Gólová střela mířila do nebes

PRAHA I střela mířící do nebes může skončit v síti. Přesvědčili se o tom fotbalisté Mladé Boleslavi v Edenu. Jejich vedoucí gól proti Slavii vypadal kuriózně, nicméně díky němu si málem odvezli z hřiště mistra všechny tři body.

Jak se celá situace ze 68. minuty seběhla? K Adrianu Rolkovi přilétl centr ze strany, ale hostující obránce potvrdil, že jeho síla spočívá hlavně v hlavičkových soubojích. Volej z Rolkovy kopačky vyletěl vysoko a původně to vypadalo, že se zpátky na zem vrátí někde na tribuně za Vaniakovou brankou.

Míč náhle nabral jiný směr - začal padat prudce dolů, což slávistického brankáře evidentně zaskočilo. Mnohem lépe se zorientoval boleslavský Alexandre Mendy, Vaniaka těsně před čárou přeskočil a hlavou poslal balon do sítě.

Byl Vaniak hlavním viníkem inkasované branky? Z pozápasových reakcí to nešlo jednoznačně vyčíst. „Někdo kolem mě vyskočil a ztratil jsem rovnováhu. Co jsem mohl udělat líp? Jasně, chytit ho. Když už se snáší takový balon, měli bychom si pohlídat soupeře, aby do mě nenabíhal z rozběhu,“ hodnotil situaci brankář Slavie. „Poslední, kdo to mohl napravit, byl Vaniak. Stávat by se to nemělo,“ vyjádřil se kouč Jarolím.

Boleslavskou radost ještě na chvíli utlumil sudí Jiří Adam. Jeho nejednoznačné gesto si Středočeši vyložili jako odpískání faulu na brankáře. Za rozhodčím se vydali protestovat Táborský s kapitánem Kuličem. Když se od něho rozběhli s rukama nad hlavou, bylo zřejmé, že gól platí. „Vždyť také střet Mendyho s Vaniakem byl čistý,“ poukázal Kulič.

Proti pravidlům také nebyl o deset minut později zákrok na Jaroslava Černého, který při kličkování v blízkosti pokutového území upadl, a z následné standardní situace Marek Jarolím vyrovnal. K herecké etudě se potom sám před televizními kamerami přiznal. A boleslavští hráči přešli jeho samovolný pád poměrně benevolentně. „Jarda to udělal šikovně, je to jeho chytrost. Sám se přiznal,“ nezlobil se příliš obránce Jan Rajnoch.

***

1. FC Slovácko 2 Viktoria Plzeň 3

Branky: 4. a 56. z pen. Švancara - 11. Střihavka, 31. Petržela, 35. Rýdel. Rozhodčí: Příhoda - Filípek, Pelikán. Diváci: 6250. Poločas: 1:3.

Slovácko: Filipko - Randa (81. Struhár), Formánek, Šimáček, Urbánek - Racko (46. Fujerík), Abrahám, Valenta (69. Perútka), Cleber - Chmelíček, Švancara.

Plzeň: Ticháček - Limberský, Hájovský, Rada, Lecjaks - Petržela (80. Rajtoral), Rýdel, Horváth, Kolář (60. Krbeček), Jiráček (87. Navrátil) - Střihavka.

Slovan Liberec 1 SK Kladno 1

Branky: 62. Gecov - 53. Szabo. Rozhodčí: Kocourek - Košec, Tauber. ŽK: Vácha, Čorič - Moravec, Szabo, Pavlík, Strnad, Procházka. Diváci: 4026. Poločas: 0:0.

Liberec: Zlámal - Gebre Selassie, Holeňák, Dejmek, Janů - Vácha (84. Bosančič), Frejlach (60. Čorič), Gecov, Dočkal -Diviš, Nezmar (75. Smetana).

Kladno: Pavlík - Mráz, Beneš, Procházka, Hajník - Holub, Strnad, Szabo (90. Hlava), Moravec (88. Šilhan) - Tatanašvili, Klinka (71. Zoubele).

Baník Ostrava 2 1. FK Příbram 1

Branky: 56. Zeher, 90.+1 Lukeš - 89. Cafú. Rozhodčí: Kocián - Wilczek, Marek. ČK: 75. Kraut - 90.+2 Šmejkal. Diváci: 6166. Poločas: 0:0.

Ostrava: Buček - Zawada, Bolf, Neves, Tomašák - Marek - Varadi, Lukeš, Lička, Mičola (46. Kraut) - Zeher (90. Metelka). Příbram: Krbeček - Šmejkal, Müller, Štochl, Pleško - Klesa, Tarczal (64. Cafú), Rodrigues (46. Dort), Borek, Fantiš (74. Pilík) - Huňa.