3. května 2010 12:30 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Festival Rock for People má další hvězdu, přijedou britští Muse

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
Matthew Bellamy ze skupiny Muse. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Matthew Bellamy ze skupiny Muse. | foto: Reuters

PRAHA Britské trio Muse je další hvězdou 16. ročníku festivalu Rock for People, který se bude konat od 3. do 6. července v areálu letiště v Hradci Králové.

Jedna z nejúspěšnějších indie rockových skupin při své první návštěvě České republiky 5. července ve Festivalparku představí publiku skladby především z poslední nahrávky The Resistance, ale dojde i na hity ze starších nahrávek jako Black Holes and Revelations, H.A.A.R.P. nebo Origin of Symmetry.

"Muse jsou kapelou, která je vždy jiná, překvapující a strhující na nahrávkách, ale především naživo. Troufám si tvrdit, že na Rock for People Muse představí show, kterou drtivá většina návštěvníků ještě nezažila. A ani my ne, protože půjde o technologicky velice náročnou přípravu," uvedl Michal Thomes z pořádající Ameba Production.Podle pořadatelů na Rock for People vznikne pro Muse speciální městečko se všemi službami a zázemím. Samotné pódiové show budou předcházet velmi náročné úpravy, jen vybavení s sebou management a kapela přivezou v minimálně osmi velkých kamionech. Formace bude mít svůj vlastní zvukový aparát i projektory.

Organizátoři jsou připraveni operativně reagovat na enormní zájem publika, Muse jsou totiž kultovní kapelou především v zahraničí a právě z Německa, Velké Británie nebo i Polska se očekávají tisíce návštěvníků na Rock for People.

"Nevylučujeme, že nastavíme limit návštěvnosti Festivalparku. Nejde nám o rekordní návštěvnost za každou cenu, na prvním místě je pohoda a bezpečnost," upozornil Thomes. Dodal, že hraniční kapacita festivalového parku je kolem 35.000 návštěvníků v jednom momentě. Při loňské rekordní návštěvě prošlo branami Festivalparku 27.000 lidí.

Muse hrající ve stálém složení Matthew Bellamy (zpěv, kytara), Dominic Howard (bicí) a Christopher Wolstenholme (baskytara), podle odborníků oscilují ve svých nahrávkách od indie rocku, přes glam rock až po progresivní alternativu. Někteří je označují díky robustnosti a mnohovrstevnatosti tvorby za představitele "rockové opery" po vzoru Queen, jiní je hlavně díky nezapomenutelným koncertům připodobňují k U2.

Letošní Rock for People nabídne na 170 skupin a další samostatné hudebníky a umělce všeho druhu na osmi pódiích. Pořadatelé vedle rekordního počtu vystupujících a pódií připravili také nejdražší sestavu v historii festivalu, jehož rozpočet se pohybuje v řádech desítek milionů korun.

Návštěvníci hradeckého Festivalparku uvidí množství kapel různých žánrů ze světové i tuzemské hudební scény. Více informací se nachází na www.rockforpeople.cz.

Od dubna se vstupenky prodávají za 1430 korun, přímo na místě festivalu budou v červenci k dostání za 1570 korun.

Lidovky.cz, ČTK
Najdete na Lidovky.cz