Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Fuksa? Hrdý starosta Palerma

Česko

PŘÍBRAM/PRAHA Z „českého Palerma“ až na vrchol zemědělství. Taková je cesta Ivana Fuksy.

Začínal v komunální politice jako místostarosta Příbrami, kde proslul schválením sporné zakázky na stavbu bytů. Smlouvu podepsal, když tehdejší starosta Josef Vacek odjel na dovolenou.

Za Fuksova starostování pak uspěla ve velkém počtu zakázek firma IDOS, kterou vlastnil švagr Miroslava Kalouska Lubomír Kašák. Toho potom zabil jeho společník. „Na své působení na příbramské radnici jsem hrdý, občané mě odměnili drtivým vítězstvím v roce 2006,“ hodnotí minulost Fuksa. „Já jsem naopak město z problémů vyvedl,“ chválí se. A dodává: „Na každé radnici je běžné, že jsou někteří lidé vyšetřováni.“ Farmáři vyčkávají Přátelství mezi ním a Kalouskem se utvrdilo v roce 2007, kdy si ho tehdejší ministr financí vzal k sobě jako náměstka.

Zemědělci, kterým bude s největší pravděpodobností vládnout, netuší, co mohou od bývalého starosty a náměstka čekat. „Nemá moc zkušeností,“ přemýšlí tajemník zemědělského svazu Martin Pýcha. „Něco podobného jsme už zažili s Gandalovičem, ten se ale obklopil odbornými náměstky,“ dodává Pýcha. Kvůli škraloupům z komunální politiky Fuksu v minulosti kritizovali jeho spolustraníci. Například Jan Vidím. Dnes už má ale na Nečasova favorita jiný názor. „Prošel jsem s ním celou volební kampaň, je to profesionál,“ říká Vidím. „Má na to, vykonávat takovou pozici.“

Na jméno Ivan Fuksa neradi vzpomínají v Brdech. Poté, co Barack Obama zrušil plán na výstavbu amerického radaru, Fuksa se jako náměstek ministra financí zavázal, že rozjeté projekty v obcích zaplatí. „Dostali jsme peníze na dokumentaci, ale od loňského září se nic neděje,“ říká starosta Všína Pavel Hutr. Za slíbené peníze tu chtěli postavit kanalizaci a vodovod. „Nemůžou být na mě naštvaní. Zlobit se můžou jedině na pana Paroubka a ČSSD, kteří shodili Topolánkovu vládu,“ říká dnes.

Ivan Fuksa si v éře náměstkování znepřátelil i některé poslance. To když schválili zákon, podle nějž nesmí vláda privatizovat společnost ČSA. Fuksa totiž privatizaci hájil. Kobrovskému obchodu přičichl ještě jako člen komise, která má vybrat vítěze ekologické superzakázky. Proslavil se výrokem, při němž prozradil hodnotu státních garancí 115 miliard, a tak vlastně pobídl firmy, aby své odhady navýšily. Skutečnou hodnotu zakázky a znečištěné území totiž nikdo nezná.

Autor: