Pondělí 29. května 2023, svátek má Maxmilián, Maxim
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Diskuse k článku

Fórum Věda žije! odmítá, že je placeno Akademií věd

Mladí vědci sdružení ve Fóru Věda žije! chtějí poukazovat na přešlapy reprezentantů vědní politiky. A ti je pochopitelně nemají v lásce.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Foto

Z_Kamenik

není naivní
Myslím, ze akce plní svůj účel - podpořit komunikaci mezi vědci a veřejností. O tom zda a do jaké míry bude věda v ČR podporována nerozhoduje nikdo jiný než veřejnost prostřednictvím politiků. Je to sice běh na dlouhou trať, ale naivní je ten, kdo si myslí, že je třeba začít až u politiků a ne u lidí. Nemyslím si, že by z grafik vyplývalo, že vědci jsou důležitější než vojáci nebo policisté, to samozřejmě nejsou.
0/0
28.12.2012 11:24
Foto

Z_Kamenik

komentář (nejen) k ARBUKOVI
1/ IDENTITA ARBUKA Přijde mi maximálně nefér lustrovat a pomlouvat jednotlivé osoby a organizace a přitom se schovávat za "arbuka". Bylo by fajn, kdyby ses nám představila, ?Vlaďko. Myslím, že k pravidlům demokratické diskuse patří to, že se za svůj názor nemusíme stydět nebo se dokonce obávat vyjádřit ho jinak než anonymně (tohle samozřejmě platí nejen pro arboka). 2/ FINANCOVÁNÍ FVŽ Grant OSF jsme splnili bez jakýchkoli výhrad. O další financování ze strany OSF jsme neusilovali z kapacitních a časových důvodů. Úplný přehled dárců a ostatně všech transakcí získáte na transparentním veřejně přístupném účtu FVŽ u Raiffeisenbank. O opětovné zveřejnění výročních zpráv požádám vedení FVŽ. FVŽ není a nechce být v žádném případě financováno AVČR, to že velká část darů pochází od pracovníků AVČR s tím není v žádném rozporu. Poměrně značnou částku jsme obdrželi také od pracovníků UK a jiných vysokých škol - viz transparentní účet. Za sídlo v areálu AVČR nic neplatíme, protože se jedná pouze o formální záležitost, nemáme zde žádné prostory, pokud bude potřeba, za používání poštovní schránky rádi zaplatíme. 3/ KOPEME ZA AVČR NEBO ZA VĚDU?k tomu mohu jen říct, že kdo sledoval naše minulé akce, ví moc dobře, že jsme se v mnoha diskusích snažili navázat komunikaci mezi AVČR, VŠ, průmyslem a politiky, ale i veřejností. V mnohých případech se podařilo setkání ze všech uvedených segmentů uskutečnit, jiní nás vytrvale bojkotovali jako např. prof. Petr Matějů, pro kterého nejsou začínající a mnohdy poměrně úspěšní vědci partnerem k diskusi. Také musím podotknout, že značné úsilí o větší participaci VŠ na činnosti FVŽ bylo zatím do značné míry marné pro minimální zájem doktorandů a postdoků o témata vědní politiky. 4/ PUBLIKAČNÍ AKTIVITA ČLENŮ FVŽČleny FVŽ jsou zejména (ale nejen) doktorandi a postdoci všech vědních oblastí, kteří mají zájem o kvalitní vědní politiku, strategické rozhodování v této oblasti a férovou a transparentní alokaci finančních prostředků jednotlivým účastníkům vědy a výzkumu v ČR. Naší snahou je podpořit komunikaci mezi vědci, politiky a veřejností. Nelustrujeme a neposuzujeme naše členy podle publikační aktivity (až to budeme chtít dělat, požádáme o to jistě arbuka), ale podle toho jaký mají zájem o výše uvedené cíle. Publikační aktivita je věcí našeho zaměstnavatele, případně školitele. 5/ AD VÝJÁDŘENÍ ČLENA RVVI  V ČLÁNKUOpět je škoda, že se člen RVVI za svůj názor stydí a bojí se zveřejnit svoje jméno. Nemohu se ho totiž dotázat co jiného než kladení nepříjemných otázek myslí tou agresivitou? O tom, že si uvědomujeme širší souvislosti ve vědě a výzkumu, svědčí např. diskuze „VÝZKUM A INOVACE. SPOJENCI, ČI RIVALOVÉ?“,kterou jsme organizovali. Z. Kameník
0/0
28.12.2012 11:13
Foto

