24. října 2009 0:23 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Festival v Římě vyhrál snímek o neonacismu a homosexualitě

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 11Diskuse
Nicolo Donato | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nicolo Donato | foto: Reuters

ŘÍM Cenu pro nejlepší film dnes získal na Mezinárodním filmovém festivalu v Římě snímek Broderskab dánského režiséra Nicoly Donata. Snímek pojednává o neonacismu a homosexualitě. Porotě festivalu předsedal oscarový režisér Miloš Forman.

"Na tom filmu jsme tvrdě pracovali čtyři roky. Je to sen, který se stal skutečností," řekl Donato při přebírání ceny z rukou Američana českého původu Formana.

Dramatem je i snímek Last Station, který přibližuje konec života Lva Nikolajeviče Tolstého a který dnes přinesl cenu pro nejlepší herečku Britce Helen Mirrenové za roli v něm. Nejlepším hercem na čtvrtém ročníku římského filmového svátku se stal Ital Sergio Castellitto za roli ve snímku Alza la Testa o vztahu mezi otcem a synem.

Poslední z hlavních cen, cenu poroty, přidělil Formanův tým dalšímu dramatickému filmu, a to L'uomo che verra od italského filmového tvůrce Giorgia Dirittiho. Celovečerní snímek pojednává podle serveru festivalu o pohnutém osudu malé Italky a krutosti nacistů za druhé světové války.

Americká herečka Meryl Streepová obdržela zvláštní cenu za celoživotní dílo. "V tomto stadiu života, poté, co jsem byla 30 let herečkou a přestala splácet půjčky z mých studentských let, vše, co cítím, je vděčnost," žertovala šedesátiletá držitelka dvou Oscarů.

Poněkud skromnější
Festival založil před čtyřmi lety bývalý římský starosta Walter Veltroni, který jím chtěl vytvořit konkurenci jiným mezinárodním festivalům. Římský festival dává aktivní roli divákům, kteří komentují každý soutěžní film po jeho promítnutí a udělují zlatého Marka Aurelia diváků.

Letos však byl festival poněkud skromnější než loni. V soutěžní části bylo o šest filmů méně a také rozpočet se snížil z 15,5 milionu eur (388 milionů korun) v loňském roce na letošních 12 milionů eur (300 milionů korun).

ČTK
  • 11Diskuse