1. září 2009 13:32 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Freeze Fest maže rozdíly mezi účinkujícím, organizátorem a divákem

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 1Diskuse
Freeze Fest 2008 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Freeze Fest 2008 | foto: archiv Freeze FestuReprofoto

PRAHA Festival Freeze Fest aneb Kultura jinak je opět tu. Druhý ročník proběhne už tento víkend od 4. do 6. září a bude opět zaměřený především na alternativní žánry umění, neprofesionální uměleckou scénu a DIY (do it yourself) kulturu.

"Tvůrčí svoboda se nabídne všem, a to bez zásadnějších hmotných či časových investic. Chceme zapojit širokou veřejnost, neopomínaje studenty uměleckých škol, profesionální i talentované začínající umělce, s důrazem na originalitu tvorby a vyloučení bezduchého kopírování aktuálních trendů," říkají pořadatelé festivalu.

Pilíře festivalu Freeze Fest:
* Smazávání hranice mezi umělcem a návštěvníkem
* Prostor k seberealizaci pro každého
* Rozmanitost, která vzniká díky střetávání a prolínání mnoha uměleckých směrů
* Festival bez plotů, bez vstupného, ve svobodné atmosféře

Festival se uskuteční opět ve výjimečné oblasti bývalého vojenského prostoru Milovice - Boží dar, související s pochmurnou historií naší republiky. Festival je přesvědčen, že díky Freeze Festu tento prostor oživí a vtisknou mu lidskou tvář. Cílem Freeze festivalu je poskytnout prostředí a příležitosti všem, kteří budou mít zájem podílet se na běhu akce a zároveň tak prezentovat nebo vytvářet svá umělecká díla přímo na místě.

"Lidé zde dostanou jedinečnou šanci k vlastní seberealizaci. Bude to akce, kde se lidé potkají na jednom místě v jeden čas a ukážou své projekty veřejnosti. Vzájemně se také budou inspirovat a možná navážou i bližší spolupráci mezi sebou," tvrdí festival.

Rozdíl mezi účinkujícím, organizátorem a divákem
Freeze fest vstoupil jako naprostý fenomén do kulturního dění vloni na podzim. Myšlenka uskutečnit festival, který by poskytl tvůrčí svobodu všem zájemcům bez výjimky, vznikla v hlavě skupiny převážně mladých lidí z různých zájmových oblastí. Příčina byla jednoduchá. Masové stereotypní akce, kterých se každoročně pořádá stále více, se ve své podstatě neliší jedna od druhé a ztrácí tak svou atraktivitu.

Tým kolem občanského sdružení Kultura jinak se proto rozhodl organizovat festival svůj, kde nebudou kladena žádná omezení, kde každý dostane prostor se jakýmkoliv způsobem vyjádřit, festival s absolutní interakcí, kde se smaže rozdíl mezi účinkujícím, organizátorem a divákem. Během prvního ročníku se v hojném počtu zapojila široká veřejnost, studenti uměleckých škol, ale i talentovaní začínající a zkušení tvůrci.

Freeze Fest 2008

Více než osm krytých scén
Letošní třídenní ročník se po kanonádě nadšených reakcí rozrůstá do více než osmi krytých scén a široké plejády vzdělávacích, zábavných a relaxačních aktivit. Freeze Fest tak kromě hudební produkce různých kapel, DJs, elektronických a experimentálních projektů, divadla, biografu, módních přehlídek či mnoha fireshow, poskytne účastníkovi nezměrné kvantum alternativ, do nichž se může bez hmotných investic sám zapojit.

Osvědčeným se ukázalo zajištění výtvarného materiálu, například barev a sprejů (s možností malování na všech dostupných plochách v okolí) či surovin vhodných k tvorbě a instalacím soch, včetně kvalitního dřeva, pneumatik, hlíny a dalších nezbytností. Organizátoři pochopitelně myslí také na nejmladší návštěvníky a jejich doprovod. Na místě bude připravený speciální program pro děti, hrací koutek, akční hry, DJská škola, hudební dílna, taneční workshop a mnoho možností sportovního vyžití.

Další informace jsou k dispozici na http://www.freezefest.cz.

kul, Lidovky.cz
  • 1Diskuse