Ctenarcp

Perzekuční syndrom u pistolníka
Prototyp ranaře. Urostlý, s ostře řezanou tváří, strništěm barvy pepře a soli, orlím nosem a pohledem Mefista. V kovbojském klobouku, který mu tak skvěle padne, kráčí rázně po Národní třídě směrem od Prezidia AV ČR muž, který nemá co skrývat a ví, co je správné. Proto po něm jdou. Profesor Petr Matějů: ... Jen říkám, že těsně před havárií se systém choval tak, jako by chtěl někdo zvenku ukázat, že ho umí „shodit“, a dokázat tak, že GA ČR není důvěryhodná instituce...  
0/0
20.12.2012 7:31
Foto

T69o40m67a35s 45M84o29r33a54v96e22c 6861625308547

kuchari malickou..
No ona ta cinnost neni zase tak financne narocna, aby na ni nejakych 6000 rocne nestacilo. Vetsinu nakladu tvori cas a prace jednotlivych clenu, kteri to delaji proste proto, ze veri, ze je to tak spravne. Koneckoncu bychom mohli byt radi, ze se mladi studaci nestaraji jen o posledni ajfouny a podobne tretky, ale jsou ochotni zvednout hlas ve chvili, kdy maji pocit, ze je neco spatne. Takto by mela fungovat cela spolecnost a politici by si zdaleka nedovolovali to, co si dovoluji dnes. Lhostejnost je jeden z nejhorsich zlocinu nasi doby. Smyslem fora Veda zije je upozornovat jinak netecnou verejnost na amaterismus statu, pro ktery je podpora vedeckeho vyzkumu jednou z deklarovanych priorit jiz od 90.let. Pripominam, ze forum vzniklo v dobe zavadeni tzv. kafemlejnku, ktery svoji absurditou skutecne vytahnul vedce z laboratori do ulic.  Muzete sice namitat, ze akce s obesencem a podobne byly detinske pripadne dryacnicke, ale na druhou stranu bez pozornosti medii muzete mit stokrat pravdu a neni Vam to k nicemu. Krom takovych akci ovsem VZ poradalo i mnohem serioznejsi akce, napriklad debaty s kandidaty do RVVI, prednasky vedcu ze zahranicnimi zkusenostmi a podobne. Neodpustim si jeste jeden argument - vetsina clenu VZ jsou studenti doktorskeho studia. Kdyz uz se jejich vedecke vysledky pricitaji univerzitam neni duvod ani jejich cinnost ve VZ nepricist pomernym dilem patricnym univerzitam. 
0/0
19.12.2012 16:21
Foto

Pmateju

Váš zájem ....
Váš zájem, milý panelisto, o moje odborné zázemí mě těší, i když pojmu "odborné zázemí" moc nerozumím (za klíčovou považuji odbornou produkci nebo výkonnost). Možná si o něm uděláte představu z mého profesionálního CV, které naleznete zde:http://isea-cz.org/Portals/1/Mateju_Professional%20CV_2012.pdf.Pokud jde o politické zázemí: od roku 2002, kdy jsem vystoupil z Unie svobody, nejsem členem žádné politické strany. V žádné politické straně jsem nebyl ani před rokem 1989, což vysvětluje i to, že jak velký doktorát, tak docenturu a profesuru jsem "směl" absolvovat až po roce 1989.Pokud vás zajímá, jakým tématům se jako sociolog věnuji, můžete se podívat na wikipedii: http://cs.wikipedia.org/wiki/Petr_Mat%C4%9Bj%C5%AF.Očekávám obsesivní rekace ctenareCP, předem ale hlásím, že v zájmu zachování duševního zdraví na ně nebudu reagovat. S přáním klidných vánočních svátků Petr Matějů
0/0
19.12.2012 12:53
Foto

