Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Francouzská policie identifikovala prvního z teroristů. Další jsou možná na útěku

Svět

  7:25aktualizováno  15:15
PAŘÍŽ/BRUSEL - UVNITŘ VIDEO Francouzští vyšetřovatelé identifikovali prvního z atentátníků, kteří v pátek v Paříži při koordinovaném vražedném útoku zabili 129 lidí. Zatčeno bylo už sedm lidí z jeho okolí. Belgická prokuratura v neděli oznámila, že dva z atentátníků pocházeli z Bruselu. V bruselské čtvrti Molenbeek-Saint-Jean bylo zatčeno pět lidí, jinde v Belgii pak další dvě osoby. Policie také našla další auto atentátníků, což podle stanice Europe 1 může svědčit o tom, že se jednomu komandu podařilo uprchnout. Tomu věří i francouzská rozvědka. Ve vozidle se měly nacházet tři kalašnikovy, uvádí BBC.

Místo je stále střeženo policisty. foto: ČTK

Devětadvacetiletý Francouz Omar Ismail Mostefai byl identifikován podle prstu, který byl nalezen v koncertním středisku Bataclan.

Mostefai, který žil na pařížském předměstí Courcouronnes, byl jedním z mužů, kteří spáchali sebevražedný atentát namířený proti návštěvníkům rockového koncertu v centru Bataclan. Policejní zdroj řekl agentuře AFP, že prvořadým úkolem policie je nyní identifikovat i ostatní atentátníky. Policisté pak budou zjišťovat, zda útočníci měli komplice.

Zadržené osoby z útočníkova okolí

Zadrženy bylo podle nových informací sedm osob z Mostefaiova okolí. Mezi nimi jsou jeho otec a bratr a zatím neidentifikovaná žena. Starší bratr identifikovaného útočníka se na policii přihlásil dobrovolně. „Je to šílené, sám jsem byla včera večer v Paříži, viděl jsem, jaký to byl zmatek,“ řekl v sobotu agentuře AFP předtím, než ho policie umístila do cely předběžného zadržení. Zdůraznil také, že se s bratrem několik let vůbec nestýkal.

Ze sobotního vyjádření pařížského prokurátora lze dovodit, že Mostefai měl dlouhodobě problémy se zákonem. V trestním rejstříku má osm záznamů z let 2004 až 2010, nikdy ale nebyl ve vězení. V roce 2010 ho sledovaly tajné služby kvůli údajné radikalizaci, ale nikdy neodhalily jeho zapojení do zločinného nebo teroristického spolčení. Podle agentury AFP policisté ověřují informaci, že loni cestoval do Sýrie.

Vozidlo nalezené na pařížském předměstí

Stanice Europe 1 oznámila, že se v Montreuil našlo druhé auto atentátníků, po němž policie 36 hodin pátrala. První bylo Polo zaparkované před sálem Bataclan a obě byly vypůjčena v Belgii. Druhé auto je Seat Leon, v němž zůstaly tři automaty, pět plných a 11 prázdných zásobníků. Byla v něm zřejmě jedna útočící skupina, která v pátek střílela do hostů v kavárnách a restauracích. Vyšetřovatelé se domnívají, že tato skupina po útocích vyjela z Paříže a možná ještě vysadila jednoho útočníka na náměstí de la Nation a ten pak odpálil nálože u jedné kavárny. Opuštěný automobil také znamená, že atentátníci si zřejmě auto vyměnili a pokračovali v útěku, možná do Belgie.

Evropské 11. září? Tajné služby selhaly, nedokázaly koordinovaný útok odhalit

Není vyloučeno, že jde o tři muže zatčené v sobotu večer v Belgii. Policie je náhodou kontrolovala u hranice v době, kdy ještě nebyli hledaní. Pak je předvolala k výslechu policie v Bruselu. Je mezi nimi jeden Francouz, který podle Europe 1 na své jméno půjčil jiné auto, které teroristé také použili.

Jde o Volkswagen Polo, které zůstalo před sálem Bataclan, kde jiná skupina pozabíjela 89 lidí. Zatím není jasné, zda muž, který půjčil auto, také v pátek večer střílel.

Na stadionu Stade de France se našel poblíž těla jednoho z atentátníků syrský pas. Americká stanice CBS News tvrdí, že byl asi falešný, protože jeho číslo neodpovídalo číslům dokumentů vydávaných v Sýrii a neodpovídala ani fotografie. Podle informací z Řecka byl atentátník ze stadionu jedním ze dvou mužů, kteří se 3. října zaregistrovali mezi uprchlíky na jednom z řeckých ostrovů. O dva dny později zamířili na trajektu do Pirea a odtud pak prošli do Chorvatska a Rakouska.

Srbské ministerstvo vnitra dnes oznámilo, že osoba, která se prokazovala nalezeným pasem, dorazila 7. října do Srbska přechodem Preševo na hranici s Makedonií a požádala o azyl. Jde prý o tutéž osobu zaregistrovanou 3. října v Řecku a podle ministerstva nešlo o člověka hledaného Interpolem.

Z Německa přišla zpráva, že Černohorec zatčený v Bavorsku s výbušninami a zbraněmi v autě nechce spolupracovat s vyšetřovateli. Měl v autě také jednu pařížskou adresu, ale k tomu řekl, že se tam chystal navštívit Eiffelovu věž. Ke zbraním stejně jako i k útokům odmítl vypovídat.

Bezpečnostní opatření v Belgii

Belgická vláda oznámila, že pro akce s vysokou návštěvnosti zvyšuje stupeň pohotovosti z nynějšího druhého na nejvyšší třetí. Maximální policejní pohotovost se podle kabinetu týká zejména sportovních podniků a zábavních akcí. Opatření přijala na svém nočním zasedání belgická Bezpečnostní rada, když se ukázalo, že stopa po organizátorech páteční teroristické akce v Paříži může vést do Belgie.

PROHLÉDNĚTE SI FOTOGALERII:

Ambasáda ve Washingtonu.
Lidé 14. listopadu nosili před sídlo Francouzské aliance v Brně květiny a...

Varování před návštěvou Francie

Ke státům, které varovaly své občany před návštěvou Francie, se dnes připojila Jižní Korea. Ministerstvo zahraničí vydalo v Soulu prohlášení, v němž nabádá občany, aby se vyhnuli návštěvě Paříže. Podle jihokorejského ministerstva nejde o zákaz, ale o doporučení.

Mezi oběťmi páteční teroristické akce jsou podle neoficiálních zpráv občané dvanácti států. Zahynula jedna Američanka, dvě Tunisanky, jeden Švéd, dva Mexičané, jedna Španělska, dva Rumuni, dva Portugalci, jeden Marokánec, dva občané Chile, jeden Brit, tři Belgičané a jeden Alžířan.

PAŘÍŽSKÝ PÁTEK 13.

Autor: