Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Fico je bezcharakterní kariérista, míní kandidát na prezidenta Kňažko

Svět

  13:00
PRAHA - Slovensko čekají příští rok v březnu prezidentské volby. Jejich favoritem je stávající premiér Robert Fico, jedním z jeho soupeřů bude i známý herec a někdejší politik Milan Kňažko.

Milan Kňažko. foto: ČTK

V rozhovoru pro Lidové noviny, který poskytl na dálku během svého současného pobytu ve Spojených státech, dojde řeč i na jeho roli při rozpadu Československa. A nechybí ani osobní vzpomínka na Václava Havla.

LN Jak by se vám líbilo, kdyby vás lidé oslovovali „pane prezidente“?
To je to poslední, o čem jsem přemýšlel. Koneckonců, rodina i přátelé by mi v soukromí určitě říkali tak jako doposud.

LN Byl jste poslancem i ministrem, dokonce několikrát. Proč vás politika neomrzela?
Před jedenácti lety jsem z politiky odešel s přesvědčením, že je to konečné rozhodnutí. Velké cíle jsme měli za sebou. Mám na mysli Evropskou unii, NATO, OECD a tak podobně. Viděl jsem, že se politické strany začínají spíš zabývat skupinovými a osobními zájmy. Byl jsem též unavený z pozornosti médií, veřejnosti a často neoprávněné kritiky. Jakož i z neustálého připomínání, jak se mi žije dobře za státní peníze. Měl jsem toho už po třinácti letech v politice dost. Absolvoval jsem čtyři volební kampaně, byl jsem třikrát ve vládě a chtěl jsem zkrátka žít svobodně. Vystoupil jsem dokonce ze strany, kterou jsem spoluzakládal (ze Slovenské demokratické a křesťanské unie – pozn. red.). Takže, jak vidíte, politika – tedy ta stranická – mě omrzela.

LN* A kdy vás vlastně napadlo kandidovat v prezidentských volbách?

V obou předchozích prezidentských volebních obdobích mě mnozí přemlouvali, abych sám kandidoval. Vždy jsem to odmítal. Momentálně ale na Slovensku vládne jedna strana a často používá praktiky smutně známé z období před rokem 1989. Nezávislé instituce se personálním propojením dostaly pod zjevný vliv jedné strany, strany jednoho muže. A tak se prezident, Nejvyšší kontrolní úřad, Nejvyšší soud, generální prokuratura a další vlastně stali jakýmsi novodobým ústředním výborem komunistické strany, která své mocenské a ekonomické zájmy šikovně skrývá pod názvem sociální demokracie (strana premiéra Roberta Fica se celým názvem jmenuje Směr – sociální demokracie – pozn. red.). Dospěl jsem k přesvědčení, že navzdory mému předcházejícímu vztahu k politice se budu ucházet o funkci prezidenta, který nebude hračkou v rukách žádné mocenské skupiny a bude svoji funkci vykonávat podle ústavy a zákonů.

LN Asi by bylo zbytečné se ptát, jestli cítíte proti Robertu Ficovi šanci. Řekl byste mi, že jinak byste do toho nešel. Anebo se mýlím?
Nemýlíte se.

LN A co si vlastně o Robertu Ficovi myslíte?
Po justičních vraždách v padesátých letech, po pronásledování a věznění československých bojovníků proti fašismu jen proto, že bojovali na západní frontě, po okupaci v roce 1968, po ponižující konsolidaci a normalizaci, mladý právník, který toto všechno musel vědět, podpoří zvrhlý, zločinecký režim tím, že vstoupí v roce 1986 do komunistické strany. Takhle může jednat jen úplný hlupák, anebo bezcharakterní kariérista. A pan Fico určitě hloupý není.

LN Znáte se s ním osobně? Tykáte si?
Osobně se známe přes dvacet let a vykáme si. Pravděpodobně to tak i zůstane.

Kdo je Milan Kňažko?

  • Slovenský herec a bývalý přední politik Milan Kňažko oficiálně oznámil, že bude kandidovat v přímých prezidentských volbách. O prezidentský úřad se na Slovensku chce ucházet jako nezávislý kandidát. Do politiky se vrací po 11 letech.
  • Milan Kňažko se narodil 28. srpna 1945 v obci Horné Plachtince v okrese Veľký Krtíš. Než se mu podařilo dostat na Vysokou školu múzických umění, pracoval jako kulisák, lesní dělník a horník. Akademii dokončil v dramatickém roce 1968, poté mu bylo ještě na dva roky dovoleno pokračovat ve studiích na univerzitě ve francouzském Nancy. Po návratu na Slovensko se postupně stal členem bratislavského Divadla na korze, Nové scény a v roce 1985 vstoupil do činohry Slovenského národního divadla, kde působil až do svého odchodu do politiky v roce 1990.
  • Populárním se Kňažko stal během 70. a 80. let díky svým filmovým, televizním a divadelním rolím. Starší diváci si jej pamatují jako představitele titulní role ve filmu Dobří holubi se vracejí, ti mladší jako masového vraha Petera Kürtena ze snímku Normal.
  • Coby divadelní herec je dobře znám i českému publiku. V roce 2011 byl patronem tradičního festivalu Slovenské divadlo v Praze a o čtyři roky dříve byl dokonce nominován na Cenu Thálie za roli Pabla Picassa v pražském Divadle Ungelt.
  • Kňažko patřil mezi hlavní aktéry pádu komunismu na Slovensku. Už v říjnu 1989 v otevřeném dopise slovenské vládě sdělil, že se rozhodl vrátit titul zasloužilého umělce udělený v roce 1986. Protestoval tím proti perzekuci signatářů petice Několik vět. Následující měsíc se aktivně zapojil do pořádání mítinků a spoluzakládal hnutí Veřejnost proti násilí (VPN).
  • Po zvolení Václava Havla prezidentem se stal jeho poradcem. Tuto funkci však opustil již v červnu 1990, kdy se rozhořel spor o pomlčku v názvu státu. Poté působil jako poslanec Federálního shromáždění a ministr mezinárodních vztahů Slovenské republiky.
  • Začátkem 90. let se postavil po bok tehdejšího premiéra Vladimíra Mečiara a stál u zrodu Hnutí za demokratické Slovensko (HZDS). Spojenectví s kontroverzním premiérem, které bylo Kňažkovi opakovaně vytýkáno, nemělo dlouhé trvání. Napětí mezi oběma politiky vyústilo v Kňažkovo odvolání z funkce slovenského ministra zahraničí na jaře roku 1993. Jako řadový poslanec se v následujících letech podílel na vzniku hned několika politických subjektů, mimo jiné Slovenské demokratické a křesťanské unie (SDKU).
  • Od října 1998 do října 2002 byl ministrem kultury SR ve vládě Mikuláše Dzurindy. V následujících parlamentních volbách už nekandidoval. Místo toho se v lednu 2003 ujal řízení slovenské komerční televize Joj, jejímž ředitelem byl do konce února 2007.
  • Milan Kňažko je potřetí ženatý a má tři syny. Je mimo jiné nositelem francouzského Řádu čestné legie.

Zdroj: ČTK

Celý rozhovor si můžete přečíst ve víkendovém vydání Lidových novin s přílohou Orientace.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!