23. srpna 2010 13:26 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Fresh Film Fest uvede novou bizarnost Harmony Korina

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
Trash Humpers | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Trash Humpers | foto: Reprofoto

PRAHA Sedmý ročník Mezinárodního festivalu debutů a studentských filmů Fresh Film Fest se letos poprvé bude konat v Praze, a to od 25. do 29. srpna. Festivalovými místy se stanou artová kina Světozor a Aero, oblíbené letní kino Střelák, Divadlo Ponec. Projekce budou probíhat také ve festivalovém centru v Paláci Akropolis, a zdarma v žižkovském parku Parukářka. V průběhu pěti dnů bude uvedeno přes 150 krátkých i celovečerních filmů různých žánrů i dva britské kultovní televizní seriály.

Zatímco na slavnostním zahájení Fresh Film Festu bude možné vidět adaptaci komiksové série Bryana Lee O'Malleyho Scott Pilgrim proti zbytku světa (Scott Pilgrim vs. the World), slavnostní zakončení bude patřit tvůrcům populárních seriálů Kancl (Office) a Komparz (Extras).

Autorská dvojice Ricky Gervais a Stephen Merchant natočila svůj první celovečerní film s názvem Cemetery Junction, který diváci uvidí v neděli 29. srpna na zakončení na Nové scéně Národního divadla.

Cemetery Junction je i skutečné jméno části britského města Reading, Gervaisova rodiště, kde se odehrává tato místy formanovsky hořká komedie, ve které hrají Raplh Fiennes a Emily Watson.

Minulý rok mohli návštěvníci Fresh Film Festu vidět debut irského scenáristy a režiséra Ian Fitzgibbona s českým názvem Film se mnou v hlavní roli (A Film with Me in It). Letos festival uvede v sekci Fresh Classics jeho další celovečerní film Perrierova odplata (Perrier‘s Bounty).

Tento nový film autora oblíbených seriálů The Clinic a Paths to Freedom (za druhý jmenovaný byl Fitzgibbon nominovaný na cenu IFTA za nejlepší scénář), je typicky britskou černou komedií s kriminální zápletkou.

Festival v programu nabídne také působivý portrét tří mladíků ze Zambie s názvem ZedCrew, jejichž muzikantským snem je uspět jako rappeři v Mecce hip-hopu v New Yorku.

Mimořádným zážitkem pro diváka bude nový snímek ikony nezávislé americké kinematografie Harmony Korina, jehož slavný německý filmař a herec Werner Herzog nazval "budoucností americké kinematografie".

Korine vstoupil do světa filmu ve svých devatenácti letech se scénářem k filmu Kids a režijně debutoval snímkem Gummo. Svůj nejnovější film Trash Humpers, jenž se objeví v programu Fresh Film Festu, sám režisér popisuje jako filmové drama, které se odehrávalo za okny jeho pokoje, když byl malý kluk.

Vzpomíná na podivnou partičku starých lidí, kteří v jeho vzpomínkách ustavičně chlastali, tancovali, obcovali a přitom jakoby mluvili nějakou neexistující smyšlenou řečí.

Programové oddělení tento film o čtveřici bizarních starců z Nashvillu avizuje s doporučením: "Kdo tento film vydrží až do konce, nikdy nezapomene. Ani ten, kdo nevydrží."

Nabídka 150 filmů

Fresh Film Fest nabízí během pěti dní (od středy 25. do neděle 29. srpna) více než 150 filmů, z nichž některé jsou studentské a utkají se v několika soutěžích, stejně jako filmové debuty, kterým patří samostatná soutěžní sekce.

Kromě toho festival uvede řadu celovečerních snímků, které byly oceněny v rámci prestižních festivalů, jako například na festivalu v Sundance.

V programu se objeví i řada aktuálních zajímavých filmových děl, jež se ale nedostanou do běžné české distribuce, nebo české celovečerní snímky jako Zoufalci, Dvojka či Zelenkovi Knoflíkáři.

Najdete na Lidovky.cz