Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří
130 let

Lidovky.cz

Francií se šíří zákaz pití na ulici

Česko

V řadě francouzských měst platí v noci zákaz pití alkoholu na ulicích. Nikde na něj však neupozorňují žádné nápisy – případní provinilci se o svém přestupku dovědí, až když se potkají s policejní hlídkou.

PAŘÍŽ V ulicích desítek francouzských měst platí zejména v nočních hodinách zákaz pití alkoholu na veřejnosti a další obce se chtějí přidat. Zákazy se také průběžně rozšiřují na další frekventovaná místa ve snaze udržovat pořádek a noční klid, který osoby v alkoholickém opojení narušují. Mezi častými delikventy jsou mladiství.

Lidé, a zejména turisté, jichž se to týká, o zákazu vědí jen málokdy nebo si to nepřipouštějí. Nikde totiž nejsou vyvěšeny žádné nápisy nebo cedule, a tak se dotyční provinilci o svém přestupku dozvědí, až když se potkají s policejní hlídkou.

Například ve francouzské metropoli nelze veřejně konzumovat alkohol od 22.30 do 7.00 hodin mimo jiné na slavné třídě Champs-Elysées, v blízkosti Eiffelovy věže, v Latinské čtvrti, stejně jako v oblasti Châtelet, na náměstích Bastily a Republiky. Opatření se týká zhruba 200 pařížských ulic.

„Nemůžeme pít na třídě Saint-Michel?“ divil se podle listu Le Figaro manželský pár zastavený minulou sobotu policisty. A dodal: „Nevěděli byste o ulici, kde bychom dorazili tuhle whisku?“

Celoroční omezení platí i pro historické centrum Marseille, v Lyonu a v Bordeaux je to jen v letním období. Na vybraných místech v Nantes se nesmí pít po celý den, v Brestu se o zákazu teprve uvažuje. Aby měla opatření smysl, rozšiřují se také zákazy volného prodeje alkoholu ve večerních hodinách.

Omezení zaváděná radnicemi jsou stará už několik let. V Paříži se zákaz hodně rozšířil v roce 2008 po peticích místních obyvatel. Veřejná konzumace alkoholu se totiž v posledních letech a i nyní v době ekonomické krize začala stávat masovou záležitostí.

Odhaduje se, že ve Francii se 80 procent alkoholu zkonzumuje mimo bary a restaurace. Stále více lidí si uvědomuje, že k opojení vede kratší a pohodlnější cesta přes lihoviny nakupované podstatně levněji v supermarketech. Zejména mladí lidé se nejprve „načínají“ doma nebo venku, než vyrazí v noci na diskotéku. Rodiče i policisty obelstí kolikrát tím, že pijí z lahví od džusu, s nímž tvrdý alkohol často rádi míchají.

Podle úředních statistik musela francouzská policie jen loni řešit 85 tisíc případů týkajících se opilých osob. Přitom problém není v tom, že by opilci překáželi tím, že jsou na očích, ale v jevech, jež nadměrná konzumace alkoholu provází, tedy časté případy vandalství, ale i fyzického násilí a i loupežných přepadení. Pokud nemá naléhavější práci, policie provádí kontroly. Od letošního července platí zákon zakazující prodej alkoholu nezletilým, ale podle Etienna Apaira z meziministerské mise pro potírání drog a toxikomanie se zatím příliš nedodržuje. Podobně jako zákaz radnic prodávat alkohol v nočních hodinách. Zatím vláda nechce hned uplatňovat sankce a vede kampaň s cílem přesvědčit obchodníky s alkoholem.

***

„Nemůžeme pít na třídě Saint-Michel? Nevěděli byste o ulici, kde bychom dorazili tuhle whisku?“

Regionální mutace| Lidové noviny - Morava

Autor: