Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Francouzky vedou v porodnosti

Svět

  8:46
Paříž - Čtyřiatřicetiletá Rosane, která pracuje jako kontrolorka v jedné velké francouzské společnosti, už potřetí otěhotněla. „Dnes je to běžné,“ říká stejně jako mnoho dalších žen, které se už nespokojují s kariérou a „rozumnými dvěma dětmi“. Francouzky jako Rosane se už nebojí kombinovat kariéru a mateřství. Právě díky tomu se země galského kohouta chlubí největší porodností v zemích EU.

Francouzky vedou v porodnosti foto: ČTK

Francouzský národní demografický úřad včera oznámil, že porodnost v loňském roce byla rekordní: na jednu ženu připadaly dvě děti, což řadí Francii pravděpodobně i před Irsko, s nímž v roce 2005 sdílela nejvyšší porodnost v EU. Francouzky tak rodily nejvíce dětí za posledních 25 let. Nejvíce se na tomto trendu podílely právě třicátnice, jako je Rosane.
Francouzky se tak výrazně liší od sousedních zemí, a ještě více od zemí střední a východní Evropy, které zatím marně bojují s populační krizí.

Průměrná porodnost je nyní v unii pouze 1,5 dítěte na jednu ženu, což nestačí ani k přirozenému zachování obyvatelstva. I proto přijímají země západní Evropy tisíce přistěhovalců, kteří jako jediní klesající porodnost zvyšují. Ve Francii je to ale jinak: děti imigrantů se na překvapivém populačním růstu podílejí jen okrajově. „První generace narozená ve Francii už přijímá francouzský model (porodnosti),“ vysvětlovala v listu Le Figaro demografka Michele Tribalatová. Překvapivé se může zdát i snížení počtu sňatků. Ty v mnoha případech Francouzi nahradili uzavřením nemanželských svazků, které vláda původně zavedla hlavně kvůli homosexuálním párům.

Rodinná politika

Proč se tedy ve Francii rodí víc dětí než jinde v Evropě? Odborníci poukazují především na vysokou zaměstnanost francouzských matek, která je modelem „ženské nezávislosti“. „Francouzka může mít děti a přitom pokračovat v práci,“ citoval list la Libération sociologa Clauda Martina.

Francouzské ženy tak mohou využít vládní rodinné politiky, s níž začal už v 80. letech bývalý prezident Valéry Giscard D'Estaing. Francie například investovala obrovské prostředky do financování předškolních zařízení, do nichž mohou matky odložit děti a věnovat se zaměstnání. Matky dostávají placenou mateřskou dovolenou 16 týdnů po narození dítěte, v případě třetího dítěte je to už ale 26 týdnů.

Státem zřizované jesle se dokonce staly jedním z témat právě probíhající prezidentské kampaně. Oba hlavní soupeři, socialistka Ségolene Royalová i kandidát pravice Nicolas Sarkozy, slíbili financování jeslí pro stovky tisíc dalších dětí.

Ke spokojenosti francouzských matek přispívají i „vzorní“ otcové. Podle včera zveřejněného průzkumu společnosti TNS-Sofres by od svých žen dostali průměrnou známku 8,4 z deseti možných bodů.

Vzhledem k tomu, že ve Francii vloni klesl počet úmrtí, se počet obyvatel zvýšil asi o 300 000 a v lednu 2007 dosáhl 63,4 milionu. Opět se také zvýšila průměrná délka života, muži se dožívají 77 a ženy 84 let. Francie se tak sice může pochlubit nejvyšší porodností, celkovému stárnutí populace ale ani ona zabránit nedokáže.

Autoři: