17. dubna 2013 13:00 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Film slovenského režiséra bude v Cannes reprezentovat Česko

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 0Diskuse
Animovaný snímek Pandy | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Animovaný snímek Pandy | foto: nutprodukce.cz

PRAHA Animovaný snímek Pandy slovenského režiséra Matúše Vizára bude letos zastupovat český film na mezinárodním filmovém festivalu v Cannes.

Desetiminutový snímek Pandy byl vybrán z více než 1500 filmů do sekce Cinéfondation, jedné z nejprestižnějších soutěží krátkých filmů na světě. „Je pro nás příjemné překvapení, že se Pandy dostaly do Cannes. Animované filmy se na tomto festivalu neobjevují příliš často,“ uvedl producent filmu Peter Badač z  produkční firmy Nutprodukce.

„Myslím, že Pandy jsou v Cannes především pro jejich univerzální srozumitelnost a originalitu. To jsou pro nás jako pro mladou společnost hlavní kritéria při výběru látek,“ dodal další z producentů Tomáš Hrubý.

Pandy přijedou i do Třeboně

Film Pandy je debutovým snímkem Matúše Vizára, slovenského filmaře, výtvarníka a ilustrátora deníku SME. Vizár studoval na Katedře animované tvorby na pražské FAMU, ve svém krátkém snímku Pandy je kromě režie autorem scénáře i vizuálního stylu. „Film nebylo lehké vyrobit,“ říká Vizár, „během přípravných testů mi vyšlo, že minimálně v každé sekundě se musí objevit nový obrázek, který vystřídá ten předcházející. Nakreslit to zabralo dost času. Naštěstí mi s filmem výrazně pomohli lidé, kteří jsou uvedení v závěrečných titulkách. Výroba trvala přes dva roky, někteří nepřejícníci tvrdí, že i víc."

Pandy ale nezůstanou jen v Cannes. Tažení po Francii bude pokračovat účastí na předním světovém festivalu animovaného filmu v Annecy, čeští diváci budou mít možnost snímek zhlédnout v květnu na přehlídce AniFilm v Třeboni.

Spolupráce s Agnieszkou Holland

Producenti zároveň oznámili spolupráci na novém polsko-českém filmu oscarové režisérky Agnieszky Holland - s ní spolupracovali už na projektu Hořící keř . „Moc si vážíme, že nás Agnieszka po Hořícím keři oslovila i pro další připravovaný film. Bude se jednat o koprodukční thriller podle knihy polské autorky Olgy Tokarczuk,“ dodal Hrubý.

Kromě spolupráce s Agnieszkou Holland producenti chystají projekt mapující život zpěvačky Evy Olmerové od scenáristy Hořícího keře Štěpána Hulíka. „Film bude režírovat Martin Krejčí, který v současné době patří mezi nejlepší světové reklamní režiséry,“ dodává Hrubý. Oba chystané filmy by se měly na plátnech českých kin objevit do roku 2016.

Lidovky.cz
  • 0Diskuse
Pravý americký dýňový koláč
Pravý americký dýňový koláč

Vyzkoušejte recept na zaručenou podzimní delikatesu.