Úterý 23. dubna 2024, svátek má Vojtěch

Gól Teplic spustil oslavy

Fotbalisté Slovácka ve finále Poháru ČMFS už další prvoligový tým zaskočit nedokázali

PRAHA Senzace se nekoná. Sen podceňovaného Slovácka skončil až ve finále Poháru ČMFS proti fotbalistům Teplic.

Druholigový tým na Strahově podlehl Severočechům 0:1 a dopadl tak podle očekávání. Držitel trofeje, který přerušil tříleté panovaní Sparty, si zajistil účast v premiérové sezoně Evropské ligy.

Od zahájení utkání na hřišti nebyla poznat propast třídy, která soupeře dělí. Vždyť nebojácné Slovácko po cestě do finále popravilo čtyři prvoligové týmy. „Soupeři nás podceňovali a my dokázali hrát s kýmkoli. Stejnou chybu ale Teplice neudělaly a zaslouženě vyhrály,“ přiznal kapitán Slovácka Petr Formánek.

Tým z Uherského Hradiště dělilo od senzace devadesát minut a také Teplice bojovaly o poslední šanci, jak se protlačit do pohárové Evropy. S vědomím důležitosti utkání se oba soupeři ponořili do soustředěné defenzivy a pouze sporadicky vyráželi na útočné výpravy. Nikdo nechtěl riskovat.

„Měli jsme respekt. Slovácko už dřív ukázalo, že jeho postup do finále nebyla náhoda. Bylo nepříjemným protivníkem,“ potvrdil teplický trenér Jiří Plíšek.

Na odstrčeném Strahově se nakonec povedlo necelým pěti tisícům diváků vytvořit důstojnou atmosféru, ale fotbal při ní skomíral.

Rozhodlo bosenské duo Zívající fanoušky probudil z polospánku až závěr prvního poločasu, kdy měly Teplice trojnásobnou možnost rozhodnout. Ani nadvakrát Mareš, ani kapitán Lukáš ale nevyzráli na jistého gólmana Slovácka Filipka.

Pokud chtěly Teplice navázat na své vítězství v domácím poháru z roku 2003, nemohly si luxus promarněných šancí dovolit. To pravděpodobně tušil také trenér Jiří Plíšek.

Po poločase vyběhli z kabiny Severočechů úplně jiní hráči, kterým atraktivní fotbal už nebyl úplně cizí.

Brzy to potvrdilo i bosenské duo Ljevakovič–Mahmutovič. První jmenovaný ráznou dělovkou ještě nepropasíroval míč za Filipkova záda, ale dorážka jeho krajana už znamenala vedení. „Oddechnul jsem si. Člověk najednou vidí, že se tvrdá práce vrátí, když se nehledají výmluvy. Jsem na přístup hráčů hrdý,“ chválil Plíšek

Díky Mahmutovičově gólu si Teplice na podzim zahrají čtvrté předkolo nově vzniklé Evropské ligy. „Uděláme maximum, abychom se také v Evropě předvedli v dobrém světle,“ slíbil Plíšek.

Slovácko se naopak stalo po Dukle a Ratíškovicích třetím finalistou Poháru ČMFS z nižší soutěže, který nedokázal zaskočit věhlasnějšího favorita. „Když se dostanete do finále, tak jste šťastní. Když ho ale nevyhrajete, jste stejně zklamaní,“ řekl smutně Formánek.

***

1. FC Slovácko 0 FK Teplice 1

Branka: 48. Mahmutovič. Rozhodčí: Kovařík - Mencl, Ubias. ŽK: Fujerik, Perůtka, Formánek, Kordula, Ondřejka, Kubáň, Čtvrtníček - Vachoušek, Vidlička, Mareš. Diváci: 4820. Poločas: 0:0 Slovácko: Filipko - Randa, Němčický (86. Sládek), Formánek, Kubáň - Fujerik (69. Ondřejka), Kordula (76. Holub), Perůtka, Čtvrtníček, Cleber - Chmelíček. Teplice: Grigar - Vidlička, Lukáš, Klein, Rosa - Ljevakovič (66. Vaščák), Matula, Vachoušek, Stožický - Mahmutovič (77. Verbíř), Mareš (85. Smejkal).