15. června 2009 11:42 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Füle: Ať o novém eurokomisaři rozhodne ještě Fischer

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
Štefan Füle. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Štefan Füle. | foto:  Viktor Chlad, Lidové noviny

LUCEMBURK Podle ministra pro evropské záležitosti Štefana Füleho by bylo dobré, pokud by o jménu nového českého eurokomisaře rozhodovala ještě současná přechodná vláda premiéra Jana Fischera.

Jednání o složení Evropské komise se totiž mohou rozběhnout již brzy a podle Füle by bylo výhodné zapojit se do těchto debat záhy.

"Já jsem neříkal, že to takhle bude. Já jsem řekl, že bychom chtěli, aby to tak bylo, že to odpovídá logice věci," řekl ministr.

Česko v Evropské komisi až do podzimu, kdy by měl výkonnému orgánu 27členného bloku vypršet mandát, zastupuje bývalý premiér za ČSSD Vladimír Špidla.

"Termín současné komise končí koncem října. Jestli se na nadcházející radě domluvíme konkrétně o tom, jak přistoupíme k volbě šéfa komise, tak myslím, že by hned vzápětí měl následovat výběr komisařů, jednání o portfoliích, jednání o tvářích," řekl Füle.

Na summitu, který se uskuteční v Bruselu ve čtvrtek a v pátek, budou členské státy rozhodovat o tom, koho nominují na prestižní post šéfa Evropské komise.

České předsednictví navrhuje dosavadního předsedu EK Josého Barrosa, který má podporu řady států, například i Německa či Francie. Pokud bývalého portugalského premiéra summit nominuje, pak by ho v půlce července mohl schválit i Evropský parlament. Současně by se zřejmě začalo jednat o výběru nových komisařů.

"Já chci, aby Česká republika byla součástí tohoto procesu a ne abychom se do tohoto procesu zapojili v době, kdy v zásadě ty nejdůležitější, nejzajímavější posty budou rozebrány," dodal Füle.

Přechodný kabinet premiéra Fischera by měla vystřídat na podzim nová vláda, která vzejde z voleb, jež se uskuteční počátkem října.

ČTK
Najdete na Lidovky.cz