Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Formace proti černochům, gardisté i velebitelé SSSR

Česko

Extremistické strany zažily žně, v europarlamentu obsadí desítky křesel. Analytici připisují jejich úspěch ekonomické krizi.

BRUSEL (od stálé zpravodajky LN) Krajně pravicové strany, populisté a i uctívači Stalina: těm všem vynesly eurovolby křesla ve Štrasburku. Někdo si pohoršil, jiný polepšil, na mnohé čekal průlom. Celkově jsou extremisté jedni z vítězů hlasování, v 736členném sněmu jim připadne zhruba 60 míst.

Zřejmě nejsledovanější příběh se odehrál ve Velké Británii. Tamní Britskou národní stranu (BNP) čekal historický průlom. Formace zakazující členství černochům, Arabům a Asiatům, volající po omezení etnicky smíšených manželství a zavedení víz pro cizince existuje na britské scéně už bezmála třicet let, teprve letos se jí ale podařilo uspět na jiné než lokální úrovni. Křeslo ve Štrasburku získal jak šéf partaje Nick Griffin – což průzkumy naznačovaly – tak i veterán strany BNP v okrsku Yorkshiru Andrew Brons.

Griffin, někdejší absolvent univerzity v Cambridge a nyní muž žijící v doprovodu několika bodyguardů v obavě z útoků pobouřených lidí, shrnul skóre zvoláním „britský lev se dnešní noci probudil a jeho řev uslyší celý svět“. Zbylí ostrovní politici naopak mluvili o černém dnu pro britskou politiku: vyjádřil se tak ministr zdravotnictví za labouristy Andy Burnham a lídr konzervativců David Cameron označil BNP za „strašlivou sebranku“. Podobně „vzrušující volební noc“ prožilo maďarské Hnutí za lepší Maďarsko (Jobbik), jež se zapsalo do povědomí i v zahraničí vytvořením paravojenských gard na ochranu Maďarů před „útlakem“ ze strany nemaďarské populace a které navazuje na nacistickou minulost státu. Jobbik dosud neměl žádného europoslance, zisk 15 % hlasů mu nyní zajistil tři. Analytici výsledek připisují hlavně dopadům ekonomické krize. „Růst extrémní pravice jasně souvisí s propadem bohatství lidí, větší nejistotou, obavami a tedy uvolněním démonů v nás, které v blahobytné době potlačujeme,“ řekl britským médiím Gerry Gable z měsíčníku proti xenofobii Searchlight. Ne všem se ale dařilo dobře: Národní fronta JeanaMarie Le Pena přišla o čtyři místa europoslanců a i belgický Vlámský zájem přišel o polovinu křesel. Vlastizrádce je zpět Slavila i extrémní levice. Kromě nereformovaných českých komunistů, kteří obhájili čtyři mandáty ze šesti, nyní zasednou ve Štrasburku dva zástupci lotyšské strany Harmonický střed. Přes vstřícný název jde o partaj, jejíž předseda Alfreds Rubiks byl prvním mužem prosovětské komunistické strany v zemi před převratem v roce 1991. Rubiks se pokusil zabránit nástupu opozice k moci a později si odseděl šest let za vlastizradu. Jeho partaj nyní hájí zájmy Rusů v Lotyšsku.

***

Úspěšní extremisté bulharská nacionalistická Ataka 2 britská nacionalistická BNP 2 maďarský Jobbik 3 nizozemská Wildersova PVV 4 rakouský Seznam Martina 3 rakouští Svobodní 2 rumunské Velké Rumunsko 3 slovenská Slotova SNS 1 francouzská Le Penova FN 3 finští Skuteční Finové 1 belgický Vlámský zájem 2 italská Liga severu 9 řečtí ortodoxní fanatici LAOS 2 česká KSČM 4 lotyšská strana SC stalinisty Rubikse 2

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!