Pondělí 11. prosince 2023, svátek má Dana
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Diskuze

Financování Fischerovy volební kampaně: srdce policisty zaplesalo

Stojíme v kauze financování neúspěšného prezidentského kandidáta Jana Fischera u zrodu politické korupce?

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Pi

23. 8. 2013 1:06
Autor je s logikou totálně na štíru
Podmiňovat politickou korupci poskytnutím více nebo méně vypraných špinavých peněz je absurdní. Podstata korupce je poskytnutí výhody, na kterou nemá korumpující nárok a není vůbec podstatné jakou formou korumpovaného odmění. Legalita získání peněz použitých jako sponzorský dar je problém sponzora, nikoli obdarovaného. Pro sponzorovaného je to problém, jen pokud může vědět nebo důvodně předpokládat, že poskytnuté peníze jsou z trestné činnosti.Riziko nelegálního původu peněz nebo očekávání nějakého protiplnění od prezidentského kandidáta je samozřejmě větší u velkých darů. Ale nezbytnost získat velké příspěvky na volební kampaň je vynucena schváleným limitem na prezidentské volby. Asi ani autor tohoto článku neočekává, že kandidát získá po 5 Kč od každého občana ČR. Nad tím by jeho srdce policisty určitě nězaplesalo. Prověřit všechny občany ČR (navíc tolikrát, kolik kandidátů shání příspěvky na volby) by asi naše policie  stěží zvládla, i když o tom možná sní.
0 0
možnosti
Zajímavé, ale více zajímavá je úloha Fišera ve fotovoltaice
Pan Fišer, coby předseda vlády (Topolánka a Paroubka) měl včas a dost dobré informace z řady věrohodných zdrojů - i od prof. Janoucha - na devastační ekonomický dopad státem neřízené fotovoltaiky. A přesto nekonal a dopustil katastrofu na český průmysl i domácnosti - máme snad nejdražší elektřinu na světě i přes dodatečná opatření s potenciálními arbitrážemi od solárních baronů. Proč Fišer nekonal, když věděl? Proč o tom odmítá mluvit? Co mu za to nekonání kdo slíbil, či jak mu kdo vyhrožoval? Nebo mu snad někde na účtech v cizině něco přistálo? To je rána, ne nějakých usmrkaných pár milionů na volební kampaň zaslaných bezhotovostně, či složených v hotovosti.Tady bych čekal, že srdce policisty zaplesá - tady jde o miliardy.
0 0
možnosti

Arny

20. 8. 2013 9:42
Zaplesalo srdce leda tak mladého, nezkušeného a na "pořádnou"
kauzu natěšeného policisty. Právě takový policista pustí uzdu své fantazie, aby zahájil prověřování sepsáním příslušného záznamu o zahájení úkonů trestního řízení, ve kterém může vyjmenovat snad všechny trestné činy z trestního zákoníku jako tzv. zdrojové trestné činy, ze kterých mohou procházet peníze na účtech J. Fischera. Upřímně řečeno, on by i starý policejní pardál byl postaven před dilema "co s tím?".  Na rozdíl od mladého bažanta by si byl vědom drsné pravdy, že za stávající situace nemá šanci žádnou trestnou činnost prokázat.Oč vlastně jde v případě potírání praní špinavých peněz? O to, aby byla policie zaměstnaná na měsíce a roky beznadějnou snahou zjistit původ peněz (které třeba státní zástupce i zablokuje, aby je nakonec musel po bezúspěšném prověřování odblokovat)? Nebo jde o to, aby penězmi pochybného původu nemohl jejich příjemce (pokud legální původ hodnověrně nedoloží sám) navždy disponovat?Smysl má ta druhá varianta, kde bude důkazní břemeno na příjemci prostředků-to ale není v trestním řízení. V té první variantě nemusí příjemce, a zároveň i potenciální podezřelý, poskytnout policii naprosto žádnou součinnost při objasňování původu peněz. Po prvotním nadšení OČTŘ, a zvláště médií, ze zajištění finančních prostředků se karta začně postupně obracet. Vlekoucí se prověřování bez důkazu o kriminálním původu peněz je důvodem k opakovaným stížnostem ze strany  subjektu, kterého se zajištění týká. Zatím nikdo nezveřejnil, zda byl stát žalován o náhradu škody z důvodu blokace finančních prostředků, kdy nebyl prokázán jejich kriminální původ. První vlaštovkou, jak se zdá, bude žaloba Janouškova obchodního partnera v souvislosti se zlatem zajištěným ÚOOZ.To, že jsou rok od roku vyšší objemy zajištěných prostředků v rámci trestního řízení, je jen hezké šidítko pro věci neznalé osoby.  Skutečnou vypovídací hodnotu o tom, jak je stát úspěšný v boji proti praní špinavých peněz, má údaj o tom, jaký objem ze zajištěných prostředků byl, laicky řečeno, zkonfiskován na základě soudního rozhodnutí.Každoroční "čarování" se statistikami o výši zajištěného majetku je jako kdyby někdo na počtu vazebně stíhaných osob prezentoval míru úspěšnosti boje s kriminalitou, vědom si toho, že vazba není trest, ale zajišťovací institut (podobný zajištění finančních prostředků) a rozsudek o vině a trestu není podmíněn předchozí vazbou. A tak se můžeme za čas dočkat (až někoho přestane bavit mást především sám sebe), že skutečně zkonfiskován byl zlomek ze zajištěných a veřejně vykazovaných miliard, který v tom horším případě bude menší než náklady, které stát musel vynaložit na správu veškerého zajištěného majetku.
0 0
možnosti

V.Hricák

20. 8. 2013 8:22
Nebudu spekulovat,zda ve
Nebudu spekulovat,zda ve Fišerovo případu šlo,či nešlo o korupci a praní špinavých peněz.Dovolím si pouze jednu úvahu.Nebylo by spíš od věci,aby policie proklepla ty politiky,jejichž financování šlo až podezdřele hladce?Jestli scháníte peníze korunu ke korunce,možná se k vám zakutálí i nějaká ta "špinavá".Pokud ale k politikovi přijde bohatý mecenáš a nasype mu do fondu deset,dvacet milionů,nezdá se to nikomu podezdřelé?Z mého pohledu mi to potom připadá,že mediální štvanice na pouličního kapsáře má zakrýt bankovního arcilotra.Stále jenom slyším o Fišerovi.Hodně málo o Zemanovi,ale vůbec nic třeba o Schwazenbergovi.Proč tam novináři nešťourají,kdo mu nasypal?Celá tato kampaň plná různých spekulací s hodně málem ověřených skutečností zavání na hony účelovostí a prací na objednávku.
0 0
možnosti

Odpad

19. 8. 2013 16:03
korupce a natirani
nejak jsem nepostreh, v cem autor clanku vnima fiserovu korupci? korupce je zmanipulovane rozhodnuti o verejnem zajmu, za benefit pro toho kdo rozhoduje. bez naznaku toho, co by mel fiser manipulovat se mi zda clanek ponekud bezzuby a neopodstatneny. pro protreleho korupcnika, asi nebude problem dotahnout pres kamose kamosu 5mil, treba takovy Schwzbrg nemel s uctem prolblem. i kdyz, odhadem byla jeho kampan nejvetsi - rek bych zretelne vetsi se se oficielne uvadi, pres pratele (nebo si platil z uctu "osvetu" treba v respektu?). misto takovych uvah, pise ceska pozice o tom jaky je v panelaku bydlici fischer mozna korupcnik, kdyz horko tezko s trochou ostudy dotlaci zbyvaji castku za kampan, jsa uhanen dluzniky (coz podle me svetci spis o korupcnim amaterizmu a tim pravem opaku). zatimco si schwzbrg hovy na svych drzavach. stare prislovy rika, zlodej ma nakradeno. prirozene, podobne takova uvaha vychazi se zemanem, jako moci panem, jak o nem prave schwrzbrg mluvi .. schwrzberg, potomek rodu ktery v cechach ziskal majetek zejmena kolaboraci s katolickou cirkvy proti zajmum cechu, je podle me, nejvetsi korupcnik nedavnych prezidentskych voleb. krom jineho se opet uchylil k rodove overene tatktice, korupce s katolickou cirkvi - krestany, proti zajmum ceskeho statu opet. on byl hlavnim protagonistou cirkevnich restituci - jako katolik v primem stretu zajmu - se presto nestydel, hlasite za ne bojovat (ceske verejnost byla obelhana - zadna za stran v predvolebnim programu cirkevni restituce v prosazene podobe, jako jeden z hlavnich bodu - prinosu jejich vlady, neinzerovala a jiste neslo o napad okamziku ... nebo v cemkoliv nutnost, plynouci trebas ekonomicke krize .. spis, tomu vsemu a vsem navzdory).
0 0
možnosti
Zděděné je poctivé, pokud snad něco nebylo košer,
dá se to napravit nasazením majetku do obecné služby popř. sebe sama, pokud vlastník může. Dědic nemůže měnit svět zpátky v čase, to jen absoluthně spravedliví komunisté a socdemáci ve všech stranách. Když už vilky v Kalifonii jako houby po dešti, hned blekotají o majetkovém přiznání. Ne Zodpovědnost za resuscitaci zombie soc dem pro zločinné účely. Ne Nastavení pro úpřímné dětinské naivní figurky, co nesvedou ani advokátské zkoušky, snad ale na nočník už umí? To knížepán se ke svému hlásí, nejen letos, ale skoro století! Není anděl, to nechává komunistům a socdemákům ve všech stranách, ti mají už i křídla, když přeletují ze strany do strany, z Hradu do vlády... KORUPCE není řešitelná jinak, než redukcí státu, ať si dálnici postaví kdo chce a bere mýtné, nebo sedlák vedle nechá strniště a lidi jezdí tudy. Absolutní lež je že STÁT je nebeský institut, co zařídí všechno, i vilky politikům na řeckých ostrovech. Naopak, jen vysaje daně a ty spotřebuje jako neplodné včelstvo hned. Stát zápolí i s udržením armády, policie, soudů, proč se ještě montovat do věcí, na které nemá ani personál. Stačí trik polostátní pošty, mediciny... Problemu neni ušetřena ani firma, kdekdo trojským koněm, ale to je problem firmy, koho to nezajímá, může si kopat brambory na zahrádce, ale proč z těch bandor platit astronomický daně? Že televize na tom také parazituje? Že mediální marketing má lidi v hrsti? Vlezou do supermarketu i kdyby tam měli jen lejno i nebalené!
0 0
možnosti