12. srpna 2010 17:25 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Francie za 14 dní zrušila desítky romských osad

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
Francie ruší romské osady. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Francie ruší romské osady. | foto: Reuters

LYON Francouzské úřady zrušily za poslední dva týdny více než 40 romských osad a vyhostily přibližně 700 osob převážně romského původu. Oznámil to francouzský ministr vnitra Brice Hortefeux. Jedná se o součást nové strategie, za kterou si francouzská vláda vysloužila kritiku OSN i organizací na ochranu lidských práv.

Většina vyhoštěných Romů pochází z Rumunska a Bulharska. Hortefeux na tiskové konferenci upřesnil, že osoby byly "dopravené zpět do země svého původu" několika speciálními lety. Ministr dále uvedl, že se se příští týden chystá setkat se zástupci rumunské vlády, kteří mají na starosti otázky bezpečnosti a romské integrace. Chce s nimi prodiskutovat další postup a spolupráci.Francie ruší romské osady.

Francouzská vláda koncem července představila svůj záměr do tří měsíců zlikvidovat nepovolené romské osady a vyhostit romské imigranty, kteří se ve Francii dopustí přestupků či trestných činů. Vyhoštěním nelegálních romských přistěhovalců chce mimo jiné řešit stále rostoucí problém nepokojů v romských osadách. Při nedávných střetech v Saint-Aignanu napadl dav Romů policejní stanici poté, co četníci zastřelili Roma, který jim unikal.

Záměr francouzské vlády vyvolal kritiku organizací zabývajících se ochranou lidských práv. Postup vlády prý dává do spojitosti imigraci se zločinností, čímž prý vláda zbytečně stigmatizuje romskou menšinu místo toho, aby usilovala o její integraci. Na svém dnešním setkání kritizoval Francii také výbor OSN pro odstranění rasové diskriminace.

ČTK
Najdete na Lidovky.cz