Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

František ve Vatikánu blahořečil bývalého papeže Pavla VI.

Lidé

  6:00
VATIKÁN - Papež František na závěr biskupské synody o rodině blahořečil na Svatopetrském náměstí ve Vatikánu bývalého papeže Pavla VI. Obřadu se mší se zúčastnily tisíce věřících a přítomen byl i Františkův předchůdce v čele katolické církve Benedikt XVI.

František ve Vatikánu blahořečil bývalého papeže Pavla VI. foto: ČTK

Na slunci zalitém a až 70 000 lidmi zaplněném náměstí papež pronesl latinskou formuli blahořečení a oznámil, že svátkem Pavla VI. od nynějška bude 26. září, tedy den jeho narození. Pavel VI. se tak stal dalším bývalým nejvyšším představitelem katolické církve na cestě ke svatořečení.

Papež Pavel VI.

Papež Pavel VI., občanským jménem Giovanni Battista Montini, zastával funkci hlavy katolické církve v letech 1963 až 1978. Pokračoval v odkazu svého předchůdce Jana XXIII. a dovedl do konce jím započatý druhý vatikánský koncil. Později také uvedl v život na koncilu přijaté církevní reformy. Kontroverze vyvolalo především papežovo rozhodnutí zakázat věřícím antikoncepci.

Prohlášení za blahoslaveného neboli beatifikace je druhým stupněm kanonizačního procesu, tedy prohlášení za svatého v římskokatolické církvi. Ta se tak zaručuje, že daná osoba je v nebi. V této fázi už jí může být zasvěcen kostel či oltář.

Filipínský pokus o atentát

Jako relikvie, tedy hmotné pozůstatky života blahoslaveného, sloužily při nedělní mši dvě košile potřísněné krví, které měl Pavel VI. na sobě při pokusu o atentát na Filipínách v roce 1970. Psychicky narušený člověk se ho tehdy pokusil probodnout nožem. Jako zázrak spojený s osobou Pavla VI., který je předpokladem blahořečení, loni vatikánská kongregace uznala uzdravení nenarozeného dítěte.

Papež František na závěr biskupské synody o rodině blahořečil na Svatopetrském...
Pavel VI. se tak stal dalším bývalým nejvyšším představitelem katolické církve...
Jako relikvie, tedy hmotné pozůstatky života blahoslaveného, sloužily při...
Papež Pavel VI., občanským jménem Giovanni Battista Montini, zastával funkci...

Biskupská synoda, která se beatifikací Pavla VI. završila, v sobotu schválila revidovaný dokument o přístupu církve k otázkám rodiny. V původním návrhu se skupina liberálních kardinálů snažila prosadit „progresivní“ přístup, který má zřetelnou podporu papeže Františka a který mimo jiné zahrnuje vstřícnější postoj k homosexuálům a k rozvedeným osobám, jež uzavřely nový manželský svazek.

Papež ocenil otevřenost a odvahu

František po sobotním hlasování podle Radia Vatikán ocenil otevřenost a odvahu při projevování názorů účastníků synodu. Rozdílnost těchto postojů, jež mohou plynout z různých „pokušení“, přitom podle něj není nic špatného.

„“...pokušeními se nemáme nechat děsit či rozrušovat, ba ani odrazovat, protože žádný učedník není větší než jeho mistr. Jestliže byl tedy pokoušen Ježíš, který byl nazván dokonce Belzebubem, nemohou jeho učedníci očekávat lepší zacházení,“ prohlásil papež.

Podle pozorovatelů na synodě nakonec nad liberály vedenými německým kardinálem Walterem Kasperem a podporovanými samotným papežem převážilo konzervativní křídlo katolické církve. I přes zdánlivou porážku Františkova křídla se prý však synoda dá v jistém smyslu považovat za papežovo vítězství. Podařilo se mu prý totiž nastolit novou debatní kulturu uvnitř církve, která je přístupnější menšinovým názorům a otevřenější běžným věřícím.

ČTETE TAKÉ:

Debata o kontroverzních tématech nastolených synodou, tedy především o homosexualitě a vztahu k rozvedeným, se nyní přenese do jednotlivých diecézí a znovu se o nich bude mluvit na setkání vysokých církevních činitelů v říjnu příštího roku.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!