroty, architekta Jana Kaplického. Informace byla zveřejněna na internetových stránkách filmové přehlídky.

Film Magnus popisuje příběh chlapce, který vyrůstá v rodině, kde o něj nemá nikdo opravdový zájem. Hlavní hrdina jako malý trpěl smrtelnou plicní nemocí a hrál bizarní hry, aby ošálil smrt. O deset let později se díky moderní medicíně vyléčil, ale fascinace smrtí mu zůstala a přerostla do touhy zemřít. Poté, co se již podruhé pokusil o sebevraždu, se v jeho otci hne svědomí a pokouší se syna přesvědčit, aby žil a sdílel s ním jeho vlastní netypický životní styl.

Režisérka Kadri Kousaarová už ve svých 13 letech začala psát a kreslit komiksy do novin. Publikovala řadu článků o filmu, literatuře a hudbě. Vydala dva romány, Ego (2001) a Vaba tous (2004), které se v Estonsku staly bestsellery. Pracovala také jako hlasatelka v rádiu a moderátorka v televizi. Kromě toho vystudovala španělský jazyk a literaturu. Magnus je její prvním celovečerním filmem. Premiéru měl v roce 2007 na filmovém festivalu v Cannes.

Vítězný snímek, který vznikl v britské koprodukci, uvidí diváci v rámci slavnostního zakončení festivalu. Následně bude uveden také do filmové distribuce, která bude v Česku podpořena dalšími 5000 eury. Snímek bude již dnes večer uveden od 23:00 v sále 10 multikina Village Cinema na pražském Smíchově. V rámci zakončení pražské části Febiofestu budou tradičně předány i ceny Kristián za nejlepší domácí hraný, dokumentární a animovaný film loňského roku. Patnáctý ročník přehlídky bude pokračovat v dalších osmi městech Čech a Moravy.

V multikině Village Cinemas na Smíchově bude spolu s vítězným snímkem uvedeno i melodrama britského režiséra, producenta a herce Sira Richarda Attenborougha nazvané Tajemství prstenu. Jeho děj se odehrává ve dvou časových rovinách - v nedávné minulosti a za druhé světové války. Ústřední role ztvárnili Shirley MacLaineová, Neve Campbellová a Christopher Plummer.

Lidovky.cz
Najdete na Lidovky.cz