11. srpna 2009 9:00 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

'Fresh', přehlídky mladé kinematografie, chystá černou explozi

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
(500) Days of Summer | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy (500) Days of Summer | foto: Fox Searchlight PicturesReprofoto

PRAHA Ode dneška až do neděle hostí Karlovy Vary 6. ročník Fresh Film Festu – přehlídky „mladé“ kinematografie. Do programu orientovaného na studentské snímky čím dál více pronikají i celovečerní debuty a druhé filmy.

Letošní ročník Mezinárodního festivalu studentských filmů a debutů Fresh Film Fest dnes večer slavnostně zahájí česká premiéra americké postmoderní romance 500 letních dní, která se stala hitem přehlídky v Sundance. Jako předfilm bude v kinosálu karlovarského hotelu Thermal uveden krátkometrážní režijní debut francouzského herce Grégoira Colina Zátoka lišek, zařazený do programu letošních Cannes. Autor, známý například ze snímku 35 panáků rumu, film osobně uvede.

Fresh Film Fest před pěti lety začal jako přehlídka studentských filmů. v posledních ročnících se však orientuje i na debuty a druhé filmy autorů z celého světa. Polovina letošního programu je tak "nestudentská". Festival uvede třicet celovečeráků, mezi něž patří tuzemské počiny i předpremiéry zahraničních titulů – například barokního akčního thrilleru Přicházím s deštěm.

Od Islandu po Rusko
Fresh Film Fest však i nadále zůstává největším studentským festivalem v Evropě a spolupracuje s řadou podobných akcí v zahraničí. Na akci porota udělí pět cen v pěti soutěžních sekcích, chybět nebude ani Cena diváků. Trojici mezinárodních sekcí Fresh Generation (celovečerní debuty a druhé filmy), Hlavní studentská soutěž (hrané snímky a dokumenty) a Theatre Optique (animace a experimenty) doplňuje středoevropská Centropa (studentské filmy) a tuzemský Kontakt (české nezávislé snímky). Vítězové si odnesou ceny v hodnotě přes čtvrt milionu korun.

V porotách zasedne například spisovatel a hudebník Sjón Sigurdsson, který byl nominován za texty písní ze snímku Tanec v temnotách, ruský filmař a jeden z režisérů seriálu o Mr. Beanovi Alexej Alexejev, či držitel ceny Alfréda Radoka, herec Jiří Ornest. Na festival dále přijede letošní držitel studentského Oscara Pere Hanefjord, který představí svůj film Elkland.

Nekonvenční sekce Fresh Generation nabídne výrazné snímky mladých autorů – třeba poctu béčkovým sci-fi z 50. let Sex Galaxy či akční film Black, v němž hraje zástupce francouzské hiphopové scény MC Jean Gab’1. I ten na Fresh Film Fest přijede.

Blaxploitation Night je název půlnočního maratonu žánrových amerických snímků ze 70. let s černošskými hrdiny. K vidění bude například Foxy Brown, jíž se Quentin Tarantino inspiroval při psaní své Jackie Brown. Tradiční sekce Fresh Classics letos nabídne unikátní retrospektivu tvorby divadelníka Petra Lébla. "Novinkou pro unavené oči" se stane blok Fresh Audio, v jehož rámci budou v kině uvedeny tři rozhlasové hry.

Funny People
Doprovodný program Kinorama obsahuje prezentaci nového vizuálního umění video mapping, workshop 3D animace, konferenci děkanů filmových škol a další akce. V nadžánrovém festivalovém klubu Teleport vystoupí například DJské duo The Fakes, slovenský rapper Peťo Tázok, skupina Sporto či etno-jazzoví Francouzi Arit.

V sobotu Fresh Film Fest formálně ukončí galavečer s vyhlášením vítězů, po němž bude v předpremiéře promítnuta novinka Judda Apatowa (40 let panic, Zbouchnutá) Funny People. Od desáté hodiny večerní Kino nad řekou uvede všechny oceněné studentské snímky. Ty budou k vidění i během neděle. Program definitivně skončí večerním uvedením snímku Normal, součástí sekce českých debutů a druhých filmů Osma.

Najdete na Lidovky.cz