Úterý 19. března 2024, svátek má Josef
130 let

Lidovky.cz

Film Občan K.: Jak to Ztohoven nandali systému

Kultura

  7:00
Dokument Občan K. líčí průběh stejnojmenného projektu umělecké skupiny Ztohoven, jejíž členové a spolupracovníci si na čas vyměnili identity.

Bezksichťák. Vedle členů umělecké skupiny Ztohoven v dokumentu vystupuje i tento anonymní občan bez tváře. foto: Reprofoto

Film Michala Dvořáka je dobré vidět. I kdyby jen proto, aby si člověk doplnil informace o umělecké skupině, která svými „mediálními skulpturami“ už řadu let budí rozruch, a jejíž motivy a způsob fungování přesto pro leckoho mohly zůstávat poněkud nezřetelné. Příznivci proslulého atomového hřibu v televizním vysílání nebo falešných kajícných SMS rozesílaných poslancům zde mají příležitost dosti detailně sledovat přípravy a průběh projektu, jejž sami členové Ztohoven prohlašují za zásadní a časově nejnáročnější, nahlédnout do jejich dílny a poznat dosud převážně anonymní tvůrce alespoň do určité míry „osobně“.

Dokument Občan K. však může být užitečný i pro toho, kdo na aktivity skupiny pohlíží skepticky: je pravděpodobné, že po jeho zhlédnutí bude ještě mnohem lépe vědět proč.

Film je, stejně jako celý projekt Občan K., prostoupen kromobyčejně naléhavými proklamacemi: „Skupina dvanácti umělců se vydává na průzkum tenké hranice osobní svobody. Zaměňují své identifikační průkazy a půl roku žijí pod cizími jmény. Díky občankám s počítačově manipulovanými fotografiemi se v tichosti žení, učí se pilotovat letadlo nebo vyřizují zbrojní pas. Svými činy tak vzdorují systému, který se snaží mít jejich životy co nejvíce pod kontrolou,“ vysvětluje synopse snímku.

Občan K.

ČR 2012
Režie: Michal Romeo Dvořák
Střih: Otakar Šenovský
Premiéra 8. listopadu 2012

Ústřednímu nápadu nelze upřít vtip: podobenky účastníků projektu se podařilo proměnit tak, že nesou zároveň rysy vždy dvou z nich, a oba je proto mohou úspěšně vydávat za svůj portrét. Když se taková fotografie stane součástí občanského průkazu, mohou jej logicky opět používat oba. Tato skutečnost vzrušila členy Ztohoven natolik, že se rozhodli vyvodit z ní obecnější závěry a prověřit ji na mnoha frontách – na svatbě si vymění roli ženicha a svědka, projdou s cizím dokladem kontrolou na londýnském letišti, Roman Týc je posléze s pozměněnou fotografií uloženou v systému ztotožňován při nástupu do vězení (za další známou kauzu se semafory).

Uspořádaná výstava končí dosti dramatickým policejním zákrokem. A následné vyšetřování soudním výrokem, že poskytnutím upravených fotografií na občanské průkazy nebyl spáchán trestný čin, ba nakonec ani přestupek...

Obraz může klamat. A dál?

Sledování filmu dává dost příležitostí přemýšlet, co skutečně performance Ztohoven prokazuje a jak to koresponduje s tím, o čem členové skupiny diváky i sami sebe přesvědčují. Podstatné a pravdivé je sdělení, že zdánlivě věrný obraz může klamat. Skutečnost, že tatáž fotografie může reprezentovat dva různé lidi, je do značné míry znepokojující – na druhé straně ve věku rafinovaných technických vychytávek nijak překvapivá.

Za co v tomto směru kárat státní správu? Že její metody identifikace nejsou dokonalejší? Před tím, že brzy budou, ale Ztohoven právě usilovně varují. Že stát vůbec chce, aby se někdo nějak jmenoval a při úředních úkonech to pokud možno nezapíral?

Z projektu Občan K. vyzařuje snaha říct něco pronikavého, a zároveň absence zřetelné opory pro takové sdělení. Přísně vzato zachycený pokus ukázal, že na občance lze mít fotku, která se vám zase tak úplně nepodobá. Což v podstatě ví většina těch, kdo si někdy dali průkazové foto zhotovit. A naopak, že jste-li někomu trochu podobní, můžete se za něj nezákonně vydávat. Což také není nic úplně nečekaného. Pro skeptika bude dosah experimentu Občan K. tady někde končit. Romantičtější diváci mohou spolu s rozhněvanými mladými muži ze Ztohoven intenzivně spřádat teze o tom, že deformované fotografie na občance ukázaly něco víc. Že daly na frak systému, který se nás do budoucna snaží všechny začipovat a ponižuje nás požadavkem, abychom se pod vlastními jmény ženili nebo cestovali.

Nezaujatý pozorovatel může prostě sledovat docela poutavý dokument o ambiciózní partě lidí, kteří nadšeně (a často opravdu obětavě) tvoří svůj „mediální objekt“, jenž je tímto filmem korunován.

Autor:

VIDEO: Střílej po mně! Kameraman natočil téměř celý útok v centru Prahy

Premium Ve čtvrtek zemřelo rukou střelce Davida K. 14 obětí, 25 lidí je zraněných, z toho deset lidí těžce. Jedním z prvních na...

Máma ji dala do pasťáku, je na pervitinu a šlape. Elišku čekají Vánoce na ulici

Premium Noční Smíchov. Na zádech růžový batoh, v ruce svítící balónek, vánoční LED svíčky na baterky kolem krku. Vypadá na...

Test světlých lahvových ležáků: I dobré pivo zestárne v obchodě mnohem rychleji

Premium Ležáky z hypermarketů zklamaly. Jestli si chcete pochutnat, běžte do hospody. Sudová piva totiž dopadla před časem...

Rozdáváme hygienické pomůcky ZDARMA!
Rozdáváme hygienické pomůcky ZDARMA!

Hledáte udržitelnou a kvalitní hygienickou péči pro sebe i vaše miminko? Už dál nemusíte. Zapojte se do testování a vyzkoušejte produkty ECO by...