30. listopadu 2009 12:55 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Festival ve Stockholmu ocenil Luca Bessona i Susan Sarandon

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
Luc Besson | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Luc Besson | foto: Reuters

PRAHA/STOCKHOLM Filmové drama Kynodontas řeckého režiséra Yorgose Lanthimose získalo na filmovém festivalu ve Stockholmu Bronzového koně za nejlepší snímek roku. Oceněni byli také Luc Besson nebo Susan Sarandon.

Snímek vypráví příběh nefunkční rodiny, která žije izolovaně od okolního světa. Sleduje příběhy tří dětí, kterým otec nedovoluje stýkat se s dalšími lidmi. Snímek už byl oceněn v části oficiální sekce letošního filmového festivalu v Cannes, věnované mladým talentům.

Velmi, velmi tvrdé
Ve Stockholmu obdržel "vizionářskou cenu" francouzský režisér, scenárista a producent Luc Besson. Besson se od svých začátků projevil jako "univerzální duch", uvedli ve zdůvodnění organizátoři festivalu. "Besson nepřestává objevovat nové světy a nabízí nám osobní vize od podzemní dráhy a dna oceánů až po vesmír a pohádky o vílách," dodali.

Padesátiletý Besson je známý především filmy Magická hlubina, Brutální Nikita, Podzemka, Leon, Johanka z Arku, Atlantis či Pátý element. Druhý díl z trilogie Arthur, nazvaný Arthur a Maltazardova pomsta, byl ve Stockholmu představen v sobotu. Besson po převzetí ceny v podobě bronzového koně z rukou švédské herečky a modelky Emmy Sjöberg nastínil publiku v sále hlavní etapy své kariéry, kterou začal v 17 letech.

Za zvlášť strastiplné označil natáčení Magické hlubiny z roku 1988, při kterém prý třikrát omdlel. "Bylo to velmi, velmi tvrdé," řekl s poukazem na to, že si natáčení pod vodou vyžádalo 24 týdnů a že film byl tehdy na programu festivalu v Cannes, přičemž se ho podařilo předat organizátorům jen šest hodin před zahájením festivalu. Vysmál se kritikům, kteří tehdy ostře strhali Magickou hlubinu, která přitom krátce poté přitáhla do kin jen ve Francii tři miliony diváků. "Nebyl v tom sex, žádné násilí, byl v angličtině, byl moc dlouhý, hrdinou filmu byl delfín, se kterým nebylo možné uskutečnit rozhovor," vysvětlil Besson postoj kritiků.

Svůdnost a bouřliváctví
Stockholmský festival v sobotu také ocenil za celoživotní dílo americkou herečku Susan Sarandon, kterou pořadatelé označili za jednu z největších hereček současnosti. "Dala život velkému množství postav od nestoudné prostitutky a číšnice po zbožnou jeptišku či bojovnou matku," uvedli.

"Role Susan Sarandonové často žijí dále i mimo film," ocenil její výkony švédský herec Gustaf Hammarsten, který jí předával cenu, sošku bronzového koně. Tato trofej váží sedm kilogramů a podle organizátorů je nejtěžším oceněním ve světě kinematografie. "Svůdnost a bouřliváctví žijí v jejích postavách a zdají se být klíčovými nástroji v jejím hereckém repertoáru," dodal Hammarsten.

Herečka, jež se narodila v roce 1946, vyjádřila naději, že tato cena je odměnou teprve za polovinu kariéry. Ve Stockholmu pak odpověděla na některé otázky. "Jsem velmi šťastná, že mohu stále točit, že ještě získávám role, ačkoli mnozí z těch, s nimiž jsem začínala, již nepracují. Dokud tomu tak bude nadále, budu v tomhle řemesle pokračovat," ujistila hrdinka filmu Thelma a Louise (1991).

Sarandon řekla, že se vždy považovala za herečku specializující se na excentrické či okrajové role a že se vždy snažila hrát ve filmech, které vedou každého k tomu, aby stal "hercem vlastního života". Jako angažovaná občanka se zmínila i o americké politice a prohlásila, že první dámu Michelle Obamovou považuje za báječnou. "Bylo by to pěkné, kdyby byla příští prezidentkou," dodala.

ČTK
Najdete na Lidovky.cz