Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Greenpeace obsadili rypadlo. Protestovali proti prolomení limitů těžby

Česko

  7:26aktualizováno  12:59
HORNÍ JIŘETÍN (MOSTECKO) - Zhruba 20 aktivistů z hnutí Greenpeace ráno obsadilo skrývkové rypadlo v hnědouhelném dole ČSA u Litvínova a opustilo jej až po šesti hodinách. Tvrdí, že vláda opět uvažuje o prolomení územních limitů, které chrání před zbouráním Horní Jiřetín.

ilustrační foto foto: www.archiv-greenpeace.cz

Rypadlo zůstalo mimo provoz a aktivisté na něm rozvinuli transparent, žádající vládu o neprolamování limitů. Dva protestující byli předvedeni na policejní služebnu, na šest dalších čeká policie pod rypadlem.

NEČASI, ZASTAV!

Aktivisté z Greenpeace na rypadle rozvinuli velký transparent s karikaturou premiéra a výzvou „NEČASI ZASTAV!“ Cílem této nenásilné přímé akce bylo upozornit, že Nečasova vláda bude v nejbližší době rozhodovat, zda dodrží své sliby a ochrání Horní Jiřetín a Černice i blízký Litvínov před rypadly, nebo je vydá napospas těžařským firmám. 

Vyzýváme premiéra Nečase, aby se veřejně zasadil o to, že z projednávání Státní energetická koncepce budou vyloučeny všechny varianty počítající se zrušením limitů těžby. Pokud to neumožní, bude na čase ozdobit mu čepici šaškovskými rolničkami,“ uvedl vedoucí energetické a klimatické kampaně Greenpeace ČR Jan Rovenský.

Aktivisté se vyšplhali na rypadlo těsně před svítáním. Stroj nebyl v tu chvíli v provozu, což je poněkud překvapilo, pak ale zablokovali jeho spuštění. Stroj měl zvednuté rameno a šest mužů s horolezeckým vybavením na něm rozvíjelo transparent s nápisem "Nečasi, zastav". Okolo stroje se ráno pohybovalo celkem asi 15 až 20 aktivistů. Zhruba v 8:30 část z nich i všechny přítomné novináře vykázala policie. Blokáda měla skončit symbolicky za pět minut dvanáct, nakonec se ale o několik desítek minut protáhla a skončila až v 12:25, tedy po zhruba šesti hodinách.

Vláda porušuje vlastní sliby, tvrdí aktivisté

"Jde o poslední možnost upozornit na to, že se vláda chystá schválit energetickou koncepci, která počítá s prolomením limitů," řekl Michal Komárek z Greenpeace. Vláda tím podle něj porušuje vlastní sliby. O energetické koncepci by měla jednat v příštích týdnech.

Podle mluvčího ministerstva průmyslu a obchodu (MPO) Pavla Vlčka počítá jeden ze scénářů aktualizované energetické koncepce s maximálním využitím domácích zdrojů energie. Limity těžby uhlí do roku 2015 prolomeny být nemají. MPO na začátku letošního roku ale přišlo s návrhem, aby se po roce 2015 mohly těžební společnosti v severních Čechách dohodnout na případné těžbě uhlí za limity s majiteli dotčených pozemků.

Aktivisté z Greenpeace obsadili ráno rypadlo v uhelném dole ČSA u Litvínova

Dva lidé už byli předvedeni na policii. "Jsou podezřelí z přestupku na úseku ochrany a využití nerostného bohatství i z neuposlechnutí výzvy," řekla policejní mluvčí Ludmila Světláková. Na šest lezců čeká policie pod rypadlem a vezme je na služebnu zřejmě taky. Všem hrozí až patnáctitisícové pokuty. Odpůrcům těžby se jednání policie nelíbí; oba zadržení prý byli mimo důlní prostor. "Stáli v prostoru, který už je za těžebními limity. Důlní ochranka ovšem tvrdila, že se tam těží, což by znamenalo, že porušují limity už teď," řekl aktivista Jan Rovenský.

Ekologové se snaží přimět vládu k využívání obnovitelných zdrojů

Podobnou akci už ekologové provedli před třemi lety. Vládu vyzývají, aby místo obnovy uhelné těžby raději rozvíjela potenciál obnovitelných zdrojů a úspor energie. Prolomení limitů ohrozí životní prostředí i pro děti našich pravnuků, dodávají.

Aktivisté z hnutí Greenpeace před rypadlem v uhelném dole ČSA u Litvínova

Limity jsou v kraji velmi citlivé téma; vznikly v roce 1991 na konci největšího uhelného rozmachu a mají za úkol ochránit alespoň část krajiny.

