Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří
130 let

Lidovky.cz

Ústavní soud dal fridexové travičce naději na nižší trest

Česko

  10:15aktualizováno  11:19
PRAHA - Ústavní soud dal ženě, která přiotrávila dceru nemrznoucí směsí, šanci na nižší trest. Případ musí znovu řešit Krajský soud v Plzni. Původně si žena vyslechla výjimečný trest 25 let ve vězení. Dítě přežilo jen díky štěstí a intenzivní lékařské péči.

Matka, která chtěla otrávit dceru fridexem, stanula před soudem foto:  Jan Zatorsky, Lidové noviny

Podle ústavních soudců je třeba ukládat výjimečný trest jen v opravdu mimořádných případech a po pečlivém zvážení všech okolností. Ženin advokát Zdeněk Honzík dnešní nález přivítal, trest byl podle něj nepřiměřeně přísný. "Ten trest byl šokem pro všechny. Nikdo nepředpokládal, že tak vysoký trest by vůbec mohl být uložen za jednotlivý pokus o vraždu," uvedl Honzík.

Obhájce v ústavní stížnosti také tvrdil, že justice hodnotila důkazy v ženin neprospěch. Námitkám proti rozhodnutí o vině ale Ústavní soud nevyhověl, důkazy jsou podle něj dostatečné a justice už je znovu přezkoumávat nemusí. ÚS však dal zapravdu argumentům proti výši trestu.

K TÉMATU:

Délku vězení teď musí znovu zvážit krajský soud. Tentokrát už trest zřejmě nepřekročí hranici 20 let.

Polehčující okolností je podle nálezu například to, že dítě otravu přežilo bez zdravotních následků. "Škodlivost pokusu o trestný čin je vždy nižší, než je tomu u dokonaného trestného činu," uvedl soudce Vladimír Kůrka, jenž dnešní nález přednesl. Soudy dostatečně nezohlednily ani to, že matka nakonec přivolala dítěti lékařskou pomoc.

Ústavní soud zároveň vyzval justici k opatrnému využívání výjimečného trestu. "Uložení trestu odnětí svobody nad 20 let je v civilizované zemi nesmírně závažným zásahem do osobní svobody člověka. S takovým trestem je z povahy věci potřeba šetřit," řekl novinářům Jaromír Hořák, asistent soudce zpravodaje Jana Musila.

Ústavní soud podle Hořáka žádným způsobem nezpochybňuje, že čin je trestuhodný a závažný. "Ale od toho tu máme pravidelnou trestní sazbu za vraždu dítěte. Její horní hranice je v novém trestním zákoníku 20 let.

Sladká tekutina

Fridex neboli ethylenglykol se používá jako nemrznoucí chladicí kapalina pro automobily, má i jiné využití v průmyslu. Je to sladká sloučenina, proto ji někdy děti vypijí. Často se proto do ní přidávají příměsi způsobující hořkou chuť.

Nalézací soud měl možnost odstupňovat trest v rámci této již velmi přísné sazby," uvedl Hořák.

Smrtelně nebezpečnou chemikálii žena z Nejdku na Karlovarsku podle obžaloby nalila dítěti do čaje, když se šestiletá dcerka vrátila po víkendu stráveném u otce. Vše prý naplánovala tak, aby případná vina padla na jejího bývalého druha. Lékaře zavolala až po několika hodinách. I poté jim odmítala prozradit, z čeho je dítěti špatně.

U soudů matka nevypovídala. Jen opakovaně prohlásila, že všeho lituje.

"Dodnes nikdo neví, co se tam vlastně stalo. A neví to ani sama klientka," uvedl Honzík. Žena si odpykává trest v Opavě a je prý ve špatném psychickém stavu. Dceru vychovává její otec, matka dítě nevídá.

Autoři: ,