Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří
130 let

Lidovky.cz

Fischer: Prezident mě ujistil, že Lisabon podepíše

Evropa

  16:20aktualizováno  18:09
PRAHA - Premiér Jan Fischer na brífinku po mimořádném zasedání vlády zdůraznil, že zítra v Bruselu udělá vše pro to, aby Lisabonská smlouva byla do konce roku 2009 podepsána. Prezident Václav Klaus premiéra prý ujistil, že pokud Ústavní soud rozhodne pozitivně a bude splněn jeho poslední požadavek na výjimku pro ČR z Listiny základních práv EU, Lisabonskou smlouvu podepíše.

Premiér Jan Fischer foto:  Viktor Chlad, Lidové noviny

Na dotaz, zda prezident Václav Klaus nebude klást další podmínky a smlouvu opravdu podepíše, odpověděl Fischer jasně. "Mám tuto záruku," řekl.

Ústní ujištění prý dostal Fischer při setkání s Klausem v úterý večer a nemá důvod mu nevěřit. "Myslím, že mezi prezidentem a premiérem se nesepisuje notářská smlouva," řekl předseda vlády po mimořádném zasedání.

Kabinet podle premiéra posoudil text výjimky, o kterém se bude na evropském summitu jednat. Protože jej formulovalo švédské předsednictví EU, Fischer text nezveřejnil. "Záleží na něm (švédském předsednictví), kdy ono ho dá k dispozici do veřejných
zdrojů," podotkl Fischer.

Text výjimky je obecný a bez odkazů na minulost
"Je to takový text, který neredukuje problém na otázku retroaktivitu, na otázku Benešových dekretů. Je to zkrátka opt-out celé listiny stejný, jaký si už vyjednali Britové a Poláci. Do právního pořádku EU by vstoupil s nejbližší přístupovou smlouvou," řekl premiér a zdůraznil, že text je obecný a bez odkazů na minulost.

Klaus žádost o výjimku vysvětlil obavami z případných nároků poválečných vysídlenců. K požadavku na českou výjimku se ozvala kritika z Maďarska a Rakouska.

Fischer uvedl, že Česko důsledně dodržuje princip, že s dalšími zeměmi vyjednává švédské předsednictví. Věří, že se obavy podaří rozptýlit.

ÚS by měl rozhodnout 3.listopadu
Fischer bude své protějšky v Bruselu informovat o tom, že Ústavní soud by měl rozhodnout o souhlasu lisabonské smlouvy s českou ústavou 3. listopadu. Soud zahájil jednání o stížností skupiny senátorů v úterý. Podle Fischera se odklad čekal a není to zdrcující ani překvapivá zpráva.


"Se strategií vlády nejen souhlasím, ale jsem rád, že v minulých týdnech probíhala koordinace zahraniční politiky," řekl novinářům předseda Senátu Přemysl Sobotka (ODS), který se zasedání vlády účastnil spolu s šéfem sněmovny Miloslavem Vlčkem (ČSSD). Podle Vlčka je usnesení vlády důležité v tom bodě, že lisabonská smlouva by měla být ratifikována do konce roku. Na jednání vlády byl rovněž prezidentův kancléř Jiří Weigl.

Česko je poslední zemí sedmadvacítky, která ještě lisabonskou smlouvu neratifikovala. Weigl bude i členem delegace na evropském summitu. Podle neoficiálních informací ze Strakovy akademie je hlavním důvodem Weiglovy účasti to, aby kabinet měl rychlou zpětnou vazbu od prezidentského úřadu. Předejít tak chce blamáži, která by mohla nastat za situace, kdy by Fischer v Bruselu něco pro Klause vyjednal, a prezident by to později odmítl.

Autoři: ,