25. srpna 2011 21:58 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

'Gadžové, co mě zbili pálkama, mi chcípnou pod rukama'

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
Myslím, že nešlo o rasový útok. Nejspíš v tom byly peníze, komentuje nedělní napadení šesti lidí dvacítkou romských útočníků jeden z rumburských Romů. Jeho kamarád (vpravo) se prý pak stal terčem odvety "gadžů", i když s tím neměl nic společného.   | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Myslím, že nešlo o rasový útok. Nejspíš v tom byly peníze, komentuje nedělní napadení šesti lidí dvacítkou romských útočníků jeden z rumburských Romů. Jeho kamarád (vpravo) se prý pak stal terčem odvety "gadžů", i když s tím neměl nic společného. | foto:  František Vlček, Lidové noviny

RUMBURK Dva zhruba třicetiletí Romové stojí před domem v Pražské ulici v Rumburku, ve kterém v neděli 20 útočníků surově zbilo dalších šest lidí.

Napadení se v domě na konci ulice snažili schovat, ale agresoři vykopli dveře. "Myslím, že nešlo o rasový útok. Nejspíš v tom byly peníze. Někdo z nich asi někomu dlužil," vypráví jeden z Romů, který většinu útočníků zná osobně.

"Jsou to slušní chlapi, tátové od rodin, mají práci," hájí své soukmenovce. Jména nechtěli prozradit. Zároveň přiznává, že napětí mezi "menšinou a většinou" v posledních měsících vzrůstá. "Teď se to tady mydlí pořád a není to dobře. Já s tím nesouhlasím," míní Rom, který se nedávno do Rumburku přestěhoval z Jablonce nad Nisou, podle něj "méně bezpečného".

Jeho kamarád stojící vedle něj se prý hned další den po útoku stal obětí odvety "gadžů", ačkoliv s útokem prý neměl nic společného. "Byli na mě čtyři s baseballovýma pálkama, moje těhotná přítelkyně se na to musela dívat. Ti, co mi to udělali, mi chcípnou pod rukama a to myslím vážně," několikrát po sobě výhružně opakuje šlachovitý muž s náplastí na tváři.

Někteří z nových přistěhovalců žijí na severu v otřesných podmínkách

O odvetném incidentu už většina místní romské komunity ví. Shoduje se na tom, že mstitelé nepatřili mezi neonacisty.

Z radikálů rumburští Romové strach nemají. "Naše domobrana by si s nimi rychle poradila," říká srdnatě Karel Růžička. Čech, který má romskou manželku a bydlí na vyhlášeném sídlišti zvaném "rumburský trojúhelník" (většinu jeho obyvatel tvoří sociálně vyčlenění lidé, zejména Romové), je mezi, jak sám říká, "cigány" autoritou.

Eskalující pnutí ve městě rumburský rodák rozhodně nepodceňuje. "Bojím se, že za pár měsíců tu může být ještě hodně veselo," říká Růžička, podle nějž situaci v Rumburku vyhrocují hlavně ti Romové, kteří se do Šluknovského výběžku přestěhovali teprve nedávno.

Čtěte více o situaci na Šluknovsku:

"Ti staří se tu ještě dokážou navzájem držet v lati, ale za poslední měsíce jich tu hodně přibylo. Stěhují se sem z Ostravy, ze Slovenska...," krčí rameny Růžička.

Jako další velký problém vidí tvrdé drogy, které mnoho mladých Romů konzumuje a které se v "rumburském trojúhelníku" po večerech distribuují.

Sociálně vyloučení jsme spíš my, stěžují si místní

Atmosféra povážlivě houstne i v ostatních městech Šluknovského výběžku. Také v sousedním Varnsdorfu v posledních měsících přibylo romských přistěhovalců a současně s tím vzrostla i kriminalita.

"Momentálně si tu jako sociálně vyloučení připadáme spíš my," jedna přes druhou deklamují tři studentky na varnsdorfské hlavní třídě a hned vypočítávají násilné delikty, které se v jejich městě staly v posledních dnech.

Problémové sídliště

Jednou prý Romové natáhli přes silnici lanko, a způsobili tak zranění mladého cyklisty, kterého následně zbili a okradli. Před pár dny prý zase za bílého dne přepadli na ulici stařenku, které sebrali zlaté náušnice.

Asi desetičlenná skupina Romů všech věkových kategorií postává před varnsdorfským sportbarem, starší z nich popíjejí lahvové pivo. K incidentu v Rumburku se nechtějí vyjadřovat, sami prý násilí odsuzují. "My u nás takové pitomosti neděláme," směje se asi čtyřicetiletý varnsdorfský Rom, který je podle vystupování "vůdcem" skupiny.

Podobně jako jejich sousedé, ani oni nemají obavy z toho, že by rostoucí napětí mohlo nakonec způsobit nájezdy extremistů jako v Janově před dvěma lety. "Jen ať si přijedou! Jsme na ně připraveni," hrdě volají Romové.

NA ŠLUKNOVSKU SE BUDE STÁVKOVAT I PŘES ZÁKAZY

Demonstrace kvůli napjaté situaci ve Šluknovském výběžku se i přes zákaz místních radnic uskuteční. Legální protest v Rumburku uspořádá i ČSSD, která měla podle místostarosty Ladislava Pokorného (ČSSD) prostor na náměstí v Rumburku zamluvený už dříve.

Napětí mezi starousedlíky a Romy v oblasti Lužických hor se stupňuje poslední dva roky. Policii ve Šluknovském výběžku na severu Čech, kde vládne napjatá atmosféra kvůli konfliktům některých Romů s dalšími lidmi, dočasně posílilo přes 50 příslušníků pražské speciální pořádkové jednotky, tedy takzvaní těžkooděnci.

Policejní posily na severu Čech zůstanou minimálně dva až tři týdny, řekl v Rumburku Lessy. V oblasti panuje napětí mezi místními a Romy.