J66a56n 65K65u51n75e10s 5742974582904

Dobry den, s 'podradnymi
Dobry den,s ''podradnymi individui'' ve vlade a parlamentu musi vedci vyjednavat vsude na svete, pokud o nich chteji penize, s tim se cesti vedci musi smirit. Resenim pro ceskou vedu, neni "vedecka demokracie" (ne nepodobna te oborarske) a jakasi nezavislost, ale tlak na efektivni politicke rozhodovani a osobni odpovednost tech, co rozhoduji.   A jsem rad, ze zminujete Prof. Ohlidala - poslance. Mnohem lepsi nez poradat akce typu Veda zije je tlacit na sve zastupitele, poslance a  senatory, z pozice jejich volicu. Pan Ohlidal je mimochodem prikladem toho, ze to ma smysl.  
0/0
19.12.2012 10:29
Foto

Ctenarcp

Oponovat bych si dovolil
Za projev blbosti považuji věřit vysvětlení, že velké investiční akce prosazují a prosadí blbci. Naopak. Realizace vyžaduje součinnost chytráků-zločinců. Jde o příliš komplexní operace. Blbci jsou potřební pouze pro funkce předsedů (vlády, RVVI ap.). Musí to někdo podepsat. Uvádíte ELI a CEITEC. V rozdělování státních peněz na vědu se ale zásadním způsobem angažují lidé, kteří současně stojí v pozadí  budování jiných center:  NÚDZ a IT4Innovations .  
0/0
19.12.2012 10:27
Foto

J24a73n 54K66u24n87e21s 5902944202154

Zda se vic penez vyplytva
Zda se vic penez vyplytva kvuli organizovanemu zlocinu nebo proste blbosti je na dlouhou debatu. Podle me by vyhrala blbost, tj. predevsim stavby, ktere vubec nejsou potreba. Porovnavat, zda se ve vede plytva vic nebo mene nez jinde si opravdu netroufam. Zda jsou penize do vedy vynakladany efektivne se ukaze za par let, az zacnou nova centra excelence (CEITEC, ELI,...) produkovat svetove vysledky. 
0/0
19.12.2012 10:10
Foto

naivni?
Zas tak naivni ta kampan neni. Kdyz se na grafiky podivate pozorne, tak ve vetsine pripadu srovnavame penize ktere sly na nejaky nakup navic s naklady na vedecke projekty. Takze rozhodne netvrdime, ze bychom byli dulezitejsi nez armada nebo dalnice. Jenom nam vadi, ze se na predrazenych zakazkach vyhazuji (rozumej tuneluji) desitky miliard rocne a pak se dozvime ze na vedu nezbylo. A ano, domnivame se ze ve vede se plytva mene nez ve velkych statnich zakazkach, veda totiz (alespon zatim) neni zajmovou oblasti pro organizovany zlocin.
0/0
19.12.2012 7:52
Foto

