10. května 2010 21:28, aktualizováno  22:05 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Fischer: Řecká krize přinese opatrnost při přijímání do eurozóny

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
Premiér Jan Fischer | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Premiér Jan Fischer | foto: Reuters

PAŘÍŽ  Situace kolem finanční krize v Řecku povede k ostražitosti při přijímání dalších členů do eurozóny. V přednášce na prestižním pařížském Institutu vysokého učení národní obrany (IHEDN) řekl český premiér Jan Fischer.

Vedle maastrichtských kritérií podle něj možná přibudou další "okolnosti a podmínky", které budou muset prokázat připravenost uchazeče o vstup do zóny s jednotnou evropskou měnou eurem.

Fischer v Paříži zahájil dvoudenní pracovní návštěvu Francie, během níž se mimo jiné setká se svým francouzským protějškem Françoisem Fillonem a s ministryní hospodářství Christine Lagardeovou.

'Řecká nákaza'
Právě současná krize kolem Řecka, kterému hrozí bankrot, a situace kolem záchranného plánu Evropské unie, který má zamezit rozšíření "řecké nákazy", byly klíčovým tématem dnešní Fischerovy přednášky. Při přijímání nových členů prý bude eurozóna v budoucnu zřejmě mnohem opatrnější a bude od uchazeče o vstup požadovat ověřená a politicky nezávislá data o tom, jak plní kritéria nutná pro vstup. "Možná přibudou další okolnosti a podmínky, které budou nutností," řekl Fischer na dotaz z publika.

Řecko se v současnosti potýká s vysokými dluhy. Evropská unie se ale obává, že řecká krize by se mohla rozšířit i na další země, především do Portugalska a Španělska. Z obav před rozrůstáním dluhové krize schválila EU v noci na dnešek masivní záchranný balíček v hodnotě 500 miliard eur (13 bilionů korun).

"Problém Řecka se odvíjel od toho, že Řecko o sobě nebylo schopno podat věrohodný obraz," řekl Fischer s odkazem na problém statistických údajů v této jižní zemi EU.

Česká debata o přijetí eura
Řecko se loni přiznalo k opakovanému falšování statistických údajů a jeho loňský rozpočtový deficit dosahuje téměř 13 procent hrubého domácího produktu. To je asi dvojnásobek toho, co Řekové do té doby tvrdili. Deficit by podle pravidel Evropské unie neměl překročit tři procenta HDP.

"Kde je ve hře nezávislost statistiky, je ve hře demokracie," řekl premiér, který do minulého roku řídil Český statistický úřad.

Podle Fischera se řecká krize odrazila třeba i na české debatě o přijetí eura. Hlavní překážkou podle něj je, že Česko je při plnění kritérií potřebných ke vstupu stále jen "v říši snů". Dalším rysem české debaty o euru je to, že je prý hodně politická. "Spíše se posiluje tábor těch, kteří měli s přijetím eura dlouhodobé problémy," řekl k dopadům řecké krize na situaci v Česku.

Hledání nové tváře EU
Vedle současných ekonomických potíží český premiér před zaplněným sálem hovořil i o hledání nové tváře Evropské unie poté, co začala platit lisabonská smlouva. Podle něj si mnozí mysleli, že jejím přijetím koncem roku byl úspěšně završen proces integrace. Ukázalo se ale, i v souvislosti s hospodářskými problémy jednotlivých států, že jde o "neskutečně obtížné období". "Je to ale začátek hledání institucionálního a právního rámce EU," dodal Fischer.

Na přednášce bilancoval i své roční působení na postu premiéra. "Nebyl to jednoduchý rok, byl to užitečný rok, ničeho nelituji," řekl v narážce na slova šansonu francouzské zpěvačky Edith Piaf. Zároveň podotkl, že je "dobře, že se pobyt této vlády chýlí ke konci", protože teprve po parlamentních volbách vystřídá jeho "úřednickou vládu" vláda vzešlá z regulérního lidového hlasování.

Premiér se ohlédl i za dvacetiletou cestou Česka od pádu komunismu.

Podzimní oslavy pádu železné opony sice označil za "ohlédnutí plné frustrací", dodal však, že Česko za posledních 20 let urazilo obrovský kus cesty. "Jsem přesvědčen, že i v tom ohlédnutí převažují pozitivní trendy," konstatoval.

V úterý Fischer pokračuje v druhém dni návštěvy Francie. Bilaterální schůzku s Fillonem má český v plánu v úterý v poledne, předcházet jí bude jednání s Lagardeovou. V úterý odpoledne se český premiér vrací do Prahy.

ČTK
Najdete na Lidovky.cz