10. března 2009 16:58 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Filipiová chce fúzovat státní pojišťovny

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 9Diskuse
Ministryně zdravotnictví Daniela Filipiová.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ministryně zdravotnictví Daniela Filipiová. | foto: ČTK

PRAHA Ministryně zdravotnictví Daniela Filipiová (ODS) navrhne vládě v protikrizovém balíčku fúzi zdravotních pojišťoven, kde má většinu stát. Sloučit by se měly Zdravotní pojišťovna ministerstva vnitra a Vojenská zdravotní pojišťovna

Informoval o tom deník Aktuálně.cz. Mluvčí ministerstva Vlastimil Sršeň řekl, že ministryně předloží návrhy úsporného balíčku vládě co nejdříve. Filipiová zdůvodňuje fúzi tím, že se zlepší výkon pojišťoven a posílí konkurence.

Návrh obsahuje kromě finančních injekcí pro zdravotníky také zásah do systému zdravotních pojišťoven. "Doporučuje se přistoupit k jejich splynutí," stojí v materiálu, který ministryně poskytla vládě už tento týden. Ministři ale o návrhu zatím nejednali, možná přijde na řadu 16. března. Ministerstvo obrany, které řídí jednu z obou pojišťoven, návrh podle mluvčího Andreje Čírtka nyní studuje.

"Splynutím současné druhé a čtvrté největší pojišťovny v Česku vznikne subjekt, který se bude svým významem blížit postavení Všeobecné zdravotní pojišťovny. Dojde tak k oslabení její dominance. Společná zdravotní pojišťovna bude lépe schopna přispět k soustředění specializované (především lůžkové) péče k menšímu množství poskytovatelů a efektivněji nakupovat zdravotní péči," odůvodnila návrh podle serveru Filipiová.

Správní rada Zdravotní pojišťovny MV o ničem neví
Sloučením by vznikla pojišťovna s téměř 1,7 milionu klientů, z toho by tři pětiny dodala pojišťovna vnitra. Její ředitel Jaromír Gajdáček podle serveru s fúzí souhlasí, jeho kolega František Beránek z Vojenské zdravotní pojišťovny nikoli. Už před časem upozornil, že sloučení informačních systémů pojišťoven vyjde na stovky milionů korun. Problémem bude převedení informační sítě pojišťovny vnitra na režim, který by podobně jako u vojenské pojišťovny odpovídal přepisům NATO. Filipiová zatím vládě nepředložila analýzu, která by ekonomickou výhodnost spojení doložila.

Mluvčí Zdravotní pojišťovny ministerstva vnitra Hana Kadečková řekla, že plány na spojení jsou zatím "jen v rovině politických úvah". Pokud by se měly obě pojišťovny spojit, musela by to nejprve projednat a schválit správní rada. "Naše správní rada o ničem takovém nejednala," uvedla mluvčí a dodala, že nejbližší pravidelné jednání správní rady je až v dubnu.

Podle serveru by se mohly sloučit nová Zdravotní pojišťovna Agel podnikatele Tomáše Chrenka s tradičními pojišťovnami Hutnickou, Českou národní a Metal Aliance. Společný ústav by dosáhl milionu pojištěnců a počet zdravotních pojišťoven v Česku by se tak omezil z nynějších deseti na šest. Sloučení údajně nevylučují ředitelé žádné ze zmíněných pojišťoven. O fúzi by ale musely rozhodnout správní rady těchto institucí.

Lidovky.cz, ČTK
  • 9Diskuse