Panelista

Ano, akce sdružení Věda žije jsou naivní
Příklad s Aztéky inspiruje k pokusu vyjmenovat alespoň 10 historicky významných realistických, pragmatických a sofistikovaných potíračů naivity. Řeky krve, pane kolego. Oba snad uznáme, že racionální není ani benevolence, s níž občané tolerují rozvrat státu a existenci nevědoucího Petra Nečase v úřadu premiéra. S podřadnými individui ve vládě a Parlamentu ČR nemá smysl vyjednávat o organizaci vědy. Nejen proto, že produkují "špatné" zákony. Především proto, že se obecnými normami neřídí a podílejí se na rozvratu, nebo přímo organizují rozkrádání a zneužívání státních a veřejných prostředků. Opakovaně zde bývá uváděno jméno prof. C.H. z předsednictva GAČR. Je ředitelem malého výzkumného pracoviště s klinickou sekcí. Provést audit úspěšnosti žádostí o granty je velmi jednoduché. A to včetně "chytře" vymyšlených projektů napsaných na "spolupracující" bílé koně (RIV a weby pracovišť, kde se chlubí získanými granty). U malého pracoviště není jednodušší cesty, než vypsat spolupracující instituce, jména panelistů, granty a "centra" - navrhovatele, spolunavrhovatele. GAČR, (TAČR, IGA MZČR, BV MVČR ...). Získané podklady mnohé objasní. Prof. Ivan Ohlídal cílí docela přesně: Ohlídal (ČSSD): Otazníky ohledně fungování Grantové agentury ČR  Na základě takového auditu by se dalo pokračovat u dalších mediálních "vědeckých" hvězd. ČP by se mohla také začít věnovat odbornému a politickému zázemí Petra Matějů, činnosti RVVI a především budování tunelu polepenému hesly o aplikovaném výzkumu.  
0/0
19.12.2012 6:29
Foto

J95a57n 64K52u76n39e12s 5132124602724

obrazkova kampan
Obrazkova kampan mi prijde celkem naivni. Pokud si o sobe vedci mysli (pocitam se za jednoho z nich), ze jsou dulezitejsi nez vojaci nebo treba policiste, tak jsou dost neskromni a neznaji historii (Inkove a Aztekove s jejich astronomii by mohli vypravet). Navic implicitni predpoklad kampane, ze v ceske vede se plytva verejnymi penezi mene nez v jinych oborech, je spis usmevny.Ceska veda potrebuje racionalni debatu (a hlavne naslednou akci) o tom, jak ji efektivne organizovat. Romaticke predstavy hnuti Veda zije typu „Nechceme, aby věda a výzkum ztratily svoji nezávislost na politické reprezentaci." moc racionalni nejsou.
0/0
19.12.2012 4:49
Foto

Ctenarcp

to už tady bylo
Ale ctí Vás, že se zjevujete pouze při obhajobě předsednictva GAČR ...
0/0
18.12.2012 21:04
Foto

Mjtecka

vida, je tu zase arbuk
a s obvyklym argumentem, ktery spada pod (dnes se to tu hraje na odkazy): http://yourlogicalfallacyis.com/ad-hominem
0/0
18.12.2012 21:01
Foto

Z_Mosna

Věda žije kope za vědu
Otázku, "zda mladí aktivisté chtějí v Česku lepší vědu obecně (třeba i na vysokých školách) anebo obrazně řečeno kopou hlavně za „svůj“ oddíl. " asi nejlépe zodpoví pohled na aktivity Fóra Věda žije! http://vedazije.cz/ke_stazeniDoporučuji například  http://vedazije.cz/sites/default/files/tiskova_zprava_veda_zije_02_17_2010.pdf (debata kandidátů na členství v  RVVI iniciovaná Vědou žije), http://vedazije.cz/sites/default/files/tiskova_zprava_Veda_zije_2010_05_11.pdf (předvídavý happening na téma za koho kope paní Kopicová, v té době ministryně školství (!), a vida, dva roky a stačí se podívat, co dělá v RVVI teď), http://vedazije.cz/sites/default/files/vecny_zamer_I_2011_TZ.pdf (vyjádření k chystanému zákonu o VŠ ). Dle mého názoru Věda žije kope za "svůj oddíl", tedy za vědu, bez zbytečných předsudků AV vs. VŠ vs. atd. Za koho kope pan Matějů?
0/0
18.12.2012 21:00
Foto

