20. října 2010 10:12, aktualizováno  11:45 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Francie má mít opět co čerpat, policie se snaží odblokovat benzínky

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 0Diskuse
Uzavřená čerpací stanice | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Uzavřená čerpací stanice | foto: Reuters

PAŘÍŽ Francouzský prezident Nicolas Sarkozy nařídil, aby byly odblokovány všechny sklady pohonných hmot, které zabarikádovali odboráři protestující proti důchodové reformě. Zároveň zdůraznil, že důchodová reforma bude uskutečněna i přes silný odpor, a varoval před dopadem stávek na zaměstnanost a ekonomiku země. Francouzská policie současně oznámila další střety s výtržníky z řad mladých demonstrantů proti reformě na jednom pařížském předměstí.

"Dovedu důchodovou reformu do konce, protože moje povinnost jako šéfa státu je zaručit Francouzům, že oni sami i jejich děti budou moci počítat se svým důchodem a že zůstane zachována i výše důchodů," uvedl Sarkozy.

"Během noci jsme odblokovali tři velké sklady pohonných hmot v La Rochelle, Donge a v Le Mans," řekl ministr. To umožnilo distribuci milionů litrů paliva, dodal. Pořádkové síly v likvidaci blokád skladů pokračují.

Čtěte o úterních demonstracích


V úterý, kdy se uskutečnilo již šesté kolo celostátních masových stávek a demonstrací, zesílily v zemi obavy z ochromení ekonomiky. Problémy jsou hlavně ve strategickém sektoru energetiky: již několik dní stávkuje všech 12 francouzských rafinerií a bez zásob paliva se ocitlo kolem 2750 z celkových 12.500 čerpacích stanic. Prezident Nicolas Sarkozy v úterý prohlásil, že podnikne opatření proti blokádě rafinerií.

Zablokované letiště Roissy
Další protesty se očekávají i dnes, zejména v energetickém sektoru a na letištích. Odbory oznámily, že budou blokovat přístup zejména k pařížskému letišti Roissy. Narušen je i přístup k letišti v Toulouse na jihu země. Narušena bude železniční doprava. V pařížské oblasti však má metro a příměstské doprava fungovat normálně či skoro normálně.

Desetitisíce studentů vyšlo do ulic, policie 1423 zatkla

Protesty studentů v Lyonu

Studenti středních a vysokých škol pokračují v protestech i blokacích škol, na pařížském předměstí Nanterre znovu střetli s policií. V úterý vyšlo podle studentského odborového svazu UNEF do ulic 180.000 mladých lidí. Podle úřadů blokují 379 středních škol, podle studentského svazu 1400. Podle UNEF je "mobilizováno" 29 z 83 francouzských univerzit. Při úterních demonstracích se studenti střetli na pařížském předměstí a v Lyonu s pořádkovými silami. Během jediného týdne bylo zadrženo 1423 výtržníků.ČTK, Lidovky.cz
  • 0Diskuse