Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Geniální lišky. Zkuste si uvařit houbový guláš

Jídlo

  7:00
Šéfkuchař pražského hotelu Alcron Roman Paulus vám představí sezonní pokrmy, které vaří v hotelové restauraci. A to je přece zajímavá výzva: uvařit si jako v Alcronu!

Houbový guláš z lišek foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

Roman Paulus, šéfkuchař Alcronu.

Tentokrát se budeme věnovat houbám, přesněji liškám, jejichž sezona právě vrcholí. Češi sami sebe s oblibou označují za národ houbařů, zároveň ale většina z nás sbírá jen svatou trojici pravák – babka – suchohřib. Jedovatě žluté kloboučky jako bychom v lese přehlíželi. Přitom právě lišky by se podle Romana Pauluse měly v naší kuchyni rychle zabydlet. Žádná jiná houba totiž nemá takový gurmánský potenciál a žádná jiná na talíři nevypadá tak dobře.

Recept

Houbový guláš

Budete potřebovat: * 500 g čerstvých očištěných lišek * 300 g červené papriky * 50 g šalotky * 10 g česneku * 100 ml suchého bílého vína * 300 ml vývaru (nejlépe drůbežího) * 100 ml smetany * 20 g slaniny * olivový olej * petrželka * sůl, pepř

Houbový guláš z lišek

Postup: V hrnci rozehřejeme olivový olej, necháme na něm zesklovatět šalotku, přidáme na kostky nakrájenou papriku (čerstvá paprika dodá omáčce lehkost a svěžest) a česnek na plátky. Podusíme doměkka, zalijeme vínem a necháme vyvařit. Pak přidáme vývar, všechny přísady necháme rozvařit a rozmixujeme, popřípadě propasírujeme přes cedník. Nakonec omáčku svaříme na potřebnou konzistenci, zahušťovat není potřeba. Lišky zprudka orestujeme na slanině, podlejeme omáčkou a necháme krátce provařit. Před podáváním dokončíme jemně nasekanou petrželkou, můžeme zjemnit zakysanou smetanou. Jako příloha je vhodný karlovarský knedlík nebo pečivo.

Lišky se také výborně hodí k rybám

"Zatímco většinu hub hodíte do pánve a ony skoro okamžitě pustí vodu, lišky, hlavně ty menší, jsou poměrně pevné a suché, a tím pádem ideální na rychlé orestování," vysvětluje Roman Paulus.


"Kuřátka" si podle něj skvěle rozumí s těstovinami či bramborovými noky, ale hodí se i na polévky nebo k různým druhům masa: k tmavému třeba jen krátce orestovaná na másle či olivovém oleji, ke světlým masům i v krémové omáčce. "Jsou výborná i k rybám," pokračuje Roman Paulus a představuje mi alcronskou variaci na českou klasiku: pečeného candáta s bramborovou kaší, špenátem – a liškami. Sám má prý moc rád i "rizoto" s houbami, jehož základem jsou místo rýže kroupy.

Lišky rostou od června do pozdního podzimu a nejvíc se jim daří v mechu, borůvčí nebo na zetlelých pařezech. Jejich jemně štiplavou chuť zvýrazní mletá paprika, kmín, bílé víno, česnek či pevnější bylinky (tymián, rozmarýn, hladkolistá petržel). Je ale třeba mít na paměti, že doba jejich přípravy je poměrně krátká: zatímco například hříbkům nevadí ani pár minut na grilu (naopak je dobré je opékat takzvaně na barvu, jinak jsou poměrně mdlé), lišky stačí na pánvi jen krátce zglazírovat.

A ještě jeden tip: Lišky se na rozdíl od ostatních hub nemusíte bát vyprat ve vodě. Napusťte lavor či plošší misku vodou, vysypte do ní lišky, poprašte hladkou moukou a houby rychle properte. Pak už je stačí jen opatrně vyndat do čisté mísy (rozhodně se nedoporučuje vodu slévat či cedit – špína je usazená u dna). Může se stát, že na liškách zůstanou zbytky mouky – vždycky je ale snazší zbavit se jí než kousků mechu a jehličí.

Autor:

Rodiny bez životního pojištění přicházejí o peníze
Rodiny bez životního pojištění přicházejí o peníze

Řada maminek řeší u dětí odřená kolena, škrábance, neštovice nebo třeba záněty středního ucha. Z těchto příhod se děti většinou velmi rychle...