14. prosince 2008 1:13 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Gott opět vyhrál Českého slavíka

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 69Diskuse
Zpěvák Karel Gott přebírá již svého 34. slavíka | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zpěvák Karel Gott přebírá již svého 34. slavíka | foto: ČTK

PRAHA V hudební anketě Český slavík 2008 zvítězili v sobotu večer zpěvačka Lucie Bílá, zpěvák Karel Gott a skupina Kabát.

Nejpopulárnějšími zástupci domácí hudební scény se tak stali stejní interpreti jako loni. Objevem roku zvolili fanoušci Marka Ztraceného.

Bílá získala slavíka pojedenácté, Gott jich má doma 34, včetně platinového za celoživotní dílo. "K zisku tohoto slavíka mi určitě pomohlo úspěšné turné, protože to pro mě byla demonstrace přízně publika," řekl. Při přebírání ceny rozesmál sál Státní opery Praha, když mimo jiné poděkoval "všem maminkám svých dětí".

Bílá, kterou na přebírání doprovodil syn Filip, přiznala, že za sebou nemá bezproblémový rok. "Ale díky dámám Němcová, Carmen a Bílá se to zvládlo," uvedla v narážce na své muzikálové role. Požádala také své příznivce, aby jí zůstali věrní. "Připomínám, že mám ráda sudá čísla," zažertovala.

Na dalších místech v kategorii zpěvaček skončily Lucie Vondráčková a Ewa Farna. Lucie Vondráčková s 44.625 body skončila také třetí v absolutním hodnocení. Patnáctiletá Farna, která před dvěma lety získala ocenění Objev roku, neudržela po vyhlášení svého jména slzy.

Za Gottem se v kategorii zpěváků stejně jako loni umístili Petr Kolář a Daniel Landa. Landa uspěl, přestože své fanoušky údajně před anketou žádal, aby mu hlasy neposílali a místo toho napsali kulturní komisi města Brna kvůli problémům při uvádění jeho muzikálu v tamním divadle. Za vítězným Kabátem v kategorii skupiny skončila kapela Chinaski, jejíž bubeník a zakládající člen Pavel Grohman zemřel letos v červenci při havárii na motorce. Kapela po převzetí ceny poděkovala zejména Davidu Kollerovi, který Grohmana za bicími nahradil na koncertním turné. Třetí místo mezi skupinami obsadila kapela Divokej Bill.

Novinkou letošního 43. ročníku ankety byla kategorie pro slovenské interprety nazvaná Slavíci bez hranic. Historicky prvním vítězem se stala formace No name. "Děkujeme za každý hlas a děkujeme České republice za to, že nás přijala s takhle otevřenou náručí," uvedl zpěvák Igor Timko. No name v anketě předstihli kapely Elán a Horkýže slíže. O titul Objev roku bojovali ještě Tomáš Klus a Ondřej Ruml.

V kategorii Skokan roku určené interpretům, kteří se umístí v první dvacítce a oproti loňsku si polepší o největší počet příček, uspěli zpěvák zpěvák Jarek Filgas, Iveta Bartošová a skupina Gipsy.cz. Loni se to podařilo trojici Zbyněk Drda, Barbora Zemanová a skupina Argema, jejímž zpěvákem je právě Filgas.

Bartošová po vyhlášení nedokázala potlačit dojetí. Během roku se z 18. místa vyhoupla mezi finálovou šestici. Do Státní opery ji doprovodil manžel - herec a producent - Jiří Pomeje, za kterého se provdala letos v září.

Bartošová měla v posledních letech zdravotní, psychické a rodinné problémy, které ostře sledovala bulvární média. V únoru jí soud odebral jedenáctiletého syna Artura a svěřil jej do péče jeho otce, hudebníka Ladislava Štaidla.

Slavnostní večer, který živě vysílala televize Nova, moderovala dvojice Těžkej Pokondr, tedy Roman Ondráček a Miloš Pokorný, ve stylu roku osmiček.

Diváci tak mohli zhlédnout záznamy z vyhlašování cen v roce 1968, 1978, 1988 a 1998. V sále zazněly také úryvky z novoročních projevů prezidentů Antonína Novotného a Václava Klause. Kromě Bílé a Gottá zazpívali například Petr Kolář, Ewa Farna, Jiří Zonyga nebo skupina Chinaski. Ta zároveň představila svého nového bubeníka Otu Petřinu.

Do letošního ročníku ankety přišlo celkem přes 165.000 hlasů, což je téměř o 30.000 více než loni. Anketa Český slavík se vyhlašuje od roku 1996 a navazuje na někdejšího Zlatého slavíka, kterého od 60. let až do roku 1991 vyhlašoval časopis Mladý svět. Na rozdíl od výročních cen Akademie populární hudby Anděl, o jejichž udělení rozhodují publicisté a profesionálové ze světa pop music, záleží u slavíků na hlasování fanoušků.

ČTK
  • 69Diskuse