Gól z půlky zničil Boleslav

První výhru Bohemians 1905 v nové sezoně zařídil Jan Štohanzl krásnou střelou ze čtyřiceti metrů

MLADÁ BOLESLAV Důležité věci přichází v životě nečekaně. Své o tom vědí i fanoušci Bohemians 1905. Téměř celý zápas se zatajeným dechem sledovali, jak hráči Mladé Boleslavi drtí jejich oblíbence. Nakonec to však byli oni, kdo měl vítězoslavný úsměv ve tváři. První vítězství v letošním ročníku fotbalové ligy vršovickému klubu zařídil Jan Štohanzl, když zmrazil boleslavské publikum kuriózním gólem z půlky hřiště jen několik vteřin před koncem utkání.

O téhle zvláštní situaci se bude mluvit ještě dlouho. Vyběhnuvší brankář Michal Vorel nezvládl ve čtvrté minutě nastaveného času výkop. Míč posadil na hlavu obránce Pavla Lukáše. Ten ho z první sklepl na volného spoluhráče Štohanzla a záložník neváhal. Ze čtyřiceti metrů uklidil míč do brány. Utkání Mladé Boleslavi s Bohemians 1905 tak skončilo nečekaně 0:1.

„Fotbalový pánbůh nás ztrestal za promarněné šance. Když neumíme skórovat, nemůžeme se divit, že to takhle dopadne. Štohanzl je borec. Už jsem zažil spoustu kuriózních gólů, ale on to umístil opravdu krásně,“ přiznal nesobecky kapitán Mladé Boleslavi Marek Kulič. Střílel na pokyn ze střídačky Dlouho to vypadalo, že utkání skončí nudnou remízou a ve výsledku nepřinese ani žádný nevšední zážitek. Po vyrovnaném prvním poločase Boleslavští vrhli všechny síly do útoku a celé druhé dějství obléhali branku soupeře. Ve vstřelení gólu jim však nepřetržitě bránil gólman Bohemians 1905 Radek Sňozík. Jeho výkon za celých více než devadesát minut zastínil nevídanou gólovou parádou Štohanzl během několika vteřin. „Nevadí mi to. Hlavně že se nám díky jeho schopnostem podařilo vyhrát,“ usmíval se Sňozík, který se nakonec stal „alespoň“ mužem zápasu.

Byl to teprve druhý gól „Klokanů“ v této sezoně a znovu ho vsítil Štohanzl. Ještě dlouhé minuty po konci utkání zůstával na hřišti, kde mu z kotle hostů děkovalo několik stovek fanoušků. „Mám obrovskou radost, jakou jsem snad neměl ještě nikdy v životě. Je to krásný pocit,“ soukal ze sebe usměvavý hrdina a upřímně připustil, že ke gólu přišel jako slepý k houslím.

„Byl jsem už úplně mimo. Chtěl jsem s balonem utíkat a hrát o čas. Z lavičky na mě ale zařvali, ať střílím. Nedalo se to přeslechnout. Nad ničím jsem nepřemýšlel a zkusil to,“ popisoval Štohanzl vznik nevídané události, která umlčela stadion v Boleslavi. Domácí fotbalisté se bezradně sesuli na trávník a pozorovali vlastní diváky, jak znechuceně odchází. „Je to krutá porážka. Snažil jsem se běžet do brány a ještě to zachránit, ale marně. Byla to moje chyba,“ sypal si popel na hlavu Vorel. Fotbalisté Bohemians naopak propadli euforii.

Když minulý týden prohráli doma s Plzní, donutil je trenér Pavel Hoftych zaplatit si za trest lístek do kina, kde byl promítán jejich herní zmar. Tentokrát by si hráči zaplatili promítání rádi. Hlavně kvůli těm posledním sekundám.

lidovky.cz

Zpravodajský server Lidových novin

Gól přes půl hřiště

***

Gólové parády z poloviny hřiště v Česku i ve světě

Jaroslav Kamenický Bohemians–Liberec 2:0 12. září 1993 Ve Vršovicích není o odvážné střelce nouze. Téměř 16 let před Štohanzlovým dalekonosným pokusem předvedl podobný kousek obránce Jaroslav Kamenický. Svůj jediný ligový gól v kariéře vstřelil náhodou.

Původně prý chtěl z půlky centrovat, jenže se ukopl. Dnes úspěšný futsalista za branku dostal ocenění Gól desetiletí a prémii 100 tisíc korun.

