25. srpna 2010 16:51 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Francie vyhostila tisíce Romů, většina odešla dobrovolně

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
Romka Marcella Nica sedí na matraci se svými pěti dětmi ve školní tělocvičně v Choisy le Roi nedaleko Paříže. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Romka Marcella Nica sedí na matraci se svými pěti dětmi ve školní tělocvičně v Choisy le Roi nedaleko Paříže. | foto: APČTK

PAŘÍŽ Francouzské úřady vyhostily od 1. ledna přes 8000 rumunských a bulharských Romů zpět do zemí jejich původu. Jak oznámil francouzský ministr pro imigraci Eric Besson, většina těchto lidí se nechala vystěhovat dobrovolně.

Podle ministra jde o 8030 rumunských a bulharských občanů, z nichž 1291 bylo k návratu do vlasti donuceno. Zbývajících 6739 odjelo dobrovolně. Úřady zorganizovaly kvůli deportaci 27 zvláštních leteckých spojů.

Další dvě letadla odstartují s vyhoštěnými osobami ve čtvrtek. Z pařížského mezinárodního letiště Charlese de Gaulla odletí 158 lidí a z Lyonu na jihovýchodě Francie 125. Další deportační lety se plánují na 14. a 30. září.

Čtěte více:

Besson upozornil, že vyhošťování osob z likvidovaných nelegálních táborů je součástí již několik let trvajícího boje proti nezákonným přistěhovalcům. Popřel, že by nynější cílená deportace Romů byla oproti jiným případům v něčem mimořádná.

Deportace Romů jsou ve Francii předmětem kritiky a jsou považovány za snahu posílit popularitu prezidenta Nicolase Sarkozyho před volbami v roce 2012. Také podle některých názorů mají odvést pozornost od nepopulárních plánů na zvýšení důchodového věku a omezování státních výdajů.

Francouzská policie prohlíží romský tábor v Aix-en-Provence.

Romům, kteří souhlasí s odchodem z Francie, je poskytnuta částka 300 eur (7500 Kč) pro dospělou osobu a 100 eur (2500 Kč) pro dítě, ale mnozí z nich pak tvrdí, že byli k odchodu přinucení, a ihned se vrací do Francie znovu. Paříž se tomu chystá od příštího měsíce zabránit zavedením biometrických testů zadržených osob, proti nimž se při opakované imigraci má postupovat rázněji.

Francie dnes vyzvala Evropskou komisi k tlaku na Rumunsko, aby zastavilo odliv svých Romů. Upozornila, že by mohla blokovat jeho vstup do schengenského prostoru bez hraničních kontrol, pokud migraci Romů nezabrzdí. Na rozdíl od rumunského vedení bulharská vláda dnes pro repatriaci Romů vyjádřila pochopení.

ČTK
Najdete na Lidovky.cz