Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří
130 let

Lidovky.cz

Generál Ďumin, budoucí vládce Kremlu? Nový hit Ruska spasil Putina před medvědem

Vladimír Putin

  11:28
TULA/PRAHA - Na ruském politickém nebi se objevila nová hvězda v podobě generálporučíka tajných služeb. Už dlouho jmenování nového gubernátora nevyvolalo takový mediální poprask, jako tentokrát – Tulskou oblast od začátku února řídí Alexej Ďumin. Člověk, který ještě 1. února nosil uniformu, dnes přijímá novináře ve slušivém obleku. Jeho jméno předtím Rusové vůbec neznali. Teď se stává jednou nejpopulárnější osobností Ruské federace a jeho historka o tom, jak zachránil Vladimira Putina před medvědem, je novým hitem.

Alexej Ďumin. foto: TwitterReprofoto

Zájem o Ďuminovu osobu není vyvolán důležitostí funkce, která mu byla svěřena – je lokálním náčelníkem oblasti, ve které sice sídlí jedna z největších zbrojovek světa, ale jinak představuje pouze 0,15 procenta území Ruska. Přesto o něm za poslední dny bylo napsáno víc než o samotném prezidentovi Vladimiru Putinovi. Objevily se i spekulace, že by mohl být „následníkem trůnu“. Zvládá totiž skvěle krizové situace, a ty zemi asi čekají. Například měl velet dramatické a úspěšné evakuaci exprezidenta Ukrajiny Viktora Janukovyče do Ruska a operaci obsazení Krymu.

Spletité vztahy Vladimira Vladimiroviče. Putinův zeť získal věno, fabriku i banku

Informací, které se o generálu Ďuminovi naráz objevily a během několika hodin zaplnily první stránky ruských novin, je příliš na to, aby byly všechny pravdivé. On sám v rozhovoru pro ruský list Kommersant popřel, že by zachraňoval Janukovyče, ale k operaci „Krym“ se tak jednoznačně nevyjádřil.

Jedno je ale jisté – čtyřiačtyřicetiletý důstojník tajných služeb v plné síle, s neposkvrněnou pověstí a sportovní vizáží, neskrývanou láskou k hokeji, který amatérsky, ale o to vášnivěji hraje, není vůbec nepodobný Putinovi v době, kdy si ho jako svého nástupce vybral bývalý ruský prezident Boris Jelcin.

Vybral ho Putin?

I důvody, proč mohla volba padnout nyní na Ďumina, mohou být obdobné jako ty, které dovedly Jelcina k Putinovi: strach z trestu, zabavení obrovského majetku, hrůza z hněvu ožebračených občanů, kriminálu, popřípadě násilné smrti. Situace roku 2016 nápadně připomíná tu, která zavládla v Rusku v roce 1999.

Vladimir Putin.
Zleva šéf Bezpečnostní rady Ruské federace Nikolaj Patrušev, prezidentský...

V jednom se ale ruští analytici, politologové a experti shodnout nemohou. Zda si Ďumina vybral sám Putin, který už začíná pochybovat o svém vítězství v příštích prezidentských volbách v roce 2018, nebo tzv. vládnoucí elita, které nejde vůbec o osud prezidenta či země a jejích občanů, ale hlavně o pozice a peněženky.

Tajemství života nejstarší Putinovy dcery: vědkyně, která se přátelí s homosexuály

Že je Ďumin tajnou zbraní ruských elit, které přestávají být s Vladimirem Putinem spokojeny, si myslí i televizní a rozhlasový komentátor Sergej Dorenko, šéfredaktor rozhlasové stanice Hovoří Moskva. „Je garantem jejich bezstarostného stáří,“ říká Dorenko na adresu vládnoucí elity. „Musíme sledovat každý jeho krok.“

To, že Ďumina posadil do gubernátorského křesla sám prezident Putin, na věci prý nic nemění. Jako vysoce postavený důstojník tajných služeb umí generál jistě vyhodnotit situaci v pravou chvíli a přidat se k těm, kdo mají větší šance. Navíc nyní může být přijatelnou figurou pro řadu skupin, které už usilují spíš o přežití než o vliv.

Neublížil ani medvědovi

V každém případě se Putin s Ďuminem dobře a dlouho znají. Ďumin totiž sloužil ve Službě bezpečnosti prezidenta FSO a vlastně v jednu chvíli velel osobní ochrance hlavy státu. „V noci jsem měl službu v domě, kde prezident odpočíval, a najednou mi vysílačkou sdělili: Jde k vám medvěd,“ vylíčil jednu ze záchranných akcí v obsáhlém rozhovoru pro list Kommersant, zřejmě ve své první takové veřejné zpovědi vůbec, Ďumin. „Nejdříve jsem si pomyslel, že si někdo dělá legraci, vyšel jsem ze dveří a vidím: přede mnou stojí míša, dost... no strašně veliký.“

Zachraňte tygry, velí Putin. Jenže čínské peníze jsou silnější než strach

Jako strážce prvního muže země nehnul brvou, vzal zbraň a vyprázdnil její zásobník zvířeti pod nohy. To uteklo a ráno Alexej Gennadijevič dostal pochvalu osobně od Putina – milovníka zvířat –, že v zápalu obrany jeho osoby zvířátku nic neudělal.

Do minulého týdne zastával Ďumin funkci náměstka ministra obrany. Ovšem předtím mj. velel resortu, který patří mezi nejutajovanější v celé zemi – jde o síly speciálních operací na ministerstvu obrany. Taková osoba musí být absolutně důvěryhodná. A to může být důvod, proč si Ďumina zvolil prezident Putin jako člověka, který by mu mohl v těžké chvíli stát po boku – aby mu v případě vyostření situace, lidových bouří nebo vzpoury elit, což obojí předpovídají sociologové, kryl záda.

Utajené metály

I když se zdá, že za poslední týden bylo o Ďuminovi napsáno vše, včetně toho, že jeho syn navštěvuje 5. třídu a do Tuly se s tátou stěhovat nebude, podle renomovaného listu Novoje vremja je životopis nového tulského gubernátora stejnou záhadou jako on sám. A donedávna pracoval téměř výhradně v režimu utajení. Ani když byl vyznamenáván čestným titulem hrdina Ruska a Řádem hrdinství, žádná sláva nebyla. Výnos prezidenta byl tajný, stejně jako ceremoniál připínání vyznamenání na mundúr. Údajně se obě ocenění týkají jisté protiteroristické operace.

Že se velmi zajímá nejen o bezpečnost hlavy státu, ale i o mezinárodní dění, napovídá téma jeho kandidátské práce: Politické aspekty globálního řízení v rámci spolupráce zemí G8.

Traduje se, že dokáže jako málokdo koordinovat rivaly silového systému Ruska – armádu, FSB, GRU i ministerstvo vnitra. Slavný ruský reportér Sergej Kaněv, který se mnoho let pohybuje v prostředí ruských silových resortů, tvrdí, že Ďumin všechny důležité informace neprodleně sděloval „Nejvyššímu“. Tedy nikoliv svým bezprostředním nadřízeným, ale přímo Putinovi. „Byl jeho ušima i očima,“ odvolává se Kaněv na své zdroje v ministerstvu obrany. Právě to má být důvod, proč armáda Ďumina nemá zrovna v oblibě. Na rozdíl od tajných služeb, tam se donášení „nenosí“. Vzhledem k rozložení sil v současném Rusku ale mají přece jen tajné služby, alma mater Putina i Ďumina, navrch.