Brání mimo jiné zboření Horního Jiřetína a těžbě na samém okraji třicetitisícového Litvínova. Obyvatelé obou dotčených měst si v loňských volbách zvolili do čela politiky, kteří s další těžbou nesouhlasí, proti další těžbě stojí i vláda a ekologové. Vláda se vloni po svém vzniku za limity postavila. Návrh na jejich prolomení ale poslal minulý týden na ministerstvo Ústecký kraj, jemuž vládne ČSSD.

Aktivisté z hnutí Greenpeace před rypadlem v uhelném dole ČSA u Litvínova

Těžařská firma Czech Coal, která na prolomení limitů tlačí, zatím incident blíže nekomentovala. "Monitorujeme to a nijak nezasahujeme. Pro firmu to je vždycky problém, ale hlavně je to nebezpečné pro všechny zúčastněné," řekla mluvčí firmy Gabriela Benešová.

Protesty Greenpeace v ČR za posledních 5 let

20. března 2007 - Aktivisté organizace zablokovali vchod do pražské budovy ministerstva průmyslu a obchodu a z balkonu vyvěsili transparent s karikaturou ministra průmyslu a obchodu Martina Římana (ODS). Protestovali tak proti jeho názoru, že by měly být prolomeny limity těžby uhlí na severu Čech.

5. června 2007 - Členové Greenpeace protestovali u Karlova mostu proti návštěvě amerického prezidenta George Bushe v Praze. Vypustili balon s nápisem "72 % say no radar" (72 procent říká ne radaru) a na Vltavu vypluli v nafukovacích člunech. Mezi nimi rozvinuli transparent upozorňující na rizika oteplování.

6. prosince 2007 - Skupina 11 aktivistů Greenpeace obsadila třísetmetrový komín Elektrárny Prunéřov II. Ve výšce 150 metrů protestovali proti globálnímu znečišťování země skleníkovými plyny. Silný vítr jim ale zabránil rozvinout transparent a komín nakonec kvůli nepřízni počasí opustili už druhý den.

28. dubna 2008 - Členové Greenpeace vybudovala stanový tábor na místě, kde měl ve vojenském prostoru Brdy stát americký protiraketový radar. V červnu vojáci místo vyklidili. Sedm aktivistů vojenská policie z prostoru odvezla nebo je přinutila odejít. Armáda kótu oplotila po roce byl plot odstraněn.

13. listopadu 2008 - Aktivisté Greenpeace se ve velkolomu ČSA u Horního Jiřetína na Mostecku postavili do cesty obřímu rypadlu. Protestovali tak proti plánům Litvínovské uhelné ze skupiny Czech Coal na prolomení územních ekologických limitů těžby hnědého uhlí schválených vládnou v roce 1991.

7. ledna 2009 - Aktivisté Greenpeace promítali na Pražský hrad a Karlův most vlajku EU a české i anglické slogany. Chtěli tak politikům připomenout odpovědnost za reprezentaci EU při jednáních o ochraně životního prostředí a klimatu. Na Pražské hradě se též pokusili vyvěsit vlajku EU.

10. června 2009 - Devět aktivistů Greenpeace vylezlo na komín Elektrárny Prunéřov II. Požadovali, aby firma při plánované obnově elektrárny použila buď nejekologičtější technologii spalování uhlí, nebo provoz do roku 2015 úplně uzavřela.

28. srpna 2009 - Transparent s upozorněním, že do kodaňské konference o změnách klimatu zbývá sto dní a je třeba konat, vyvěsili aktivisté organizace Greenpeace na Staroměstskou věž. Učinili tak v okamžiku, kdy v kavárně proti orloji křtil svou novou knihu Modrá planeta v ohrožení prezident Václav Klaus.

12. října 2009 - Aktivisté Greenpeace se dostali na střechu úřadu vlády, kde protestovali proti projednávanému návrhu, který podle nich může vést k prolomení limitů těžby uhlí v severních Čechách. Ze střechy se je pokoušeli dostat hasiči, nakonec se to podařilo policistům z útvaru rychlého nasazení. Na budově úřady vlády protestovali i v květnu 2010 a letos v dubnu.

22. března 2010 - Aktivisté ze sedmi evropských zemí strávili dva dny na komíně elektrárny Prunéřov II, kde protestovali proti její údajné nedostatečné modernizaci.

25. května 2011 - Sedm aktivistů rozvinulo z jeřábu před ústeckým krajským úřadem několikametrový transparent s nápisem Už žádné nové uhelné elektrárny. Po hodině protest ukončili.

28. listopadu 2011 - Zhruba 20 aktivistů z hnutí Greenpeace obsadilo ráno skrývkové rypadlo v hnědouhelném dole ČSA u Litvínova. Tvrdí, že vláda opět uvažuje o prolomení územních limitů, které chrání před zbouráním Horní Jiřetín. Rypadlo zastavilo těžbu.

Autoři: ,