Pavel Horváth Olomouc–Sparta 0:2 21. května 2007 Když se záložník Sparty dostal 47 metrů od brankové čáry k míči, sepnul mu gólový instinkt. Stačilo vidět vyběhnutého olomouckého gólmana Lovásika – a od středové čáry vyslal ránu, která zapadla po dvouvteřinovém letu do sítě. „Já bych to nijak nepřeceňoval, bylo to jen takové vylepšení pro diváky,“ zůstal Horváth v klidu, i když mu za nádhernou trefu tleskal i kouč soupeře.

Xabi Alonso Liverpool–Newcastle 2:0 20. září 2006 Španělský záložník v utkání anglické ligy zakončil dokonce z vlastní poloviny hřiště, když převzal balon 64 metrů daleko od branky Newcastlu. „Nejdřív jsem chtěl přihrávat, ale do cesty se mi postavil sudí. Viděl jsem, že je brankář příliš daleko, tak jsem to zkusil,“ vyprávěl.

Povedlo se. Gólman Harper pospíchal, aby zabránil unikátnímu gólu, zbytečně.

Mladá Boleslav 0

Bohemians 1905 1

Branka: 90+4. Štohanzl. Rozhodčí: Kocourek - Hojsík, Jílek. ŽK: Kulič - Cseh, Ibragimov, Janek, Róth, Škoda, Jindřišek. Diváci: 4115. Poločas: 0:0.

Mladá Boleslav: Vorel - Kúdela, Rajnoch, Rolko, Djalovič - Mendy (80. Řezníček), Procházka, Sylvestre, Táborský (81. Kysela) - Chramosta, Kulič.

Bohemians 1905: Sňozík - Jindřišek, Nikl, Cseh, Rychlík - Štohanzl, Pávek, Róth (66. Bartek), Janek - Ibragimov (71. Zelenka), Škoda (79. Lukáš).

Viktoria Plzeň 1

SK Kladno 0

Branka: 89. vlastní Strnad. Rozhodčí: Kovařík - Filípek, Mencl. ŽK: Bystroň, Rezek - Strnad, Klinka. Diváci: 3774. Poločas: 0:0.

Plzeň: Daněk - Limberský, Hájovský, Bystroň, Lecjaks - Petržela, Kolář (59. Bakoš), Rýdel, Horváth, Rajtoral (67. Jiráček) - Střihavka (84. Rezek).

Kladno: Pavlík - Bartoš, Gross, Procházka, Mráz - Cigánek, Strnad, Szabo, Holub - Zoubele (84. Tatanašvili), Klinka.

Bohemians Praha 2

Slovan Liberec 1

Branky: 24. Kincl, 49. Zoubek - 17. Blažek. Rozhodčí: Příhoda - Kordula, Gallo. ŽK: Halama, Macháček, Kincl - Vácha, Liška. ČK: 90+1. Kincl. Diváci: 750. Poločas: 1:1.

Bohemians: Belaň - Macháček, Lencevič, Horáček, Heidenreich (78. Fenyk) -Dittrich, Halama (60. Turtenwald), Andronic (46. Dobeš), Mach - Zoubek, Kincl.

Liberec: Hauzr - Gebre Selassie, Holeňák, Kelič, Vulin (58. Nezmar) - Dočkal, Gecov (74. Diviš), Vácha, Liška - Papoušek (65. Čorič), Blažek.

FK Jablonec 0

FK Příbram 0

Rozhodčí: Královec - Zlámal, Koval. ŽK: Haurdič - Pleško. Diváci: 4325.

Jablonec: Špit - Zábojník, Huber, Drsek, Jablonský - Haurdič, Pavlík, Eliáš (62. Valenta), Kovařík - Vošahlík (76. Vukovič), Lafata.

Příbram: Krbeček - Plašil, Müller, Štochl, Pleško - Klesa (75. Fantiš), Tarczal, Rodriguez, Šmejkal - Huňa, Schneider.

České Budějovice 1

Baník Ostrava 2

Branky: 22. Stráský - 84. Mičola, 89. Lička. Rozhodčí: Mikel - Lhoták, Ubias. ŽK: Lima, Meszároš - Varadi, Lukeš. Diváci: 3872. Poločas: 1:0.

Č. Budějovice: Kučera - Lima (74. Leština), Jarabica, Hunal, Žižka - Stráský (64. Hudson), Riegel, Benát, Mezlík -Meszároš, Ondrášek (76. Sedláček).

Ostrava: Baránek - Zawada, Neuwirth, Bolf, Tomašák - Řezník - Mičola (90. Kraut), Lukeš, Lička, Varadi - Zeher (65. Strnad).