Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Festival Jeden svět vyhrálo milostně-politické drama Syrská love story. Program potrvá do středy

USA

  12:01
PRAHA - Mezinárodní festival dokumentárních filmů o lidských právech Jeden svět sice potrvá až do středy, už dnes ale vyhlásil své vítězné filmy. Nejlepším filmem se letos stal silný příběh syrského manželského páru, který se kvůli pronásledování Assadovým režimem rozhoduje opustit s dětmi domov. Situace se podepisuje také na jejich vztahu, jenž se rozpadá podobně jako jejich vlast. Cenu za nejlepší film si v Praze na slavnostním vyhlášení ve středu 16. března osobně převezme režisér Sean McAllister v doprovodu protagonistky filmu Raghdy Hassan.

Raghda - žena, která musí volit mezi rodinou a politickou aktivitou. foto: Reprofoto

„Porotu zaujal radikální přístup režiséra k filmovému vyprávění i odvaha protagonistů, kteří dávají divákům nahlédnout do svého soukromí. Výsledkem je upřímný, intimní portrét rodinné krize, jež se odehrává uprostřed politické krize celé společnosti,“ uvádí ve vyjádření porota, která v kategorii Hlavní soutěž vybírala z 12 dokumentů.

Rozhovor s režisérem filmu Syrská love story

Dokument Syrská love story byl u nás poprvé uveden na MFDF Jihlava 2015.

Režisér Sean McAllister s nejmladším protagonistou svého filmu Syrská love story.

Cenu za nejlepší režii porota udělila filmu Behemoth čínského režiséra Lianga Zhaa . Jedná se o jeden z vizuálně nejzajímavějších filmů letošního ročníku z prostředí čínských dolů. „Porotu upoutal tvůrčím zachycením krásných, ale přesto šokujících obrazů. Dialektika konkrétního se tu zrcadlí v základních hodnotách a režisér se stává obhájcem dnes tak křehkého lidstva a životního prostředí, přičemž dokáže vykreslit umělecky precizní, hlasitý a jasný protest proti ničivým zásahům do krajiny motivovaným chamtivostí a iluzemi,“ uvádí porota ve svém rozhodnutí.

V Hlavní porotě zasedli: polská dokumentaristka Hanna Polak, švýcarský režisér Eric Bergkraut, syrská nezávislá dokumentaristka a spoluzakladatelka neziskového berlínského sdružení DOX BOX Diana El Jeiroudi, ředitelka školy pro dokument, televizi a nová média ZeLIG v Bolzanu Heidi Gronauer a český dokumentarista Bohdan Bláhovec.

Jeden svět 2016 v číslech

Jeden svět letos promítal 123 dokumentárních filmů rozdělených do 13 programových kategorií. Do Prahy přijelo 231 filmových tvůrců a protagonistů, lidskoprávních aktivistů a organizátorů lidskoprávních filmových festivalů. Jeden svět také podpořil Autonomní sociální centrum Klinika a zařadil ji mezi festivalová místa – proběhla zde projekce zahajovacího filmu Žádný člověk není ostrov sám pro sebe a víkendová projekce Švédské teorie lásky.

Návštěvnost se letos drží na podobné úrovni jako vloni. Za první týden navštívilo odpolední a večerní projekce 24 833 diváků a divaček. Školní projekce za první festivalový týden (pět pracovních dnů) navštívilo 6067 žáků a studujících a 359 vyučujících. Dopolední projekce pro školy pokračují do čtvrtka 17. března.

Ceny udělovala i Porota Václava Havla, která ocenila film, jenž výjimečným způsobem přispívá k ochraně lidských práv - dokument Neúplatní režisérky Elizabeth Chai Vasarhelyi. Film představuje situaci v Senegalu kolem voleb v roce 2012, kdy proti zkorumpovanému prezidentovi stanuli nejen demokratičtí kandidáti, ale i hnutí raperů a aktivistů. „Dokument ukazuje význam občanské participace pro úspěšný přechod k demokracii a zdůrazňuje, že se tento přerod neobejde bez podpory občanů a jejich práva rozhodovat o vlastní budoucnosti ze strany mezinárodní komunity. Ukazuje, že existuje účinný způsob, jak vyjádřit nesouhlas s politickými vůdci zkorumpovanými dlouhodobým uplatňováním moci, přivyklým masové manipulaci a vládě bez kontrolních mechanismů a transparentnosti. A konečně ukazuje také to, že lidé by neměli zapomínat na vlastní sílu, bez ohledu na to, zda žijí v rozvojových nebo rozvinutých společnostech,“ uvádí vyjádření poroty.

Zvláštní uznání udělila Porota Václava Havla filmu Hooligan Sparrow režisérky Nanfu Wang (Hooligan Sparrow / USA, Čína / 2016 / 84 min.). Mladá režisérka začala natáčet činnost čínské aktivistky Ye Haiyan (aka Hooligan Sparrow) a sama se brzy začala účastnit jejích aktivit, čímž se stala terčem šikany čínské tajné policie.

Cenu Studentské poroty získal film Co se nenosí estonských režisérů Jaaka Kilmi a Lennarta Laberenze (Moest Väljas / Estonsko / 2015 / 58 min.).

Vítězné filmy 18. ročníku festivalu Jeden svět budou ve středu 16. března uvedeny v kinech Atlas, Lucerna a Světozor. Program viz www.jedensvet.cz

Autor: