Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Francii hrozí nedostatek paliv

Česko

Francouzi se bouří proti plánované důchodové reformě. Včera ochromily dopravu v zemi rozsáhlé protesty, již třetí za poslední měsíc. Hrozí i nedostatek pohonných hmot.

PAŘÍŽ Zaměstnanci drah, přístavů, pošt, učitelé, řidiči nákladních aut, ale i zaměstnanci petrochemických závodů. Ti všichni včera protestovali v celé Francii proti chystané penzijní reformě.

Stávky včera silně narušily veškerou dopravu v celé zemi a k výpadkům došlo i na mezinárodních spojích. Pařížská letiště zrušila zhruba 40 procent letů, další měly zpoždění.

Zasažen je také ropný průmysl. Hrozí, že pokud budou stávky trvat více dní, země bude muset čelit nedostatku pohonných hmot. Do protestů se totiž zapojili zaměstnanci osmi z 12 francouzských rafinérií. Na Korsice již došly zásoby nafty a lidé se obávají, že zásobování čerpacích stanic se přeruší i v dalších oblastech.

Firma Total totiž zřejmě do soboty zastaví práci ve svých závodech. Podle zástupců Totalu má ale firma dostatek zásob a k výpadkům dodávek by nemělo dojít. Situace ve Francii zřejmě brání také většímu poklesu cen ropy, která nyní na světových trzích zlevňuje.

K protestům se připojili i zaměstnanci v energetice, kteří upozorňují na možné výpadky dodávek energií. Navíc zvažují, zda zahájí časově neomezenou stávku. Protesty ochromily také školy, pošty a další veřejné služby.

Dva roky práce navíc mají ušetřit 75 miliard eur Francouzi se snaží protesty zabránit přijetí důchodové reformy. Nejspornějším bodem reformy, který přiměl statisíce lidí vyjít do ulic, je posunutí věkové hranice pro odchod do důchodu a prodloužení minimální odpracované doby pro nárok na důchod.

Zatím ve Francii platí, že kdo má odpracováno alespoň 40 a půl roku a odváděl poplatky do penzijního systému, může získat plný důchod od 60 let. To by se mělo nyní posunout na 62 let. Navíc ten, kdo nemůže prokázat, že má odpracovaný minimální počet let, by měl nově plný důchod získat až v 65 letech. Právě tyto dva body důchodové reformy již prošly prvním kolem schvalování. Přesto ale francouzské odbory doufají, že se jim ještě podaří díky masovým protestům shodit reformu se stolu. Včera jich v celé zemi proběhlo okolo dvou set.

„Nejsme tu proto, abychom dělali jen to, co je snadné, nezískáme pokaždé schválení od lidu,“ řekl ministr práce Eric Woerth. „Je sice těžké říct lidem, že musí pracovat déle, až do 67 let, ale je třeba to udělat,“ dodal Woerth. Vláda svůj návrh obhajuje tím, že díky posunutí věku pro odchod do důchodu ušetří 75 miliard eur.

Další masové demonstrace plánují francouzští odboráři na sobotu. Stávky hrozí i v Německu Také v Německu se chystají varovné stávky. Protestovat tam chtějí odbory Trasnet a GDBA zaměstnanců drah, kteří si chtějí zastavením provozu v železniční dopravě vymoci lepší postavení při vyjednávání o platových tarifech. Podle posledních informací by stávky měly začít za několik dnů.

Cílem odborů je získat oborový platový tarif, který by platil pro všechny zaměstnance. Tím se snaží zaměřit především na dceřiné podniky firmy Deutsche Bahn a další menší soukromé podniky, které podle odborářů vyplácejí svým zaměstnancům nižší mzdy.

Autor:

Svatý grál na suchou kůží na nohou. Přečtěte si, co vám pomůže!
Svatý grál na suchou kůží na nohou. Přečtěte si, co vám pomůže!

30 uživatelů eMimina mělo možnost otestovat krém na nohy od Manufaktury z kolekce Louka. Pomohl vám na suchou a hrubou pokožku chodidel? Přečtěte...