Arbuk

Pes jitrnicku sezral ...
... docela malickou ....Zda se,  ze Cyril Hoschl neni ani tak pripad pro ctenareCP jako ctenarCP pripad pro Cyrila Hoschla, obsese je preci jen dusevni choroba, viz: http://cs.wikipedia.org/wiki/Obsese. A ted k clanku: Nedavno jsem z ust nejmenovaneho zdroje slysela pekny primer: "Veda zije je revolucni predvoj Akademicke rady AVCR".  Neco na tom bude. Rozhodne se tak chovaji.K pani Vojtkove: podle clanku "bádá v Sociologickém ústavu AV ČR."  Nebádá ani trochu, je vedoucí tiskového odboru.  Ovšem bude brzy držitelkou rekordu v délce postdoktorského studia, jíž je od roku 2007 (viz http://www.soc.cas.cz/people/cz/5/95/Mgr.-Michaela-Vojtkova.html)Po šesti letech doktorského studia nemá ani jeden odborný článek v recenzovaném nebo impaktovaném časopis (běžný publikační kanál demografů). Kdyby bádala a publikovala, neměla by tolik času na Věda žije.  Svými publikacemi to zatím dotáhla na "socioweb". Skutečný výkon badatelky!!!  Zato je sběratelkou editorských funkcí, opět viz. http://www.soc.cas.cz/people/cz/5/95/Mgr.-Michaela-Vojtkova.html. Asi radí ostatním, jak mají publikovat, asi jako radí vědcům, jak mají dělat vědu a politikům, jak ji mají financovat.K financování Věda žije: o netransparentnosti jejich financování svědčí jejich vlastní stránky: ttp://www.vedazije.cz/sites/default/files/dary%202010.pdf. Není tam žádná výroční zpráva, v níž by bylo, mimo jiné , uvedeno z jakých zdrojů (kromě darů údajně od členů) jsou financováni. Grant OSF byl v roce 2010 (slyšela jsem, že OSF je dále odmítlo financovat právě pro agresivitu jejich vystupování). Pokud jde o dary, v roce 2011 dostali jen dva příspěvky v celkové výši 6000 Kč (viz níže). Z čeho tedy financují svoji činnost? Z čeho hradí nájemné v areálu ústavů AVČR? Pokud tam sídlí zadarmo, je to nepřímé financování ze strany AVČR. Pokud jde o individuální dary z roku 2010, tam, kde je uvedeno z jakého pracoviště dárce pochází, jde výhradně o pracovníky ústavů AVČR. Tam, kde pracoviště není uvedeno, lze poměrně snadno (díky Google) zjistit, že se jedná převážně o pracovníky ústavů AVČR, což platí zejména o větších dárcích (Wunsch Richard, Baše Tomáš, Forej Jiří, Macháček Jan .....). Možno vidět zde, pokud to rychle neupraví. http://www.vedazije.cz/sites/default/files/dary%202010.pdfhttp://www.vedazije.cz/sites/default/files/dary%202011.pdf (v tuto chvíli tam jsou dva dárci, Mašková a Gabrielová, celkem 6.000 Kč.Má vůbec smysl pokračovat?         
0/0
18.12.2012 19:15
Foto

Ctenarcp

Opet GAČR
http://www.gacr.cz/reakce-na-clanek-v-casopise-dejiny-teorie-kritika/
0/0
18.12.2012 13:47
Foto

Ctenarcp

Matějů, Matějů ..
Kdo to je?Pane Rychlíku, mám pro Vás vánoční puzzle:http://blog.aktualne.centrum.cz/blogy/jaroslav-horejsi.php?itemid=9076 http://www.petr-necas.cz/kniha-nadeje-pro-odpovednou-politiku  http://zpravy.idnes.cz/necas-je-nadeje-hlasa-ods-na-postach-zakon-to-zakazuje-p06-/domaci.aspx?c=A100510_075626_domaci_jw www.hoschl.cz/?pag=foto&lang=cz http://m.tyden.cz/rubriky/veda/veda-a-my/novym-predsedou-grantove-agentury-cr-bude-petr-mateju_90244.html http://www.vyzkum.cz/storage/att/5335D55E45816C192F935100F81E9258/274%202%20zapis%20z%20273%20zasedani%20RVVI.pdf Botnání ega z evropských fondů:http://www.cec-wys.org/prilohy/1984c60fe3/SOU-318-2012-Necas_Priority_kor_fin.pdfhttp://www.nudz.cz/ http://www.qedgroup.cz/nas-tym.php 
0/0
18.12.2012 7:05